DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Sen öl istemiyorumKurdinfo:12:09 - 16/12/2011

Seni sağında Demirel solunda Çileri mahkeme salonunda yargılanıp, hayatınızın geri kalan kısmını hapiste çürüdüğünüzü görmeden bende ölmek istemiyorum.


'Vicdanım rahat, hizmet kusuru ettim'! Senin hizmet kusuru olarak gördüğün kuru bir dal parçası değil, canımızdan can verdiklerimiz (baba, kardeş, eş ve çocuklarımızdı) be katil. Ama doğru senin tuğlayı çekersem yıkılacak dediğin duvar 85 yıldır bizim öldürülüp, yok edilmemiz üzerine programlanmış. Hitlere bile şapka çıkartacak senin gibi insanlık katillerini üretmişti.

 

Sana Silvan’da hizmet kusurlarından birkaç tanesi hatırlatayım da biraz daha vicdanın rahatlasın.

 

Hatırlıyor musun? Kimi kimsesi olmayan Mihemed de hizmet kusuruydu. Seninkiler bir gece onu alıp götürmüştü. Yaşlı ve kimsesiz annesi, başında ağıt yakacak mezarı olmadığı için sokaklarda belki oğluyla karşılaşır umuduyla ölünceye kadar oğlunu aradı. Perşembe günlerinden nefret ediyor. Şêx Xelîl’de evlatlarının mezarında ağıt yakan kadınları kıskanıyordu.

 

Ya Dersimi hatırlıyor musun? Hani Zübeyde abla, biz Silvanlı kadınların yaptığı gibi, sokağın başında oğlunu bekliyordu, oğlunun elindeki teybi alıp elinden tutup eve götürecekti, kafasına sıkılan kurşunla Zübeyde ablanın kucağına yığılmıştı.

 

Peki, ihsan ve kardeşini hatırladın mı? Sabah işe giderken öldürülmüştüler. Anne ve bacıları sabaha kadar mezarda ağıt yakmıştı, bizlerde evde onlara eşlik edip, insan olmaktan utanmıştık.

 

Silvan da ölüm listesi konuşuluyordu, çarşıdan gelen silah seslerine koşarken, mahallede olan askeri gazinonun bahçesinde askeri kıyafetli birinin Abdülmennav diye seslendiğini hatırladın mı? cenazenin başına gittiğimizde ölenin Mennaf olduğunu görmüştük.

 

Silvan da mezar kazacak erkek, terqin okuyacak imam, tabutu omuzlayacak kimse kalmamıştı, senin hizmet kusuru dediklerini, canlarımızı biz Silvanlı kadınlar tabutlarını omuzlarımıza alıp mezara götürüp defin işlemlerini yaptığımızı da unutmamış olman gerekiyor

 

Her sabah sokağı kolaçan etmeden erkeklerimizi işe göndermez, her akşam bütün kadınlar sokağın başında bekleyip, öldürülmeyip eve döne bilen canlarımızı, kendimizi onlara siper ederek onlar önde biz arkada eve giderdik biliyorsun.

 

 4 çocuk annesi Hamideye kocası öldürülmeden önce dediklerini 'Allah her kese iki göz, biz kürdlere, başımızın arkasında fazladan bir göz verseydi, bari bizi öldüreni görürdük' unuttun mu?

 

Hizmet kusurlarına çok değerli mesai ve vaktinin tümünü ayıramazdın, küpü de doldurmanız gerekiyordu. Sizde bir gelenek olan oyunu hayata geçirip, hizmet kusuru ihalesini taşeronlara verip. Yine Kürdü Kürde kırdırtınız Atasözümüzdeki gibi ’agir berda kayê, qûna xwe da bayê’

 

Biliyor musun? Yaşlı kadın oğlunu sağ ya da ölü getirene 7 yıl hizmetçilik yapacağını söylüyordu. Bende katillerimizin yargılanıp tutuklanmasını Allahın bana göstermesi için dua ediyordum. Siz Hitler artıklarını mahkemede göreceğim zaman, ant olsun ki oyum AKP yedir.

 

Sen öl istemiyorum, senin gibiler için ölümün kurtuluş olduğunu biliyorum. Seni sağında Demirel solunda Çileri mahkeme salonunda yargılanıp, hayatınızın geri kalan kısmını hapiste çürüdüğünüzü görmeden bende ölmek istemiyorum.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur