DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Sisyarek ve BenKurdinfo:21:13 - 6/12/2011

İnsanı değil, ideolojileri baz alarak insani ilişkilerimizi şekillendiriyoruz. İdeolojileri ve liderleri putlaştırarak, kutsal olan insanı bu uğurda gözümüzü kırpmadan öldürüyoruz


Yazma konusunda kendime amatör bile diyemiyorum, düşüncelerimi kâğıda aktarıp kimi yazılarımı sizinle kimi yazılarımı da kendimle paylaşıyorum, bu yazımı yazarken profesyonelce kalem oynatıp bir edebiyatçı gibi kelimelerle oynamayı çok isterdim.

 

Allahın, insan ve kadın olarak yer yüzüne  göndermekten pişman olmadığı, bir kadını, bir anneyi, bir dostu, arkadaşı, sırdaşı kendisiyle ve yaşamla barışık, hayatındaki insanlara pozitif yaklaşan, güçlü, müthiş özgüveni olan bir sisyareki, amatörce anlatmanın zorluğunu yaşıyorum.

 

Dedelerimizin başlattığı komşuluk ve dostluğu sürdüren 4. kuşak oluyoruz sisyarekimle ben,  ikimizde yolun yarısını geçtik. Muhafazakâr, gelenekçi aile ve sosyal çevremize rağmen onun deyimiyle, aykırı bana göre de deliydik. Tadı damağımda çocukluk dönemimizi, ilk gençlik yıllarımızın bitip tükenmeyen sohbetlerini, ben DDKD yi, sisyarekim MSP yi savunurken, akranlarımız aşkı konuşuyordu biz büyüklerimizin siyasi düşüncelerine göre ideolojimizi belirleyip, onlardan duyup öğrendiğimiz siyaseti, çocuk aklımızla bir birimizi ikna ya çalışıyorduk.

 

Bugün geriye dönüp baktığımda Kürt siyasetinin bir dönemine damgasını vuran ne DDKD ne de Türk siyasetinde bir geleneğin öncülüğünü yapan MSP kaldı, ne yazık ki günümüzde de aynı yanlışlar devam ediyor. İnsanı değil, ideolojileri baz alarak insani ilişkilerimizi şekillendiriyoruz. İdeolojileri ve liderleri putlaştırarak, kutsal olan insanı bu uğurda gözümüzü kırpmadan öldürüyoruz, Sisyarekimle sorumluluklarımızdan dolayı görüşmelerimiz zaman zaman rölantiye uğrasa da bir birimiz için hep vardık.

 

Dostum, bir kaç yıl önce bağırsak kanseri teşhisiyle, ameliyat ve akabinde ağır tedavi sürecini yaşadı, Allahın yardımı, hayata pozitif bakışı, hastalığını kabul edip tedavisini aksatmadan sürdürmesiyle hastalığı atlattı. Yazın yapılan periyodik kontrollerde hastalığın memede nüksettiğini telefonda espirili bir şekilde anlatıyor. Beni görmek istediğini söylüyordu. Dostumu yine her zamanki gibi güçlü, hastalığının bilincinde onu bekleyen ameliyat ve ağır tedavi sürecini paylaştı, özellikle kemoterapi sonrası yaşadıklarını, vücudun sıfırlanıp tekrar yenilenmesi olan o ağır devrede yanında olmamızı istiyordu,

 Kemoterapinin ilk seansında vizelerimden dolayı arkadaşımın yanında olamadım.

 

Daha önce yaptığım gibi, Diyarbakır’a gidişimde onu görmeye ve gençlik yıllarımızın tadındaki bitip tükenmeyen sohbetlere bıraktığımız yerden devam ettik. Bir an bile hastalığından şikâyet etmeyip, isyan etmeyen dostum ağır hastalık evresinde çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramadığı için üzülüyordu!

 

Ucube kişilikleri rol model olarak alan kadınların seni tanımalarını çok isterdim. Canım, dazlak halinle de güzel olduğuna eminim.

 

Sisyarekim, hep ötelediğimiz D.Bakır şehir turunu, geçmişte gelenek olan kurban bayramının sabahında erkekler bayram namazına giderken seninle on gözlü köprüde, dileklerimizi yazdığımız kâğıtları Dicle’nin kutsal suyuna gerçekleşmesi için bırakalım, çocukluğumuzdaki gibi halka tatlı alıp, elimizde poşetle şeker toplayarak şehir turumuzu gerçekleştirmeye ne dersin?
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur