DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

İsmail Beşikçi Vakfı kuruldu...Kurdinfo:15:58 - 7/1/2012

İsmail Beşikçi adına kurulan vakıf tescil edilerek çalışmalarına başladı


İsmail Beşikçi Vakfı kuruldu...

 

Geniş bir kesim tarafından bilimin onuru olarak adlandırılan İsmail Beşikçi adına kurulan vakıf tescil edilerek çalışmalarına başladı.

Bir yılı aşkın bir süredir kuruluş çalışmaları devam eden İsmail Beşikçi Vakfı, Resmi Gazetenin 29 Kasım günlü sayısında yayınlanan Tescil İlanıyla birlikte tüzel kişilik kazanarak çalışmalarına başladı. İsmail Beşikçi, İbrahim Gürbüz, Abdullah Baran, Talat İnanç ve İshak Tepe'nin kurucu olduğu İsmail Beşikçi Vakfı'nın ilk yönetim kurulu başkanlığı görevini ise yine kurucular arasında yer alan İsmail Beşikçi yürütüyor. Vakıf bünyesinde İsmail beşikçi Araştırma Kütüphanesi de oluşturan vakıf kurucu ve yöneticileri, bu kütüphanede Beşikçi'nin 60 yıldır büyük bir emekle biriktirdiği onbinlerce eserin, kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve özel arşivinin yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirileceğini belirttiler.

Vakfın kuruluşunun 29 Kasım'da tescil edilmesine rağmen, 'Sarı Hoca'nın 7 Ocak günü doğduğunu hatırlatan kurucu ve yöneticiler, bu nedenle vakfın kuruluşunu 7 ocak günü olarak belirlemenin ve kuruluşu bu günde ilan etmenin özel anlamına da vurgu yaptılar.

İstanbul Beyoğlu'nda "Kuloğlu Mah. Ayhan Işık Sok. No : 21/1" adresinde çalışmalarını yürütecek olan İsmail beşikçi Vakfı'nın kurucuları İsmail Beşikçi, İbrahim Gürbüz, Abdullah Baran, Talat İnanç ve İshak Tepe ile yöneticileri İsmail Beşikçi (Başkan), İbrahim Gürbüz (Başkan Yardımcısı), İshak Tepe (Sayman), Ahmet Önal (Üye) ve Ruşen Arslan (Üye) adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:

"Yaklaşık bir yıldan beri bir grup aydın ve işadamı ile kuruluş çalışmalarını başlattığımız İsmail Beşikci Vakfı, 29.11.2011 tarihli Resmi Gazete ilânı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tescil yazısıyla sonuçlanmış bulunmaktadır.


İnsanlığın vicdanı, bilimin yüz akı, aydınların onuru ve kararlı duruşuyla tüm demokrasi güçlerinin ve halkların gönlünde taht kurmuş İsmail Beşikci’nin adını bir vakıfla gelecek kuşaklara taşımak istedik.


İnsani, bilimsel, kültürel, etik değerlerin yozlaştırıldığı, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları gibi kavramların resmi ideolojinin idari ve cezai yaptırımlarıyla bastırıldığı, etik ve dinsel değerlerin devlet menfaati doğrultusunda kullanıldığı, “paranın insanların uğruna kurban edildiği bir Tanrı olup çıktığı” dünyada, insanlığın yetiştirdiği bilim insanı İsmail Beşikci’nin düşüncelerini paylaşmak ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak gibi yüce bir görevle karşı karşıyayız.


İsmail Beşikçi Vakfı olarak, İsmail Beşikci’nin adını, düşüncelerini ve eserlerini yaşatmayı; bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı, kütüphaneler, bilim, kültür ve eğitim kurumları, arşiv ve dokümantasyon ve kültür merkezleri, enstitüler açmayı ve müze kurmayı amaçlıyoruz. Ayrıca çeşitli alanlarda organize edeceğimiz yarışmalarla İsmail Beşikci ödülleri vermeyi ve medya, basın-yayın faaliyetlerini yürütmeyi hedefliyoruz.


Vakfımızın kuruluş sürecine paralel olarak vakıf bünyesinde İsmail Beşikci Araştırma Kütüphanesi kurulmuştur. İsmail Beşikci’nin 60 yıldır büyük bir emekle biriktirdiği zengin içeriğe sahip kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve arşivi yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirilecektir.

Bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı hedefleyen vakfımızın İsmail Beşikci ismini bir değer olarak kabul eden bilimin ve sanatın toplumun gelişmesine katkı sunacağına inanan herkeste büyük bir heyecan yarattığını biliyoruz. İsmail Beşikçi Vakfının topluma bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda yeni ufuklar açmasını ve yeni deneyimler katmasını destekleyen, İsmail Beşikci adına layık daha büyük projeler gerçekleştirmek için duyarlı herkesi İsmail Beşikci Vakfı Gönüllüsü olmaya ve vakfımıza destek vermeye çağırıyoruz.


İSMAİL BEŞİKCİ VAKFI


Mütevelli Heyeti                                 Yönetim Kurulu Üyeleri

İsmail Beşikçi                                     İsmail Beşikçi  -Başkan
İbrahim Gürbüz                                   İbrahim Gürbüz-Başk. Yrd.
İshak Tepe                                          İshak Tepe   -Sayman
Talat İnanç                                          Ruşen Arslan –üye
Abdullah Baran                                    Ahmet Önal - üye                           

Adres: İsmail Beşikci Vakfı
Kuloğlu Mah.
Ayhan Işık Sok.
No : 21/1 Beyoğlu/İstanbul
 

gelawej.net    

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur