DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kara lekelerle dolu bir tarihKurdinfo:19:13 - 30/12/2011

Ülkemizde üç büyük kaçakçı kıyımı yapılmıştır. Birinci ve ikinci kıyım kurşunla üçüncü kıyım f16’lılarla havadan bombalanarak paramparça edilerek katledilenler.


Ülkemizde üç büyük kaçakçı kıyımı yapılmıştır.

Birincisi; Van Özalp’te Mustafa MUĞLALI olayında Türkiye Kürdistanından Iran Kürdistanına kaçağa giden otuz üç kişi kurşuna dizilir hiç sorgusuz sualsiz otuz üç kurşun olayı.

İkincisi; 1974 yılında Viranşehir de yani Türkiye Kürdistanından Suriye Kürdistanına gidip dönen dönerken sırtlarında getirdikleri kaçak çaylarla kurşuna dizilen yirmi sırt hamalı kaçakçı,

Üçüncüsü de 2011’in son haftasında Türkiye Kürdistanından Irak Kürdistanına gidip dönen otuz beş kişi içlerinde genç, çocuk denecek yaşta çocuklar olan sırtında ucuz mazot getirip ekmek parası kazanmaya çalışan köylüler.

Birinci ve ikinci kıyım kurşunla üçüncü kıyım f16’lılarla havadan bombalanarak paramparça edilerek katledilenler. İlginç olan Türkiye’deki parçadan her üç parçaya gidilmesi, her üç parçada birer katliam.

Kürdistan’ın ilk bölünme tarihi olan Kasr-u şirin anlaşmasını esas alırsak 1639 – 2011 aradan geçen zaman 372 yıl.  Evet, 372 yıl aradan geçmesine rağmen acımasız kıyımların yaşanmasına rağmen bu insanlar bu sınırları aşıyorsa bu suni sınırları tanımamayı direnme olarak görülüyor egemenlerce. Belki de katledenlerin acımasızlıkları, öfkeleri bu sınırların çiğnenmesinden olmasın mı?

Kirveyiz, kardeşiz kanla bağlıyız/ karşı yaka köyleri obalarıyla/ kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu/ komşuyuz karşı yakaya/ birbirine kavuşur tavuklarımız/ bilmezlikten değil/ fukaralıktan/ pasaporta ısınmamış içimiz/ budur katlimize sebep suçumuz/ gayrı eşkıyaya çıkar adımız/  kaçakçıya/ soyguncuya/ hayına…

Evet, şair böyle diyor çatal yürekli büyük ozan Ahmet ARİF.

Dört parçanın insanı bu kadar iç içe bu kadar birbirine yakın kanla bağlılar birbirlerine bunu tüm yetkililer bildiği gibi bombalayanlarda bombalama emrini verenlerde istihbarat aktaran da biliyor biliyor bilerekte yapıyor. Oranın bir hedef bölgesi olduğunu onlarında hedef olduğunu zaten itiraf ediyorlar. Buna kaza süsü vermeye kalkmayın boşuna. Başbakan Belediye Başkanı iken Büyük Şehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yapan dünün zabıta müdürü bugünün İçİşleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN.

Daha birkaç gün önce şairleri ressamları makale yazanları terörist ilan etmişti. Sınır tanımayan kaçakçılara mı acıyacak? Onlar için Kürt olmak suçlu olmaktır zaten. Bence 88 yıldır tüm insan hakları gasp edilen bu halkın düşmanı otuz yıllık savaşın bitmesini istemeyip barışı engelleyen ressamları, şairleri, yazarları hedef gösteren İ.Naim ŞAHİN’lere destek veren otuz beş masum Kürt köylüsünün katledilişini on iki saat yayınlamayıp susan Genelkurmay’ın ve Valinin açıklamasından sonra yayın yapan Türk medyasıdır. Sözde dinci takkiyeci tekelci Türk medyasıdır.

Bingöl de canlı bombanın üstüne atlayan anaya timsah gözyaşları döken Türk medyası otuz beş canın katledilişini on iki saat sonra yazabilirsiniz diyen yetkililerden direktif aldıktan sonra ancak yazabilmişlerdir. Utanmazlar utansalar 88 yıldır en doğal hakları gasp edilmiş bir halkın yanında yer alırlar. Kara lekelerle dolu tarihlerine 2011 yılı sonunda bir kara leke daha eklediler utanmadan.

30.12.2011                                                           

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur