DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Egemenlerin geleceği yokturKurdinfo:16:47 - 8/1/2012

Egemenlerin tek anlamlılığına neden mahkûm olduk? İktidar üstüne yazıp çizdiğimiz o bütün analizleri yeniden gözden geçirmeyi öneriyorum.


Egemenlerin geleceği yoktur, çünkü onların fazlasıyla ‘’şimdi’’si vardır. Arzu gibi, her zaman sonsuz kaynağından çıkmaya hazır, daha fazla istenci de koşullar, şimdi; hız kesmek ya da gemlenmek, ironi ya da kendinden şüphe etmek nedir bilmez. Dünyaya karşı öylesine hırslı, öylesine açgözlüdür ki, onu o ‘’muazzam gazabıyla paramparça etmek’’, o doymak bilmez boğazına tıkıştırmak ister.

Çoğunlukla askeri biçimler alması hiç de şaşırtıcı değildir; zira içinde yerinde durmayan bir ölüm dürtüsü saklar. Erkeksi enerjisiyle ‘’panik içindeki bir ölümü inkâr çabasını örtmeye’’ çalışır. Onda olası en güçlü kendine yeterlilik iddiasının kibri vardır.

İktidarın bedeni olsaydı, iktidardan çekilmeye zorlanırdı. Çünkü kendi yarattığı sefaletin acılarını duyumsayamamasının nedeni ‘’etsizliğidir’’. Onun duyularını körelten ise, maddi mülkiyet fazlalığıdır.

Bütün göz alıcı ihtişamına rağmen  ‘’şimdi’’ güven duygusunu yapılandırma işinde kör ve yeteneksizdir. Belki de şimdinin o harika imkânlarını tüketmek, herkesin kendisini güvencede hissettiği bir sistematik içinde mümkün değildir. Belki de şimdi, sadece şimdidir ve tek işlevi de her şeyi zehirleyerek, kendini kendinden sakınıyordur.

Haddinden fazla mülkiyetin uyuşturucu etkisi, egemenleri hayatı, şimdinin ‘’bitimsiz bir tekrardan ibaret olduğuna’’ inandırır. Maddi mülkiyet fazlalığı gerçek bir geleceği hem anlamsızlaştırır hem de gerçek bir gelecek anlatısı kurmayı engeller. Dolayısıyla egemenlerin büyük anlatısı da yoktur. Ve esasen onları ‘’sosyal olarak küçümsememin’’ biricik nedeni de budur.

Yoksullarında bir geleceklerinin olduğu ileri sürülemez, çünkü onlarında ‘’fazlasıyla şimdi’leri’’ yoktur. İşte bu ‘’şimdiden yoksunluk hali’’ bizi yoksularla bir siyasal dayanışma içine sürükler. Hissederek görmeyi birlikte öğreniriz. Aklın ve acı çeken duyarlı bedenlerin sınırları içinde hareket ederek, maddi mülkiyet fazlalığından doğan bu egemenlik biçimini gayri ahlaki konuma düşürürüz.

Yoksulların bu tutumu varsıllarda şimşek etkisi yapar! Şimşeğin tezahüründen önce saklı olduğu söylenemez, daha ziyade kendisini tam olarak aydınlanmayla birlikte ifade eder. Aslında tezahür ile tezahür eden arasındaki farkı geçici olarak rafa kaldırır ve birden bire ortaya çıkarak ‘’kusursuz bir mevcudiyet anı’’ yaratır.

Uzun zamandır şimşek olma özelliğimizi özenle unuttuğumuzu sananlardanım. Aklımızı o kadar liberalleştirdik ki, kendimizi neredeyse gönüllü olarak iktidarın arzularına teslim ettik. Egemenlerin yerine düşünüyor, onların yerine sorunlarına çözümler arıyor ve kendimizi bundan sorumlu tutuyoruz. ‘’Peki ama bunu neden yapıyoruz’’? Hakikatten biz egemen dünyanın bir parçası mıyız? Bizim de bir şimdimiz var mı?

Egemenlerin tek anlamlılığına neden mahkûm olduk? İktidar üstüne yazıp çizdiğimiz o bütün analizleri yeniden gözden geçirmeyi öneriyorum. Diyalektik döngüyü mayınlayıp onu patlatacak bir geçit, bir yarık, ‘’iktidardan çıkışa izin verecek bir kaçış hattı’’ üretmek zorundayız.

Modernizmin bu döngüsünden kurtulup yeni ve kopmuş bir ‘’episteme’’ düzenlemek bana bir ahlaki olgu ve sorumluluktan çok bir zorunluluk ve mecburiyet gibi geliyor?

Siz ne dersiniz?

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur