DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Diyarbekir Barosun´dan Katliam AçıklamasıKurdinfo:14:32 - 31/12/2011

Yapılması gereken bugün yaşananlar hakkında yüzyıl sonra özür dilemek değil hemen gereğini yapmaktır


Diyarbakır Barosu, Şırnak Uludere'deki TSK'nin sivil katliamı hakkında basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Barosunun Açıklaması şöyle:

"Şırnak'ın Uludere İlçesine bağlı Roboski köyü sakinlerine yönelik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında yaşları 12 ila 25 arasında değişen 35 sivil insanımız katledilmiştir. Savaş bir kez daha bu topraklarda çoğunluğu çocuk masum insanların yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Sivillere yönelik bu katliamı kınıyor, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu olay 1990'lı yılları anımsatmaktadır. Bireysel faili meçhul cinayetlerin yerini aleni cinayetler ve toplu kıyımlar almıştır. Bu olayın son dönemlerde kimi hükümet çevrelerinin toplumun tamamını bir suçlu olarak gösteren yaklaşımlarından bağımsız olarak değerlendirilemez. İçişleri Bakanının tüyler ürperten demecinden hemen sonra bu olayın yaşanması, hükümetin şiddet politikalarında ısrarını göstermektedir. Bir yandan “terörle mücadele, öte yandan temel hak ve özgürlükler konusunda açılımlar yapacağını” belirtmesi başlı başına sorunlu bir yaklaşımdır. Bu olay, bu hastalıklı yaklaşımın kaçınılmaz bir sonucudur.

Kürt meselesi gibi siyasal, sosyal, ekonomik yönleri olan bir meselenin güvenlik esaslı politikalarla çözülemeyeceğini defalarca dile getirdik. İşte dün yaşanan katliam, hükümetin ısrarlı bir şekilde yürüttüğü bu güvenlik politikalarının sonucu meydan gelmiştir. Milyarlarca dolar ödenerek, dış politikada büyük tavizlerle alınan savaş makinelerinin yarattığı sonuç, daha fazla acı, daha fazla şiddet ve zihinsel olarak bölünmüş bir toplum yaratmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. İnsani bir sorun, insansız ve vicdansız makinelerle ve vicdansız politikalarla çözülemeyeceği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Vahşet düzeyindeki bu olay karşısında medyanın tutumu konusunda da birkaç şey söylemeyi elzem görmekteyiz. Nitekim olayın üzerinden saatler geçmesine rağmen, bu konuda uluslar arası basın kuruluşları bile olaya ilişkin detaylı bilgiler vermesine rağmen, ulusal medya üç maymunu oynamıştır. Nihayet Genelkurmay Başkanlığının izin ve icazeti ile bu vahşet medya organlarında yer almıştır. Bu olaya medyanın yaklaşımı bu yönüyle bir kez daha vicdanları yaralamıştır. Medyanın hükümet ve devlet kurumları karşısındaki acizliği, suskunluğu ve itaatkar tutumu ancak totaliter rejimlerde görülecek bir yaklaşımdır.

Bizler bir hukuk örgütü olarak geçmiş dönemlerde tanık olduğumuz bu ve benzeri olayların üzerinin örtüleceği konusunda kuşkuluyuz. Nitekim hükümet yetkililerinin olayı kamuoyuna aktarış biçimi bunun en önemli işaretidir. Hükümetten beklediğimiz bu olayın sorumlusu her kim ya da kimlerse mevki ve makamına bakmaksızın derhal görevinden alınmalı, haklarında bir soruşturma açılarak cezalandırılmalarıdır.

Yapılması gereken bugün yaşananlar hakkında yüzyıl sonra özür dilemek değil hemen gereğini yapmaktır.

Daha çok ölüm daha çok acı yaşanmaması için taraflara derhal bu savaşı durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Savaşı durdurmuyorsanız, savaşı bir çözüm olarak görüyorsanız, Cenevre Savaş Hukuku sözleşmelerine uyun ve sivilleri katletmeyi durdurun!"

31 Aralık 2011
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur