DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

139 general ve amiral cezaevine konulduKurdinfo:14:13 - 7/1/2012

Şu ana kadar 58’i görev başında, 81’i de emekli general ve amiral cezaevine konuldu.


 

Hükümeti devirmeye yönelik darbe teşebbüsünde bulunulduğu gerekçesiyle 2007’de yapılan operasyonlarla Türkiye gündemine giren Ergenekon soruşturmasında ilk kez bir eski Genelkurmay Başkanı tutuklandı

 

Hükümeti devirmeye yönelik darbe teşebbüsünde bulunulduğu gerekçesiyle 2007’de yapılan operasyonlarla Türkiye gündemine giren Ergenekon soruşturmasında ilk kez bir eski Genelkurmay Başkanı tutuklandı. Şu ana kadar 58’i görev başında, 81’i de emekli general ve amiral cezaevine konuldu.

İstanbul’un Ümraniye İlçesi’nde bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet el bombasıyla Türkiye’nin gündemine oturan Ergenekon soruşturması, emekli, Orgeneral İlker Başbuğ’un cezaevine gönderilmesiyle, dört yıllık süreçte gözaltına alınan veya tutuklanan general veya amirallerin durumunu bir kez daha hatırlattı.

En kıdemlileri İlker Başbuğ

Ergenekon, Balyoz, İnternet Andıcı, İrticayla Mücadele Eylem Planı, Poyrazköy, Gölcük ve Kafes gibi davalarda bugüne kadar birçok emekli ve muvazzaf subay tutuklandı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, bu kapsamda tutuklanan en yüksek rütbeli isim oldu. Başbuğ tutuklanana kadar en yüksek rütbeli askerler emekli kuvvet komutanlarıydı.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, Balyoz’un tutuksuz yargılanan sanıklarıydı. Ancak daha sonra 163 sanık hakkında çıkarılan tutuklama ve yakalama kararı bu iki komutan için de geçerli oldu. Örnek ve Fırtına tutuklandı, böylece ilk kez kuvvet komutanları tutuklu sanıklar arasında yerini aldı. Balyoz soruşturmasının sonraki aşamalarında da tutuklamalar devam etti. Halen görevi başında olan 2 orgeneral daha tutuklandı.

58 general tutuklandı

İnternet Andıcı Davası kapsamında tutuklananlar ise ağırlıklı olarak muvazzaflardan oluştu. Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ve Eskişehir’de emekli bir albayın evinde yapılan aramalarda elde edilen belgeler doğrultusunda Hava Harp Okulu Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı tutuklandı.

Firari general aranıyor

İnternet Andıcı davasında, hakkında tutuklama kararı bulunan Tümgeneral Mustafa Bakıcı yurtdışına firar etmiş, yine yakalama kararı bulunan Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ise GATA’ya yatmıştı.

Tüm soruşturmalarda bugüne kadar görevi başındaki 58 general tutuklanmış oldu. Halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 17 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 25 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 13 general ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan üç general tutuklu bulunuyor.

Ergenekon davasında aralarında Orgeneral Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da yer aldığı emekli 81 amiral ve general de sanık durumunda bulunuyor.

- Taraf - Istanbul - 07.01.2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur