DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

AKP, Dersim katliamı ve KürtlerKurdinfo:10:15 - 15/12/2011

Kürt milletine karşı yapılan soykırımların soruşturulması ve kabullenmesi sadece T.Erdoğan’ın iki dudağının arasında mı kalacak?


 Türk Başbakanı Tayib Erdoğan; 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, Kürt meselesinin varlığını kabul etmiş ve Kürtlerin yüreğine biraz su serpmişti. T. Erdoğan’ın bu konuşması, Kürtler tarafından alkışlanmış ve desteklenmişti.

 

Ne varki aradan geçen 6 yıl zarfında, köprülerin altından çok sular akmış ve T. Erdoğan siyasal manevralar yaparak 2005 yılındaki söyleminden uzaklaşmış, kendi öncülleri gibi -tek devlet- tek millet-tek bayrak- sloganına kilitlenmişti. Sonunda Kürtlerin sorunları yoktur, Kürt kökenli vatandaşların sorunları vardır gibi açıklamalarından sonra sözü; İçişleri Bakanı’na bırakmıştı.

 

İçişleri Bakanı’da; Kürt meselesi ile ilgili sorulara ‘’hani?... nerede?...yahu!.. sağıma bakıyorum, soluma bakıyorum, Kürt meselesi diye bir mesele göremiyorum’ diyerek; gazetecileri hayrete düşürmüş ve onların ağızlarını da; kendi ağızı gibi açıkta bırakmıştı. Doğrusu; İçişleri Bakanı’nın yaptığı tespit AKP’i hükümetinin; Kürt sorunu konusunda düşünce ve eylemlerinin bir sağlamasıdır. Hani; ilk okulda çözdüğümüz problemin doğruluğunu denetlemek için yaptığımız sağlama işlemi gibi bir şey.

 

Geçtiğimiz günlerde, T. Erdoğan; Kürt halkının yüreğinde derin yaralar açan Dersim katliamına değinerek; Dersimlilerden ‘’özür’’ diledi. AKP’nin hesabı ne olursa olsun; olumlu bir davranış. Ama bunun sadece sözde kalan bir özür olmaması için yapılacak çok şeyler var.

 

Başbakan bu özürün arkasında durabilecek mi? ...Yoksa, Diyarbakır örneğinde olduğu gibi siyasal manevralar yaparak, dediklerinden vazmı geçecek?.. Bunları bekleyip göreceğiz.

 

Ancak burada kendimize sormamız gereken sorular var.

 

Kürt milletine karşı yapılan soykırımların soruşturulması ve kabullenmesi sadece T.Erdoğan’ın iki dudağının arasında mı kalacak?  

 

Eğer Kürtlere yapılan bu katliamlar; Türk Başbakanının sözlerine bırakılmıyacak kadar önemli ise o zaman neyi bekliyoruz?.

 

Dünya’da artık insanlara ve insan haklarına karşı işlenen suçlar cezasız kalmıyor. İnsanlara ve insan haklarına karşı işlenen suçlar; Birleşmiş Milletlerin denetimindeki kurullar ve mahkemeler tarafından inceleniyor, yargılanıyor.

 

Alman faşistlerinin Yahudilere, Pol-Pot’un Kamboçya’da;  Miloseviç’in Bosna’da ve Ruwanda’da Hatuların;Tutsilere yaptıklar soykırımlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kuruluna bağlı uluslararası mahkemeler tarafından araştırılıp, yargılanıyorsa, Türkiye Cumhuriyetinin; Kürt milletine karşı yaptığı soykırım’da pekâlâ araştırılıp, muhakeme edilebilir.  

 

O zaman; Türk sömürgeciliğini egemen kılmak için Dersim’de; Gelîye Zilan’da ve Şeyh Sait direnişinden sonra Kürdistan’da yapılan tüm katliamlarında tarafsız ve uzman yargıçlar tarafından incelenmesi ve yargılanması gerekmektedir.

 

Çünkü bu katliamlar; Kürt milletinin bel kemiğini kırmış, koca bir milletin kendi dili, kültürü ve öz dinamikleri üzerinde gelişmesi engellenmiştir. Eğer bu katliamlar ve Kürt dili, kültürü üzerindeki baskılar olmasaydı; Kürtler; Çukurova’da pamuk; Aydın’da zeytin; Ordu’da fındık toplayan biçare mevsimlik işçiler değil, dünyanın ileri ve zengin milletleri düzeyinde olurlardı.

 

Onun için de bu katliamların unutulmaması ve unuturlmaması gerekiyor.  Bizden önceki  nesiller; bu katliamların boyut ve acılarını bizlere aktarmayı becerdiler. Bizlerde  yeniden başka yerlerde, başka halklara soykırım uygulanmaması için acılarla yüzleşerek; onların unutulmaması için üzerimize düşen görevleri yapabilmeliyiz.

 

Bu konuda Avrupa’da ve kuzey Kürdistan’da en yaygın örgütlenmesi olan KNK (Kongra Netewîya Kurdîstan), BDP’sine büyük görevler düşüyor. Başta KNK ve BDP’ olmak üzere, HAK-PAR, KADEP ve diğer örgütlü güçlere; Dersim dernekleri tarafından sürdürülen çalışmaları tüm güçleriyle destekleyerek, hızlandırılmasına yardımcı olmalıdırlar.

 

Dersim’de soykırımın uluslar arası arenaya taşınması; Kürtlerin karşısına yeni zorluklar çıkaracaktır. Türkiye Cumhuriyeti tüm olanaklarını seferber ederek soykırımın Birleşmiş Milletler nezdinde tartışılmasını engellemeye çalışacaktır. Bunun aksini düşünmek imkansızdır. Ama bu çalışmalar; Kürtlere, dost ve düşmanlarını yeniden gözden geçirme fırsatını da verecektir.

 

Biliyoruz ki Komintern toplantılarında; Kürtlere yapılan soykırımların tartışılması; Türk komünistleri tarafından engellenmişti. Türk komunistleri; Dersim jenosidinin tartışılmasını engeldikleri yetmiyormuş gibi Türk sömürgeciliğinin Kürdistan’a yerleştirilmesi için yapılan katliamları, Kürt ağa ve şeyhlerinin Kemalist devrimlere karşı giriştiği gerici kalkışmalar olarak değerlendirmiş ve dünya kamuoyunu yanıltmışlardı.

 

Bakalım bu defa; Dersim katliamının uluslararası mahkemelerde tartışılmasını engellemek için kimler kollarını sıvayacak?.

 

Katliamların tartışılmasını engelemek için hangi gerekçeler kullanılacak?.

 

Dersim jenosidinin; yeniden uluslararası toplantılarda tartışılmasına, adalet ve demokrasi konusunda mangalda kül bırakmayan Türk liberallerinin tutumu ile demokrasi havarisi kesilen, AKP’li lerin tutumlarının  nasıl olacağını, şimdiden kestirebilmemiz biraz zor.

 

Ancak; hak, adalet ve özgürlüklerin yerli yerine oturabilmesi için AKP’isine üye olan yada onlara dışardan destek veren Kürtlerden de yardım beklediğimizi belirterek, bu günkü yazıyı noktalıyayım.

 

15-12-2011

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur