DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Arinc:‘Kürtler eşit olacak’, Kişanak:´Söz yetmez, hukuksal karşılık istiyoruz´Kurdinfo:12:32 - 22/12/2011

Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, , “Kürtlere eğitim, dil, bilgi, kültür ve kimlik hakkı vereceğiz”


‘Kürtler eşit olacak’

 

Bütçe görüşmelerinin kapanış konuşmasını hükümet adına yapan Bülent Arınç, “Kürtlere eğitim, dil, bilgi, kültür ve kimlik hakkı vereceğiz” dedi

Kürt kimliğinin tanınmasının çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Türkiye’de yaşayan bir insan, ‘Ben Kürdüm ve bu kimliğimle iftihar ediyorum. Ben bu gerçeğimle tanınmamı istiyorum’ dediği zaman, bizim buna saygı göstermemiz, bunu kabul etmemiz gerekir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, kabul edilen 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerinde hükümet adına söz alan Arınç, önemli mesajlar verdi. Milletvekillerinin hükümete yönelik eleştirilerini yanıtlayan Arınç, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın, “Kürt kimliğini tanımak, bu gaflet ötesi bir davranıştır” ifadesini anımsatarak “Kürt kimliğinin tanınması çok önemli bir konudur. Bu bir insan hakları konusudur. Sanıyorum ki Sayın Genel Başkanınız da CHP’nin Sayın Genel Başkanı da bu konuda farklı düşünmüyorlar. Yani Türkiye’de yaşayan bir insan, ‘Ben Kürdüm ve bu kimliğimle iftihar ediyorum. Ben bu gerçeğimle tanınmamı istiyorum’ dediği zaman, bizim buna saygı göstermemiz, bunu kabul etmemiz gerekir” dedi.

‘Kimliklere saygı duyacağız’

Kürtlerin varlığının inkâr edilemeyeceğini söyleyen Arınç, “Bir insanın kimliğini inkâr etmek o insanı inkâr etmek demektir. Kendisini Kürt kimliği ile Arap kimliği ile Boşnak kimliği ile artık ne gelirse aklınıza... Hepsi, kim, ne varsa bu topraklar üzerinde kendi kimliğini rahatlıkla söyleyecektir. O kimliğe saygı duyacağız. O kimliğin bütün kültürel haklarını, Anayasal haklarını vereceğiz, tanıyacağız” diye konuştu.

Arınç, şöyle devam etti: “Kimlik inkarı ve bununla yola çıkanlar bilsinler ki Kürtçe konuşmanın yasak olduğu günlerden, cezaevinde işlenen işkencelere ve sonrasındaki faili meçhul cinayetlere ölüm listeleri yapılmasına, bütün bunlar bir kimliğin inkâr edilmesi ile ortaya çıkmış kötü sonuçlardır. Hayır, inkâr etmeyeceğiz. Ben BDP’li arkadaşlarımın söylediklerinin yüzde 99’na katılmıyor olabilirim. Ama onların kimliğine saygım var, onların siyaset hakları olduğuna inanıyorum.’’ BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın 10 yıl sonra meclise gelip ant içmesini “demokrasinin gücü” olarak tanımlayan Arınç, “‘Ben Kürdüm’ diyen bir insanın bu ülkede hepimiz kadar, en az hepimiz kadar hayat hakkı, bilgi, eğitim, dil, kültür, kimlik hakkı ne varsa vereceğiz. Bu bizim cebimizden verdiğimiz bir şey değil” dedi.

MHP’den tepki, BDP’den alkış

Başbakan yardımcısı Arınç’ın konuşmasını AKP ve BDP milletvekilleri alkışladı. Konuşmaya tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, konuşmayı hükümetin benimseyip benimsemediğinin netleşmesi gerektiğini belirterek “Bugün yapılan görüşme, çok büyük talihsiz bir görüşme, bir provokasyondur” dedi. Arınç’ın Kürt kimliğine ilişkin sözlerini alkışladıklarını söyleyen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise “Yeni bir gün olsun diyorsanız, bütün cinayetleri açığa çıkarın, tutukluları serbest bırakın, biz de sizi alkışlayalım” ifadelerini kullandı.

 Taraf - Istanbul - 22.12.2011

 

 

 

BDP'li Kışanak : 'Bu sözle yetmez hukuksal karşılığı olmalı '

 

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Kimliklerin bütün kültürel haklarını, Anayasal haklarını vereceğiz" açıklamasını, "Bu sözler artık bir mana teşkil etmiyor. Bizim senelerdir söylediğimiz inkar siyasetinden vazgeçildiyse bunun hukuksal karşılığı olmalı" sözleriyle değerlendirdi.

BDP’li Kışanak Meclis Genel Kurulu’nda 2012 yılının bütçe görüşmelerinde hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Açılımda yeni perde” olarak yorumlanan açıklamalarını ANKA’ya değerlendirdi. Kürtlerin haklarını ifade ettikleri için kendilerini suçlayanların bugün aynı dili kullanmasından memnuniyet duyacağını belirten Kışanak, “Bizim senelerdir söylediğimiz inkar siyasetinden vazgeçildiğiyse bunun hukuksal karşılığı olmalı” diyerek şunları söyledi: 

“Bireylerin, halkların hakları hukuksal güvenceye kavuşturulmalı. Yoksa inkar siyaseti devam ediyor demektir. Kürtler açısından durum budur. ‘Kürt realitesini tanıyorum’ denileli 20 yıl geçti. İlk defa Demirel söyledi, en son Başbakan’ın 2005 yılında yaptığı açıklamanın üzerinden 5 yıl geçti. Bu sözler artık bir mana teşkil etmiyor, hukuksal karşılığı olmalı. 20’inci yüzyılda hukuk geçerlidir, haklar da hukuksal metinlerle güvence altına alınmalıdır.” 

“HİÇBİR HUKUKİ DÜZENLEMEDE KÜRT SÖZCÜĞÜ YOK”
Türkiye’de genelgeden kanununa hiçbir hukuksal metinde Kürtlerin varlığını kabul eden bir ifade olmadığına dikkat çeken Kışanak, Kürtçe yayına olanak tanıyan düzenlemede Kürtçe ismi kullanılmadan “yerel dil lehçe” denilmesini, Kürtçe kursun önünü açan düzenlemede yine Kürtçe denilmeden “yabancı dil” başlığı altında düzenleme yapılmasını eleştirdi. Kışanak, “Yapılan işlerin, söylenen sözlerin hukuksal metinde karşılıkları yerine getirilmelidir. Bunu yapmak için kimseye ihtiyaçları yok. Samimi iseler bu sözün kıymetine inanıyorlarsa bunları yapacak çoğunlukları var” dedi. Kışanak bu noktada pozitif her değişikliğe de parti olarak destek vereceklerini söyledi. 

“Bunları yapmazsak 80 öncesine döneriz” sözlerini de değerlendiren Kışanak, AKP’nin son 30 yılın üçte birinde iktidar olduğuna vurgu yaparak “AKP samimiyet sınavında sınıfta kaldı. Önemli buluyorum, doğru bir çıkıştır, ancak samimiyeti konusunda şüphelerimiz var. Son 1-2 yıl yaşadıklarımız ortada. Eğer bu varlığı kabul edeceksen bu kadar zulüm niye, baskı niye? Binlerce politikacı bunları söyledikleri için cezaevinde. Yaptıkları söyledikleri arasında bu kadar tezat olmamalı. Umutlu olmak istiyorum ama bu kadar otoriter, baskıcı anlayışla bu sözleri yan yana koyunca yaşadıklarımız baskın çıkıyor” dedi. 

“ANAYASA TÜM KİMLİKLERİ GÜVENCE ALTINA ALMALI”
Kürtlerin varlığının tanınmasıyla ilgili süreçte yeni Anayasa’nın önemine dikkat çeken Kışanak, mevcut anayasanın etnik kimlik vurgularından arındırılması gerektiğini söyledi. Anayasanın 30’a yakın maddesinde Türk kimliğine vurgu yapıldığına dikkat çeken Kışanak, sıkça tartışılan “Türkiye vatandaşlığı”nın bu nedenle yeterli olmayacağını savundu. Kışanak, “Başlangıçtaki tekçi zihniyet duracak, 30 kadar maddede Türk kimliği vurgusu devam edecekse vatandaşlık bu sorunu çözmez. 'Kürt kimliği oraya yazılsın' demiyoruz ama anayasa etnik kimlik vurgusundan tamamen arındırılmalı” dedi. Kışanak Anayasa’nın başlangıcına, “Bu anayasa bütün kimlikleri, dilleri güvence altına alan anayasadır” denilerek çoğulcu yapının güvenceye alınabileceğini de sözlerine ekledi. (ANKA)

Radikal/ 22/12/2011

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur