DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

”Kahraman” Türk Silahli Kuvvetleri ve MarifetleriKurdinfo:14:50 - 2/1/2012

Mevcut iktidarın son zamanlardaki ikircikli ve samimiyetsiz tutumuyla giderek yeniden TSK’nın vesayetine girme riski oldukça fazla gibi görünmektedir.


Irkçı, faşist ve işgalci devletlerin bünyesinde kurulmuş olan tüm ordular sömürgelerde işgalci, milli sınırlar içerisinde ise baskıcı bir özellik taşımasına rağmen yönetilen kitlelere hep kahraman olarak anlatılır. Oysa orduların, devletlerin bekaasının ve egemenlerin çıkarlarının sigortası olduğu bilinmektedir.

Türk silahlı kuvvetleri de dünyadaki benzerleriyle aynı özellikleri taşımaktadır. Ancak T.C. Ordusunun dünyadaki benzerlerinden farkı Birinci Dünya Savaşında aldığı ağır yenilgiden sonra işgal altında tuttuğu Kürdistan topraklarında Cumhuriyetten bu yana masum Kürt Halkına yönelik vahşet uygulamalarıdır.

Geçmişte yüzlerce örneğine rastladığımız bu vahşi uygulamaların çarpıcı bir örneğini daha birkaç gün önce, günlük yaşamını sürdürebilmek kaygısıyla sınırda kaçakçılık yapmak zorunda bırakılan masum sivillere yönelik katliamda görmüş olduk. Ekonomik zorluklar içerisinde olan bölge insanının geçimini sağlamak üzere hayatlarını riske ederek yaptıkları bu kaçakçılık işlerinden bölgede bulunan TSK mensuplarının pay aldıkları (haraç kestikleri) biliniyor olmasına ve onların bilgisi dâhilinde yapılmasına rağmen son zamanlarda Kürtlere yönelik toplu kıyım, tutuklama ve baskının bir parçası olarak bu katliamın gerçekleştiğini biliyoruz.

Çağdaş ülkelerde var olan orduların o ülkeye yönelik haksız bir dış müdahaleyi göğüslemek ve aynı zamanda ülkenin insanlarının can ve mal emniyetini sağlama görevi ve misyonu olduğu biliniyor olmasına rağmen T.C. Ordusu 88 yıllık mazisinde Kıbrıs istisnası hariç hiçbir ülkeye karşı savaşmamış ve bir tane dahi kahramanlık örneği göstermemiştir. Ülkenin var olan kaynaklarını tüketmekten ve masum Kürt Halkını katletmekten başka hiçbir pratiğe sahip olmayan bu ırkçı, şoven ve faşist ordunun kitlelere kahraman olarak tanıtılıp lanse edilmesini anlamak ayrıca mümkün değildir.

Mevcut iktidarın son zamanlardaki ikircikli ve samimiyetsiz tutumuyla giderek yeniden TSK’nın vesayetine girme riski oldukça fazla gibi görünmektedir. Oysa iktidarın ustalık dönemi diye tanımladığı bu yasama döneminde demokratikleşme doğrultusunda çok tutarlı politikalar geliştirmesi hem kendileri için hem de bu bölgede yaşayan halklar açısından daha hayırlı olacaktır.

Özellikle Kürt Siyaset çevrelerine yönelik vahşet sınırlarına varan bu baskıcı uygulamalar halklar arasındaki köprülerin atılmasından başka bir yarar sağlamayacağı gibi T.C. Devletini de uluslar arası arenada oldukça zora sokacaktır. Uludere’de masum Kürt İnsanlarına yönelik bu katliamın sorumlularını bulmak ve onları hak ettiği cezaya çarptırmak aynı zamanda mağdurların maddi, manevi zararlarını tazmin etmek bu iktidarın boynunun borcu olduğu gibi bu vahşi olayı tüm boyutlarıyla ulusal ve uluslar arası ilgili alanlara taşımak ta Kürt Siyasal Çevrelerinin tarihsel görevidir.

2012 yılına girerken Kürt Siyasal Çevrelerinin aklıselim çerçevesinde daha sorumlu ve birlikçi bir anlayış ile Kürt Halkını sahiplenmesi ve kucaklamasının acil görevlerinin başında geldiği bilinciyle başta Mazlum Kürt Halkı olmak üzere tüm insanlığın yeni yılını kutluyorum.

Saygılarımla

02.01.2012 İST.

 M.Hüseyin Taysun
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur