DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

TRT6, Rojin, İbrahim Şahin,Kurdinfo:14:51 - 9/1/2012

Uludere´de masum 35 kürt çocuğunun bombalanarak öldürülmesinden bir özrü esirgeyenlerin bu sahte özrün toplum katında ne anlama geldiğini kürtlerin çok iyi anladığı ve bildiği bir durumdur


 

Ankara Swissotel'de yazarlar ve gazeteciler vakfının, konusu TRT olan toplantısına yazarlar ve gazeteciler vakfının çağrılısı olarak katılan Taraf gazetesi yazarı Orhan Miroğlu çok dilli yayıncılık ve TRT-6 konusunda TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e bazı sorular yöneltir. Cevap esnasında sözü kürt sanatçılarla kurum arasındaki ilişkilere getirirken, Rojin'in adını zikrederek etrafına bakınarak "Burada kadın var mı?" olmadığını anladıktan sonra, Rojin için "aşufte" hakaretini kullanıyor.

 

Orhan Miroğlu'nun "Rojin aşüfte değil. Bir kürt sanatçısıdır. Bu size yakışmadı." tepkisi üzerine "Kusura bakmayın benim uslubum böyle." Rojin'in kurumla yaşadığı sıkıntıları anlatmaya başladı. "Rojin bir piskopat" diye sözünü bitirdi. Miroğlu itirazlarını devam ettirirken İbrahim Şahin'in geri adım atmaması üzerine Miroğlu toplantıyı terkediyor.

 

Bu toplantıda olup bitenin diğer gazeteciler tarafından konu edilmemesi gazetelerine taşınmaması adeta üstünün örtülmeye çalışılması, Şahin'in bu hakaretlerine sessiz kalmaları türk basınıyla ilgili tipik bir göstergedir.

 

İbrahim Şahin'in bu yaklaşımları elbette nedensiz değildir. Şövenizm ve kürt düşmanlığının Rojin üzerinden açığa vurmasıdır. TRT-6'in kürtçe yayın konusundaki istikrarsızlığı, tutarsızlığı ve gel-gitleri elbette diğer bir nedenidir. Açılım politikalarının ayaklarından biri olan TRT-6 kürt dili ve kültürü açısından olumlu bir işlev üstlenmediği gibi adeta iflasın eşiğine gelmiştir. TRT-6'in Ro-jin ile yaşadığı sorunlar ve Rojin'in ayrılmasıyla sonuçlanan gelişmeler TRT-6'in; despot, faşist, devletçi, hükümetçi...yapısına ayna tutmuştur. Bu bakımdan da İbrahim Şahin'in öfkesi anlaşıla-

bilir.

 

Rojin'in TRT-6'ten ayrılmasıyla ilgili basın açıklamasında bu durumu:"Programın ve benim üzerimdeki baskılar o kadar yoğunlaştı ki, programın içini boşaltmaya, programın kendi kendisini bitirmesine çalışıyorlardı adeta. Bir sunucu düşünün ki; konu ve konuktan habersiz programa girsin, programcının; yani benim önerdiğim hiç bir konuk kabul edilmesin, yayında söylediğim biçok şey kesilsin, herşeyime müdahale edilsin, programa potansiyel suç, bana da potansiyel suçlu muamelesi yapılsın."

 

AKP hükümetinin açılım politikalarının samimiyetsizliğinin dışa vurumuyla birlikte gerek hükümet, gerekse bürokratları zaman zaman hızlarını alamıyarak; salya-sümük, kürtlere, kurumlarına, saldırmakta beis görmüyorlar. Hükümetin kürtleri teslim alma çabaları en aşağılık yöntemlerle sürdürülürken, Rojin bu işin sadece bir figürüdür.

 

İbrahim Şahin, AKP hükümetine göbekten bağlı bir bürokrattır. Onun tutumunu, hükümetin yaklaşımlarından ayrı düşünmek eşyanın tabiyatına aykırıdır.

 

Sonra ki günlerde başbakan ve eşi; Bülent Arınç ve İbrahim Şahin'in, Rojin'i arayarak özürdi lemeleri hafifliktir. Ciddiyetsizliktir.. İbrahim Şahin denen bu zat hala görevinin başında tutulurken bu özrün kıymet-i harbiyesi yoktur.

 

Aynı günlerde Uludere'de masum 35 kürt çocuğunun bombalanarak öldürülmesinden bir özrü esirgeyenlerin bu sahte özrün toplum katında ne anlama geldiğini kürtlerin çok iyi anladığı ve bildiği bir durumdur.

 

Keşke olmasydı diyen Rojin, Balçiçek Pamir'e verdiği röportajda "Konu benim için kesinlikle kapanmıştır." diyor.

 

Hayır Rojin! Bu hakaret sana kürt kadını ve kürt sanatçısı olman hasebiyle yapılmıştır. Sen kapatsan biz kapatmayacağız. Kürt toplumu olarak, kadın olarak, sanatçı olarak bu davayı sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu yalancı özrü asla kabul etmeyeceğiz.

Bu özüre kanmak safdilliktir.

 

Belki sen kanabilirsin. Sana aşüfte diyenleri affedebilirsin.

Biz asla affetmeyeceğiz...
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur