DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürdistan coğrafyasında kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınmasıKurdinfo:12:57 - 11/1/2012

Divê li ser erdnigariya Kurdistanê, ji bo Gelê Kurd, statuyeke siyasi ku di nav de mafê xwe bixwe birêvebirinê hebe, bê naskirin


Kürd siyasi örgütlerinin yeni anyasaya ilişkin talepeleri

 

"Kürdistan coğrafyasında kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınması"

 

BDP, HAK-PAR, KADEP, ÖSP, DTK, TEVKURD, TDŞK temsilcilerinden oluşan heyet, ortak basın toplantısıyla; Kürd halkının yeni anyasaya ilişkin talepelerini; ortak bir metin ile kamuoyuna açıkladılar.

BDP adına Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Hak-Par adına Genel Başkan Bayram Bozyel, KADEP adına Genel Başkan yardımcısı Nadir Yektaş, ÖSP (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi) adına Genel Başkan Sinan Çiftyürek, TEVKURD adına Sıdkı Zilan, TDŞK adına İmam Taşçıer, DTK adına Cebbar Laygara'nın hazır bulunduğu basın açıklamsında şu açıklamada bulunuldu:

BASIN AÇIKLAMSININ TAM METNİ

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaklaşık bir asırdır ulus devlet yapılanması nedeniyle, Anadolu coğrafyasında yaşayan ve Türk-Sünni olmayan her sosyal kesime ret, inkar ve şiddet politikaları uyguluyor.

Başta Kürt halkı olmak üzere farklı etnik ve inanç kesimleri acımasızca asimilasyon ve sindirme çarkına tabi tutuldu. Anayasa ve yasaların hemen hepsi toplumda farklı etnik ve dinsel gerçekliği reddetti; baskı politikasının desteğinde sistem “Türklük” ve “Türk Ulusu” esasına göre düzenlendi. Osmanlı'nın çok uluslu ve çok dinli bekasından “Türk Ulusu” yaratılmaya, devşirilmeye çalışıldı. Kimi zaman askeri darbeler yoluyla, sürekli olarak da anti demokratik yasalar ve kolluğun gücüyle uygulanan bu çağdışı siyaset, topluma, özellikle de Kürt halkına büyük acılar, telafisi güç kayıplar yaşattı. Kürt halkının hakları uğruna gösterdiği haklı ve meşru direniş her defasında kanla ve şiddetle bastırıldı. Hiç şüphe yok ki, farklı kesimlerin hak talepleri de benzer uygulamaların muhatabı oldu. Denilebilir ki, demokrasi yokluğu ve baskı politikaları sonucu bedel ödemeyen toplum kesimi kalmadı.

Bunca bedele, acı ve gözyaşına rağmen, ne yazık ki, gelinen aşamada Türkiye Cumhuriyeti Devleti eksiksiz bir demokrasiye ulaşamamış, özgürlükçü ve eşitlikçi toplum yaratma yönünde esaslı bir adım atamamıştır.

Eğer bir zihniyet değişiminin ifadesi olarak değerlendirilebilirse, Cumhuriyet tarihi boyunca halklarımız ilk kez demokratik bir anayasa yapma fırsatıyla karşı karşıyadır. Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü bakımından önemli ve tarihi değerde nitelediğimiz bu fırsat, eşitlikçi ve özgürlükçü bir toplum özlemini karşılamanın bir zeminine dönüştürülebilir. Söz konusu fırsatın toplumsal gerçekliğe uygun biçimde kullanılması, özgür bir tartışma ortamından çıkan ve bütün toplum kesimlerinin haklarının garanti altına alınacağını ifade eden ortak bir iradeyle mümkündür.

Kürt siyasal parti ve siyasi hareketleri olarak yeni anayasa yapım sürecinde Kürt halkının Ulusal Demokratik Hakları için ortak hareket etme kararlılığımızı ve anayasa yapım sürecine etkin bir biçimde müdahil olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Demokratik Kürt muhalefeti olarak, halkımızın eşit, özgür, onurlu ve insanca yaşama arzusunun gereği olarak yeni anayasa yapımı sürecinde etkin istenç ve kararlılığımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Diğer yandan aşağıda imzası bulunan Kürt siyasi parti ve siyasi hareketleri olarak, yeni anayasada;

—Kürt halkının kimliğinin tanınmasını ve güvence altına alınmasını,

—Örgütlenme hakkının evrensel standartlara kavuşturulması, Kürt ve Kürdistan ismiyle siyasi parti ve örgütlerin kurulmasının güvence altına alınmasını,

—Kürtçenin resmi dil olması dahil, hayatın her alanında serbestçe kullanılması ve her düzeyde Kürtçe eğitim ve öğretimin güvence altına alınmasını,

—Kürt halkı için, Kürdistan coğrafyasında kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınmasını sağlamak üzere birlikte ve ortak hareket edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. "

11.01.2012

 

BDP  (Barış ve Demokrasi Partisi)  

HAK-PAR (Hak ve Özgürlükler Partisi)

KADEP     (Katılımci Demokrasi Partisi)

ÖSP     (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi)

DTK    (Demokratik Toplum Kongresi) 

TEVKURD (Tevgera Neteweyî ya Kurd)  

TDŞK   (Tevgera Demokratên Şoreşgêr a Kurd)

  

 

 

 

JI RAYA GİŞTÎ RE

 

Daxwazên rêxistinên sîyasi yên kurd di derbarê maqezakona nû de

 

"Divê li ser erdnigariya Kurdistanê, ji bo Gelê Kurd, statuyeke siyasi ku di nav de  mafê xwe bixwe birêvebirinê hebe, bê naskirin"

 

Devleta Komariya Tirkiyeyê, nêzîkî asirekiye ku ji bo hebûna wê ya Dewleta neteweyî, li dijî wan alî û birên ku li ser erdnigariya anatolyayê dijîn û Tirk- Sunî nînin, politikayên red û inkarkirinê meşandi ye.

 

Di serî de Gelê Kurd, ew hemû netew û bavermendiyên cuda, bi şêweyekî bê însafî bi çerxa helandin û tunekirinê re rûbirû hatine hiştin. Di hemû  makezagon û yasayan de hemû netew û bavermendiyên din hatine redkirin; sîstem, bi piştgiriya politikayên serdestî û stemkariyê li gor esasên “Tirkîtî” û “Neteweya Tirk”, hatiye birêvebirin. Ji naw wê hebûna pirolî û pirneteweti ya Osmaniyan “Netewa Tirkîtî” hat afirandin an bi darêzorê hat çêkirin. Hin deman bi riya çûntayên eskerî, bi berdewamî jî ew siyaseta kevneperest ku bi şêwe û hêza serdestî û bi yasayên nedemokratik hatiye meşandin, civakê, bitaybet jî  Gelê Kurd xistiye nav êş, azar û wendeyiyeke mezin ku telefikirina wê nehêsan e.

 

Berxwedan û serhildana mafdar ya ji bo bidestxistina mafên xwe yên rewa ya Gelê Kurd, herdem bixwîn û şidetê hatiye serkutkirin. Şik tune ye ku daxwazên wan birên din jî kêm zêde bi vî awayî hatiye meşandin.

 

Em dikarin bêjin ku di encama wan politikayên serdest û nebûna demokrasiyê de tu aliyên civakê ku bedelên giran nedabin, nema ne.

 

Mixabin li gel wê bedêlê, êş û azarê, qonaxa ku em niha lêne, Dewleta Komariya Tirkiyeyê xwe negîhandiye demokrasiyeke birêkûpêk, pêngavên bingehîn ya ji bo afirandina civakeke wekhev û azad neavêtî ye.

 

Ger ku em li gor nirxandina zîhniyeta guharbar ifade bikin; gelên me li seranserê diroka Komarê, cara yekemîn, bi firseta çêkirina makezagoneke demokratik re rûbirû ye. Ev firseta girîng û dîrokî ku em ji bo careserkirina pirsa Kurdî bi şêweyên demokratik û aştiyane bilêvdikin, dibe ku ji bo çêkirina bingeha hêviyên civakeke azad û wekhev bê veguhastin.

 

Ew firseta hanê jî, ji bo ku li gor rastiyên civakê bê bikaranîn; bi îradeya hevbeş ku mafê hemû aliyên civakê xistiye bin garantiyê, mumkun e.

Em wek Partî û tevgerên siyasî yên Kurd, diyardikin ku di pêvajoya çêkirina Makezagona Nû de dilsozî û yekhelwestiya xwe ya ji bo Mafên Demokratik û Neteweyî ya Gelê Kurd, emê  bi rêkûpêk beşdar bibin.

 

Em wek muxalefeta demokratik ya Kurd, ji bo egera jiyanek bextane û birûmet, azad û wekhev ya gelê me, dixwazin ku di pêvejoya çêkirina Makezagona Nû de yekhelwestî û dilsoziya xwe, ji rayagiştî re parve bikin.

 

Ji aliyê din ve, em wek partî û tevgerên siyasî yên Kurd ku li jêrê îmzeyê me hene, di Makezagona Nû de;

 

-          Naskirina pênasa Gelê Kurd û garantîkirna wê,

-          Divê mafê rêxistinkirinê li gor standartên navneteweyî bên çesbandin,  bi navê Kurd û Kurdistan, avakirina partî û rêxistinên siyasî bê garantîkirin,

-          Divê perwerdehiya resmî ya zimanê Kurdî di nav de, li her aliyê jiyanê serbest bikaranina wê û di her astê de perwerdeyî û hîndekariya zimanê Kurdî bê garantikirin,

 

-          Divê li ser erdnigariya Kurdistanê, ji bo Gelê Kurd, statuyeke siyasi ku di nav de  mafê xwe bixwe birêvebirinê hebe, bê naskirin, ji bo ku em van daxwazan pêkbînin yekhelvestiya xwe ji rayagiştî re birêzdarî diyar dikin.

 

11.01.2012

 

 

BDP  
HAK-PAR
KADEP  
ÖSP    
DTK    
TEVKURD    
TDŞK     
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur