DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Sayın Denktaş Kürtler de seni hiçbir zaman unutmayacak!Kurdinfo:18:59 - 16/1/2012

Bu barış adasının önemli bir bölümü, fiilen işgal edildikten sonra daha ileri tarihlerde özellikle Kürtlere karşı kullanılacak stratejik ve askeri bir karargâha dönüştürülmüş oldu


Çalışma ofisimin karşısındaki kültür merkezini seyrederken hemen önümdeki gönderde bulunan bayrağın yarıya indirildiğini görünce bunun sebebinin Rauf Denktaş’ın ölümü olduğunu anladım. Dolayısı ile bu büyük! devlet adamının anısına birkaç satırlık bu yazıyı kaleme almanın ihtiyacını duydum.

    

Coğrafyamızda geleneksel olarak kullanılan bir deyim vardır: ‘‘ölenin arkasından konuşulmaz’’ diye. Oysa hepimiz çok iyi biliriz ki yine bu coğrafyada her ne hikmetse en çok ta ölenlerin arkasından konuşulur.

 

Hele de konu sözde bir devlet kurucusu ve T.C. Cumhuriyetiyle yaşıt yani 88 yıllık ömrüne birçok kötülüğü sığdırabilmiş Turan felsefesinin Güneybatı temsilcisi Denktaş gibi önemli birisi ise bence söylenecek çok şey vardır.

 

Asıl konumuza dönersek İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’nin de garantörlüğünde yıllarca barış içerisinde bir arada yaşayan Türklüğü de oldukça fazla tartışma konusu edilecek 100.000 civarında sözde Türkün ve aynı zamanda 500.000 civarında Rum’ un da yaşadığı ve o günlere kadar barış adası olarak bilinen Kıbrıs Adası’nda 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle paralel planlaması yapılan ve Türkiye’nin stratejik ve yayılmacı politika ve kışkırtmaları sonucunda iki halkı birbirine düşman edecek fesat tohumları atılmış oldu.

 

Kıbrıs’taki öncülüğünü Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın üstlenmiş olduğu bu fesat anlayış kitlelerde dalga dalga yaygınlaştırılarak her iki milletin bir birini boğazlayacağı düzeyde çatışmaların yaşandığı bir şiddet ortamına dönüştürülerek adına ‘‘Kıbrıs Barış Hareketi’’ denilen 1974 yılındaki Türk Militarist Güçlerinin işgal girişimi gerçekleştirildi.

 

Bahsi geçen işgal hareketinde "kahraman" Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde kullanılan binlerce Kürt Genci bu haksız savaşta ya öldüler ya da sakat kalarak ailelerine geri döndüler. Bu barış adasının önemli bir bölümü, fiilen işgal edildikten sonra daha ileri tarihlerde özellikle Kürtlere karşı kullanılacak stratejik ve askeri bir karargâha dönüştürülmüş oldu.

 

T.C. Devletinin geliştirmiş olduğu uluslar arası bu sinsi provokasyon sonucu K.K.T.C. adı altında kukla bir Türk devleti yaratıldı. Burada oluşturulan tampon bölge Ergenekon denilen lanetli örgütlenmenin merkezi karargâhına dönüştürülerek burada yetiştirilen özel kuvvetler vasıtasıyla ileride Kürdistan’da yapılacak tüm katliamların kurmaylarının yetiştirildiği bir alan olarak günümüze kadar kullanılagelmektedir. Bunun en somut örneği 1980 askeri faşist darbesiyle birlikte Kürdistan’da konuşlu 7. ve 9. kolordu komutanlarının günümüze kadar tamamı Kıbrıs yetiştirmesi ve bugün Silivri’de bulunan generallerdir.

 

Peki, Kıbrıs’ta olay sadece bundan mı ibarettir? Elbette ki değil. Tüm uluslar arası hukuka rağmen 37 yıldır işgal altında tutulan bu parçada Rauf Denktaş’ın başına getirildiği kukla devlet Kürdistan Halkının katili kurmayları ve özel güçleri yetiştiren bir fabrika olarak kullanılırken diğer taraftan T.C. Devletinde var olan kirli ve kara sermayenin de aklandığı önemli bir laboratuar görevini de sürdürmektedir. Yine bunun en somut örneği 100.000 nüfuslu K.K.T.C Devletinde 82 adet tek şubeli banka ihdas edilerek kara para aklama mekanizmasının oluşturulmasıdır.

 

Ayrıca yine bu işgal altında tutulan topraklarda, bölgemizde Kürtlerle alakalı muhtemel bir olumlu gelişmeye anında müdahale edebilecek 60.000 ile 70.000 civarında günümüzün en teknolojik, modern savaş araç gereçleriyle donanımlı bir askeri güç bulundurulmaktadır.

 

Bunun dışında Kıbrıs Türk Kesimi’nin fuhuş yuvaları ve büyük kumarhaneleriyle insanların belleklerinde silinemeyecek kadar iz bıraktığı bilinmektedir.

 

Sayın Denktaş’ın bunlarla da yetinmeyip 1974 işgalinde gasp ettiği Rumlara ait ev, bina, bahçe ve çiftliklere Kürdistan’dan götürdüğü yoksul Kürt insanlarını yerleştirerek onları Rumlara karşı canlı kalkan olarak kullandığını ve aynı zamanda hiçbir çelişkileri olamayan Rumlarla Kürtler arasında suni bir düşmanlığın oluşmasına önemli katkılar! sunduğunu bilmekteyiz.   

 

Sonuç olarak marifetlerinden bir kısmını kaleme aldığım Rauf Denktaş’a ben de Müslüman bir Kürt olarak Allah rahmet etsin demek zorundayım. Kürtlere bu dünyada yaptığı kötülüklerden dolayı kendisiyle hesaplaşamadık. Ancak rahmetliyle aramızda 30 yaş fark olmasına rağmen bizim de bir ayağımız çukurda olduğundan öbür dünyada mazlum Kürt Halkı adına onun yakasına yapışacağımdan hiç şüphesi olmasın.

 

Yarın Sn. Denktaş’ın defin günü. Eğer onun cenaze namazını kılanların içerisinde olsaydım Hoca’nın ‘‘mevtayı nasıl bilirdiniz ?’’ sorusuna cevap olarak rahmetliyi iyi bir Kürt düşmanı olarak bildiğimi ve Kürtlere yapılan zulümde üstlendiği rolden dolayı hakkımı helal etmediğimi büyük bir gönül rahatlığıyla söylerdim.

 

Gerçeklerle dolu böyle bir yazıyı bir Kürdistan Devrimcisi olarak elbette ki yazmak istemezdim. Ama ne yapalım ki gerçekler acıdır.

 

        Allah Denktaş’ın ve benzerlerinin taksiratlarını affetsin.

 

        Saygılarımla.

 

 

        16/01/2012   İSTANBUL

 

          

 

                
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur