DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Dindarlar ve devletKurdinfo:14:13 - 19/12/2011

Medreselerdeki mele denen hocalar ya sürgün edildi ya zindana atıldı ya da idam edildiler. Örnek olarak Bedül zaman Saidi Kürdi kürd coğrafyasından Isparta barla’ya sürüldü.


1925 tarihinde ŞEH SAİD isyanından sonra devlet tüm Türkiye genelinde din önderliğini hedef aldı.

Hiçbir dini öndere çalışma olanağı vermedi 1950 ye kadar. Medreseleri, zevyeleri kapattı. Dini diyanet işleri başkanlığıyla tekelleştirip kendi istediği gibi dini kullandı. Kapattığı medrese ve zevyelerle tedrisat kanunuyla eğitimi tekelleştirip tek tip insan oluşturma yoluna girdi.

Kürt coğrafyasında da tek eğitim tek dinle birlikte birde Kürt değneğini kullandı. Kürtçeyi yasakladı konuşanlara para cezası, işin yazılı kısmı para cezası aslında Kürtçe konuşanlara para cezası dışında dayak, tehdit, hapis ve sürgün gibi ağır cezalarda verilirdi. Kürtçe eğitim medreselerde Arap alfabesi ile görülürdü Arap alfabesi ve Arapça yasaklanınca Latin alfabede tekcil uyduruk resmi tarih ve Türkleştirmede kullanılarak 1925 den 1950 ye kadar insanlar şaşkın kör bir halde kaldılar. Medreselerdeki mele denen hocalar ya sürgün edildi ya zindana atıldı ya da idam edildiler. Örnek olarak Bedül zaman Saidi Kürdi kürd coğrafyasından Isparta barla’ya sürüldü. ŞEH SAİD idam edildi. Emsali arkadaşları sürgüne gönderildi.

Kemalist elitler elindeki kimlik ve din değneğini hep bulundurdu ancak 1950 yıllarında din değneğini dünyada oluşan iki sistemli süreç dolayısıyla kominzme karşı din değneğini biraz yumuşattı ama kimlik değneğini özellikle kürd coğrafyasında daha da sertleştirdi. Dindarlar kimlik sorunuyla hiç ilgilenmediler yumuşayan din değneğini Türk milliyetçiliğiyle cilalayıp anti kominizim mücadele adı altında 1925 den 1950 ye kadar kendilerine kan kusturan kemalizmin gelişmesinde kullandılar.

Kürdler asimle ediliyormuş melleleri sürülüp idam ediliyormuş bu zulmü bu haksızlığı görmezden geldiler artık İslamiyetken adım adım uzaklaşıp Tük milliyetçisi antikomünist birer militan oldular.

İslamiyet’in özünden boşaltılıp Kemalist diyanet işleri başkanlığının elinde kemalizmin en güçlü kurumundan biri olduğunu görmediler 1990 lara gelinceye kadar. 1990 larda sosyalist sistem çöküp duvarlar yıkılınca tek sistemli dünyada devletin bu antikomünist sahte milliyetçi İslamlara ihtiyacı kalmadı. Bu sahte İslamlar kominizim kalktı diye boşta kaldılar. Mücadele alanları yeniden dine dönebilir varsayımıyla sahte din önderleri piyasaya sürdüler. Ali KALKANCI, Müslim GÜNDÜZ ve Fadime ŞAHİN gibi bunları medya aracılığıyla din adına halkı dinden koparmak için birer fuhuş çetesi gibi sundular. İşte peşinden gittiğiniz dindarlar bunlardır çağdaş kemaliz sistem sizi bu asalaklardan koruyacaktır pey azı kendilerine verdiler.  Ama kürd coğrafyasında bu sahte dincileri Hizbullah örgütünü jitemle birlikte kurup kürd yurt severleri ve aydınlarının üzerine sürdüler.

Türkiye de ihtiyaçları kalmadığı dindarlara kürd coğrafyasında halen muhtaçtılar çünkü karşılarında güçlü bir kürd siyasal harekâtı vardı. Bu harekâtı artık sadece Kemalist düşüncenin sahte çağdaşlığıyla yenemeyeceğini biliyorlardı.

Birinci cihan harbi ve kurtuluş savaşında olduğu gibi kürdleri bir daha din siyasetiyle aldatacaklarını sandılar. Bir yandan Hizbullah gibi örgütleri silah sör gibi kullanırken fethullahçıları bir zat devlet yetkilileri örgütlemeye başladı. Bu gün kürd coğrafyasında hangi devlet kurumuna gitsen o yetkilinin masasında zaman gazetesi karşısındaki televizyonda Samanyolu kanalını görürsünüz.

Dünden bugüne kadar Türk milliyetçisi anti komünist İslamcılarla vesayetçi devlet Dolmabahçe görüşmesiyle (Başbakan ve Büyük anıt görüşmesi) ateşkes ilan etmişler birbirlerine.

19 Aralık 2011

 

 

 

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur