DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Yetmez Ama EvetKurdinfo:10:43 - 11/1/2012

Otuz iki yıl önce yaptıkları darbeyle ülkeye en karanlık dönemini yaşatan 12 Eylül’ün sağ kalan iki lideri geç de olsa adalet önüne çıkıyor


 

 

Otuz iki yıl önce yaptıkları darbeyle ülkeye en karanlık dönemini yaşatan 12 Eylül’ün sağ kalan iki lideri geç de olsa adalet önüne çıkıyor


Yüzlerce kişinin ölümüne, yaralanmasına ve tutuklanmasına neden olan 12 Eylül 1980 askerî darbesi hakkındaki iddianame, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Darbenin baş mimarlarından dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarının istendiği 80 sayfalık iddianamede, 1 Mayıs Taksim, 16 Mart ile Maraş katliamları, Çorum, Sivas olayları, Abdi İpekçi suikastı gibi olaylar, askerî darbeye hazırlık süreci olarak değerlendirildi. Evren ile Şahinkaya’nın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Ankara Savcısı Kemal Çetin tarafından hazırlanan 12 Eylül askerî darbe iddianamesini dün kabul etti. İddianamenin kabul edilmesini Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, basın sözcüsü sıfatıyla açıkladı. Mahkemenin sanıklar hakkındaki adlî kontrol talebini henüz karara bağlamadığını belirten Görüşen, duruşma gününün de tensiple birlikte belirleneceğini kaydetti.

Şahinkaya 1, Evren 2 numarada

İddianamenin bir numarasında “11 Ekim 1925 doğumlu Ali Tahsin Şahinkaya” iki numarasında ise “1 Ocak 1918 doğumlu Ahmet Kenan Evren” şeklinde yer aldı. Nusrettin Ersin, Mehmet Nejat Tümer, Osman Sedat Celasun hakkında ek takipsizlik kararı verilirken, Evren ile Şahinkaya, “Türkiye Cumhuriyeti anayasasının tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek’’ ile suçlandı. Suç tarihinin 2 Ocak 1980 ile 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arası, suç yerinin Ankara olduğunun hatırlatıldığı iddianamede, şüpheliler hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ‘‘Devlet kuvvetleri aleyhinde cürümler’’e ilişkin 146. maddesi ile 80. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Bir yıl önce karar vermişler

İddianamenin değerlendirme bölümünde askerî darbe öncesinde yaşanan olaylara geniş yer verildi. Olayların terör olarak nitelendirildiği iddianamede, Evren ile Şahinkaya’nın denetimindeki askerî yönetimin, ülkenin kaosa sürüklenerek darbe şartlarının oluşmasını bekledikleri vurgulandı. Güvenlik güçlerinin olaylarda kullanıldığına, bu kadar organize ve geniş çaplı olayların devlet içinde örgütlenmiş illegal güçlerin planlaması ve iştiraki olmadan yapılamayacağına dikkat çekilen iddianamede, “Şüphelilerin darbe yapmaya yaklaşık bir yıl önceden karar verdikleri, her halükarda ülke yönetimini cebren ele geçirmek niyetinde oldukları, yapılacak askerî darbenin halkın gözünde meşru görülebilmesi için terör olaylarının üzerine bilerek gitmedikleri, müdahale etmedikleri veya tertiplenen olay amacına ulaştıktan sonra müdahale ettikleri, şüphelilerin darbe yapmak için bir yıl şartların olgunlaşmasını bekledikleri, darbe için fırsat kolladıkları anlaşılmıştır” dendi.

Demokrasi dersi gibi

Bir takım eksiklikleri olmasına rağmen demokrasinin en iyi yönetim biçimi olarak kabul edildiğinin dile getirildiği iddianamede, şunlar kaydedildi: “Demokrasi tarihimize bakıldığında, devletin kutsal ve dokunulmaz kabul edildiği tarihi geleneğimiz içerisinde devlet toplumdan soyutlanarak, adeta sanal varlık olarak görülüp güvenlik, kamu düzeni gibi gerekçeler ileri sürülüp özgürlüklerin ve hakların heba edildiği anlayışlar dayatılmaya devam edilegelmiştir. Güvenlik ve kamu düzeni, devletin bekası tabii ki önemli ve vazgeçilmez hususlardır. Yanlış olan, bunlar yönünden bir tehlike yokken bilerek ya da bilmeyerek sanal bir tehlike paranoyası içerisinde özgürlükleri kısıtlamak ve ortadan kaldırmaktır. Bireylerin özgürlükleri, en temel ve vazgeçilmez hakları sanal ve dokunulmaz bir devlet anlayışına feda edilmiştir.’’

İddianamedeki deliller

» Müşteki beyanları, Mehmet Demir adlı kişinin gönderdiği bir adet DVD.

» TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nın 29 Kasım 2011, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’nün 27 Aralık 2011 tarihli yazıları ve ekleri.

» Kahramanmaraş eski Belediye Başkanı Ahmet Uncu ve Çorum eski Valisi tanık Rafet Üçelli’nin ifade tutanakları.

» 201552 sayılı, 1980 tarihli ‘Bayrak Harekat Direktifi’ başlıklı 21 sayfadan ibaret ‘Çok Gizli’ ibareli belge.

» Sacit Kayasu’nun Adana savcısıyken Evren hakkında hazırlandığı iddianame.

» Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 1 Haziran 2011 tarihli ve 5897 sayılı ekinde 13 Kasım 1979’da göreve başlayan Bakanlar Kurulu listesi ile kabinedeki değişikliklerin yer aldığı Resmî Gazete nüshalarının ilgili bölümleri.

» 12 Eylül 1980 tarihli 17103 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan darbe ile ilgili bildirilere ilişkin Resmi Gazete çıktısı (Ülke yönetimine el konulduğuna ilişkin ilk bildiri olan 1 numaralı bildiri ile 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 numaralı bildiriler ve Evren’in basına açıklamasına ilişkin belgeler.

Bombalar askerî darbeye hazırlıktı

İddianameye göre, 1 Mayıs 1977’deki Taksim, 16 Mart Beyazıt Katliamı, bazı kişilere gönderilen bombalı paketler, Sivas, Maraş ve Çorum’daki olaylar, Fatsa operasyonu, Abdi İpekçi suikastı, MSP’nin 6 Eylül 1980’de Konya’da düzenlediği Kudüs mitingi ve atılan bombalar gibi olaylar, ülkeyi kaosa sürükleyerek, askerî darbeye zemin hazırlamak isteyen, ülke yönetiminin askerî otoritenin eline geçmesini isteyen güçler tarafından çıkarıldı. İddianamenin “Darbe öncesi meydana gelen önemli terör olayları’’ başlığı altında, olaylar tek tek anlatıldı. İddianamede, darbe öncesi yaşanan olaylarda herkes tarafından görülen asıl faillerin olaylardan sonra bir türlü yakalanamadığı belirtildi.

Fatsa ve Kudüs mitingi

İddianamede, Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde, 14 Ekim’de 1979 ara seçimlerinde, “arkasında Devrimci Yol Örgütü”nün desteği olan Terzi Fikri adıyla üne kavuşan Fikri Sönmez’in belediye başkanı seçilmesi üzerine 8 Temmuz 1980’de Samsun’dan gelen askerî birliklerle operasyon düzenlenmesi emrini Kenan Evren’in verdiği belirtildi. Darbeye giden süreçteki önemli olayların birinin de MSP’nin 6 Eylül 1980’de Konya’da düzenlediği Kudüs mitingi olduğunun ifade edildiği iddianamede, darbenin bir diğer işaretinin de Genelkurmay Başkanı Evren’in 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle verdiği mesajlar olduğu ifade edildi.

Abdi İpekçi suikastı

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin, 1 Şubat 1979’da Mehmet Ali Ağca tarafından öldürülmesi olayının anlatıldığı iddianamede, “Ağca’nın, kendisine eylemi yaptıranları açıklayacağına dair açıklamasından sonra Maltepe Askerî Cezaevi’nden asker elbisesi giydirilerek kaçırılmasının, ülkenin kaos ve çatışmaya sürüklenerek yönetilemez hale getirilmesini isteyen güçler tarafından planlandığını gösterdiği’’ kaydedildi.

Maraş olayları

İddianamede, Maraş’ta 19-26 Aralık 1978 arasında yaşanan “Maraş katliamı”nın 12 Eylül sürecine giden yolda, önemli dönüm noktalarından biri olduğu belirtilerek “Kahramanmaraş olayları, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin nedenlerinden biri olarak görülmektedir’’ dendi. İddianamede 1980’de yaşanan Çorum ve Sivas olayların da aynı güçler tarafından çıkarıldığı anımsatıldı.

İddianamede, “Üç adet bombanın, aynı ilden bir gün arayla farklı siyasi görüşteki kişilere gönderilmesinin, olayın toplumda kaos oluşturmak ve darbeye zemin hazırlamak isteyen gizli güçler tarafından tertiplendiğini gösterdiği’’ belirtildi. İddianamede bu olaylara hiç müdahale edilmediği bazı olaylarda bizzat güvenlik güçlerinin kullanıldığı hatırlatıldı.

16 MART VE 1 MAYIS KATLİAMI

İddianamede, 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi’nden çıkan sol görüşlü öğrencilere açılan ateş ve atılan bomba sonucu yedi öğrencinin öldüğü 50’den fazla kişinin yaralanması olayından uzun süre sonra bombayı atan Zülküf İsot’un, katliamı itiraf etmesinden kısa süre sonra kendisi gibi ülkücü olan Latif Aktı tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı.

İddianamede, İstanbul Taksim’de 1977’de kutlanan “1 Mayıs İşçi Bayramı” kutlamaları esnasında 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliam da yer aldı. İddianamede katliam, “Taksim’deki 1 Mayıs 1977 olayı devlet içinde yönetimi ele geçirmek isteyenlerin yönlendirmesi ve kurgulamasıyla çıkarılmış bir provokasyon” olarak nitelendirildi.

 Taraf - Istanbul - 11.01.2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur