DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Çıra´dan açıklamaKurdinfo:13:27 - 26/1/2012

Kurumumuz konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmaya ihtiyaç duymuştur


TDŞK Sözcüsü İlhan Zeyrek’e;

 

23.01.2012 de Kurd İnfo sitesinde bizim de ismimizin olduğu itham edici bir açıklama yayınlamış bulunmaktasınız.

 

Kurumumuz konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmaya ihtiyaç duymuştur.

 

Açıklamanızda özetle bazı kurumların aranıza nifak sokma gayreti içinde olduğunu, kurumunuzu yıpratmaya çalıştığını, sanki kurumunuzu ele geçirme gibi bir çabanın olduğunu satır arasında ifade ediyor, kurumumuzu zan altında bırakıyorsunuz.

 

Öncelikle şunu bilmenizde yarar var. Biz Diyarbakır Çıra Kültür ve Sanat Derneği olarak her zaman Kürt kurumları arasında diyalog geliştirilmesinden yanayız. Kürtlerin ortak etkinlik, toplantı, anma, kutlama vs. gibi konularda her zaman omuz omuza hareket etmesini kendisine ilke edinmiş bir kültür kurumuyuz.

 

“Daha önceki etkinliklerinize bizleri davet ettiniz de biz icap buyurmadık.”

 

Necmettin Büyükkaya tüm Kürtler için bir değerdir. Onu anmak için TDŞK taraftarı olmaya gerek yok. Asıl bunu ima etmeniz büyük aymazlıktır. Ayrıca ‘bizim şehidimiz-sizin şehidiniz’’ edebiyatının siyasi ve yurtsever ahlaka sığmadığını bilmeniz gerekirdi. Biz davet üzerine geldiğimiz anma toplantısına siyasi kaygılarla değil, yurtsever görev bilinciyle geldik.

 

Kurumların iç sorunları, yaşadıkları sıkıntılar ve kendi aralarında iktidar kavgaları bizi ilgilendirmez. O sizin sıkıntılarınızdır. Ve bizi zerre kadar ilgilendirmez. Kendi aranızdaki iktidar kavgasına lütfen bizi alet etmeyin. Hatta bu konularla ilgili kurumumuzu ağzınıza bile almayın.

 

Konuyla ilgili yaptığınız açıklamaya gülüp geçsek mi diye düşünmedik değil. Gerek kamuoyu, gerekse Kürt mücadelesinde yer alan kurumlar bu konularda ne kadar hassas olduğumuzu, bizim öylesi beyhude ve boş-gereksiz çabalar içerisinde yer almayacağımızı çok iyi bilirler.

 

Yapılan davete icabet etmekten başka bir gayesi olmayan kurumumuzu bu şekilde açıklama yaparak itham etmeniz doğrusu övündüğünüz geleneğinize ters düşen sekter bir yaklaşımdır.

 

Yapılan anmada haberinizin olmadığını, ne Ciwan Kurd ne de TDŞK lilerin haberi olmadığını ifade etmektesiniz. Sormak gerekmez mi; bu anma etkinliğini organize edenler Ciwan Kurd ve TDŞK li değilse nasıl olurda kurumunuzda böylesi bir anma gerçekleştirebilmektedirler. Siz neredeydiniz. Bence siz vazifeden görev çıkarmak misali sadece suni gündem yaratma peşindesiniz. Kurumlara haksız yere saldırarak ve ahlak kurallarını zorlayarak hareket etmektesiniz.

 

Ayrıca Çıra Gençleri diye tabir ettiğiniz kişiler kurumumuzun yöneticileridir. Kurumsal olarak iki yöneticimiz anma toplantısına katılmıştır. Bir arkadaşımızda teknik destek istendiğinden yardımcı olunması için görevlendirilmiştir (slâyt cihazını kullanmak için). Ancak siz Çıra Gençleri ifadesini kullanarak bir kez daha konuyu çarpıtarak sanki oraya kitlesel katılım yapılmış gibi tutarsız bir açıklama yapmaktasınız.

 

Son söz olarak sayın zeyrek; bizi kendi içsel sorunlarınıza malzeme etmeye asla izin vermeyiz. Kurumları zan altında bırakmak, haksız yere suçlamak kime ne yarar getirmiş ki size getirsin. Üslup ve dil sınırlarını zorlayan böylesi bir açıklama yapmanızı talihsizlik olarak ifade etmek gerekir. Sizi bunun bilincine varmaya, kurumları kendi içsel sorunlarınıza malzeme etmemeye özen göstermenizi ve olgun davranmaya davet ediyoruz.

Kürt kamuoyuna duyurulur.26.01.2012

 

Diyarbakır Çıra Kültür ve Sanat Derneği

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur