DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kendini hükümdar sanan köle kürdler !Kurdinfo:12:24 - 24/1/2012

Kölelik ruhundan kurtulmanın yolu, eleştirmek ve sorgulamaktan geçer. Kendin ve aidiyetle bağlı olduğun Kürd toplumu için bu bir gerekliliktir.


Her birey gibi Kürd bireyinin de yaşadığı yaşam ortamında özgür ve mutlu olması , çağdaş olanaklardan yararlanarak kendini geliştirmesi gerekir. Bireysel yetenek be becerileriyle toplum yaşamına artı bir şeyler katması gerekir. Aydın ve entelektüeller bu şekilde ortaya çıkar, toplum yaşamının şekillenmesinde rolünü oynar. Ne yazık ki Kürd bireyinin özgür gelişimini etkileyen farklı baskılar ve kuşatılmışlık söz konusudur. Gerek sömürgeci politikalardan kaynaklı baskılar gerekse de yaşam alanını sınırlayan ailesel, feodal ve örgütsel baskılar kendini bulmasını engelliyor. Sürekli bir “hayat erteleme “ sürecine tabi tutulan bireylerden oluşan bir yapı ortaya çıkıyor. Kendi tercihleriyle, kendi kararları ile yer alamadığı bir yaşam dayatması altındaki bireyler topluluğu ne kadar demokratik olabilir ki !

 

Sömürgeci uygulamaların yanı sıra Anti-demokratizmin, depotizmin, totaliterizmin, Stalinizmin egemen olduğu  bir ortamın Kürd bireyler üzerinde yarattığı travma yaşamlarını çok olumsuz etkiliyor. Bireyler hayatlarını bir başka bahara erteliyorlar !  Kürdler isteyerek mi hayatlarını erteliyorlar, yoksa bir güç mü bu hayatı onlara erteletiyor ? Ertelenen hayat  ne üretebilir veya baharsız bir yaşam ne kadar renklenebilir? Hiç kuşkusuz  düş ve hayal kırıklığı beraberinde umutsuzluğu körükler. Umudun tükenmesi bireyin beklentisiz olması demektir. Beklentisi olmayan birey topluma ne verebilir ? Gri bir yaşam yaşanmamışlık demektir, hiç kimsenin Kürdlere gri yaşamı dayatmaya hakkı yoktur. Hele de bu gri hayat, iradelerinin dışında despotça  zoraki dayatılmışsa tüm insani hak ve özgürlüklerin  bastırılması anlamına gelir. Sonuçta ortaya çıkan edilgin, iradesiz ama kendini hükümdar sanan köle bireyler  yaratır.

     

Bu kendini hükümdar sanan kölelere de kölelik yapan, mürid/fedai bireylerin konumu  ancak “ kölenin kölesi olmak” la açıklanabilir. Kölelik bir ruh halidir, beyni ile aklı ile ve düşüncesi ile egemenlere bağımlılıktır.Bu unsurlar ekseriyetle sırtlarını düşmanlarına dayayarak  Kürdler üzerinde “hükümdar “ olmaya çalışan kölelerdir. Bu köle hükümdarlar, ancak egemen devletin çizdiği sınırlar içinde ve gösterdikleri çizgide yürüyebilirler. Bağımsız hareket etmeleri mümkün değildir. Örtülü ödeneklerle beslenen bu köle hükümdarlar Kürdlerin düşmanlarına hizmet ettikleri ölçüde, efendilerinin takdirini kazanırlar. İradesini egemenlere satan bu köle hükümdarlar, Kürdlerin iradesini temsil edemezler.

 

 “Ben zaten ölmüşem, ağam sağolsun ” diyen cahil bir köylü ile  hayatını öbür dünyaya erteleyen,  birileri  için bedenini ateşe veren gençler bu köle kültürün yarattığı kişiliklerdir. Ölümün bu kadar kutsanması “ ilahların “ buyruğudur. Mademki ölüm bu kadar kutsanıyor, köle ruhlu hükümdarlar neden ölmemek için size ölümü telkin ediyorlar? Veya onlar için neden yaşamınıza son veriyorsunuz?  Hayatınızı bu  kendini hükümdar sanan köleler için belirsiz bir zamana ertelemeyin.  Bunu sorgulayabildiğiniz gün artık köle değilsiniz demektir. Kölelik ruhundan kurtulmanın yolu, eleştirmek ve sorgulamaktan geçer. Kendin ve aidiyetle bağlı olduğun Kürd toplumu için bu bir gerekliliktir.

 

Kendini hükümdar sanan kölelerin senin yaşam alanına müdahale etmelerine  izin verme !

 

 Senin iradeni teslim almalarına  müsaade etme !

 

 Kendi çıkarları için senin hayatını belirsiz bir tarihe ertelemelerine  razı olma  !

 

Kendini bulduğun gün onurlu bir Kürd olarak halkın için iyi şeyler üretebilirsin ve halkına karşı görev/sorumluluklarını yaparken de özgürlüğün tadına varmış olursun.

23.01.12

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur