DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Karşılıklı “ajanlık” iddialarına dönüştürülen Kürt siyasetine ve siyasetçilerine çağrıKurdinfo:14:13 - 27/1/2012

Bu yöntemi kullanmakta ısrar edenleri, onu teşvik edenleri ve deşenleri hep birlikte eleştirmemiz ve mahkum etmemiz gerekir.


Türk egemenlik sistemi, Kürt ulusal hareketini tasfiye  etmek için neredeyse yüzyıldır çıplak katliamlara kadar varan plan ve saldırılarla sürdürdürdüğü  uygulamalarını  özellikle son zamanlarda alabildiğine hızlandırmış bulunuyor. Bu özellikli zamanlamanın,  bölgemizinin yeniden dizaynı ile  ilgili olduğu açıktır. Zira Kürt ulusal hareketi, Kürdistan’ın dört parçasında da, bu parçaları egemenliğinde bulunduran devletlerin  politik olarak en aktif ve örgütsel olarak da en örgütlü muhalif  dinamizmini teşkil etmektedir. Bu nedenle Kürt  ulusal  mücadelesi, bölgenin yeniden dizaynında  ulusal hayal ve taleplerini gerçekleştirmekle kalmayacak; önümüzdeki süreçte dünya ve bölge güçlerinin de coğrafyamızda nasıl ve hangi rollerle dizayn olacaklarını da önemli ölçüde etkileyecektir. Kürtler, dün Saddam rejiminin devrilmesinde belirleyici rol oynadıkları gibi, bugün de Maliki ve dolayısıyla Irak rejiminin  kaderinde en etkili aktör durumundadırlar.

Bu, durum Suriye’de İran’da  ve Türkiye’de de böyledir ve böyle olacaktır.

Tüm bunlar, bölgede emperyal bir  rol üstlenmek isteyen  sömürgeci  Türk egemenlik sisteminin, neden  Kürtleri yok etme  ve Kürt ulusal hareketini tasfiye etme plan ve uygulamalarını  hızlandırdığının temel sebebini ortaya koyuyor.

Böylesi  stratejik olduğu kadar kritik de olan tarihsel politik bir ortamda, Kürt ulusal hareketi, gerek her parçanın kendisinde ve gerekse  parçalar arasında birlik, bütünlük, dayanışma ve ittifakını   güçlendirip  pekiştirme göreviyle yükümlüdür.  

Bu görev, başta Kürt ulusal hareketini, örgütlerini  yöneten, yönetmek iddiasında olan  politik lider ve şahsiyetlerindir, olmalıdır.

Oysa dün gece (26 Ocak),  başta Devlet kanalı TRT olmak üzere, neredeyse tüm Türk TV kanalları, belli başlı bazı Kürt politik liderlerin, biri birlerini karşılıklı olarak ajanlılkla itham eden demeç ve yazılı  iddialarıyla çalkalanıyordu.  

Eminim ki, bu programları izleyen sağduyu sahibi her Kürt kahrolmakla kalmamış; ciddi biçimde kaygılanmıştır da. Zira bu iddilar, hem ulusal çapta hem de her örgütte en azından moralsizleşme,  inançsızlaşma, bölünme ve parçalanma demektir. Daha kötüsü de var: Bu iddalar; yakın geçmişimizde sıkça yaşadığımız gibi, kendi aramızda kavga başlatıp biri birimizi öldürüp toplumsal ve siyasal geleceğimizi karartarak siyaseti, toplumumuzda zaten hayli yaygın ve  etkili olan kan davalarının kör inançlarıyla yoğuracaktır.

Bu, her zaman ve özellikle şimdilerde tüm Kürtler için, Kürt ulusal hareketi ve onun siyaseti için ölümdür. Bu yöntem, Asıl sorunu (Kürt ulusal sorunu) ve onun siyasetini yapmayı ıskalamakta, onun yerine, özünde siyaset olmayan “polisiye”  bir yöntemi  ikame edip  Kürt ulusal hareketinin siyasetini ve enerjisini  amacından saptırarak, devletle değil, içsel bir kavgaya/mücadeleye sürüklemektedir, sürükleyevcektir. 

Şundan emin olmalıyız; yılların mücadelesi ve bedeliyle ulusal, bölgesel ve evrensel olarak vardığımız ulusal politik eşikte, iç kavga dışında, artık hiçbir güç ve  hele de ajan, Kürtlerin uluslaşma ve devletleşmelerini  engelleyemez, engelleyemecektir.

Türk egemenlijk sisteminin, kimi Kürt liderlerinin, politikacılarının  biri birlerini karşılıklı “ajanlık”la  itham etmelerini bir siyaset tarzı biçiminde furyaya dönüştürerek, Kürtleri iç kavgaya sürüklemek istemesinin temelinde anılan çaresizlik bulunmaktadır.

Bunun içindir ki anılan yöntem, kim (örgüt, lider veya politik şahsiyet) tarafından  başlatılmış olursa olsun, geçmişte kim daha çok yapmış ve fayda sağlamış olursa olsun acilen terk edilmelidir.  

Bu yöntemi kullanmakta ısrar edenleri, onu teşvik edenleri ve deşenleri hep birlikte eleştirmemiz ve  mahkum etmemiz gerekir.

Zira devamı halinde  bu yöntem, günümüzü başarısız kılmakla kalmayacak, İttihat ve Terkki miraslı Türk egemenlik sisteminde olduğu gibi, siyasetimizi karekterize ederek, geleceğimizi de belirleyecek ve  bizi kendi geçmişimizle yüzleşmemizi zorlaştıracaktır.

Çağrımı yeniliyorum: Bu yöntem acilen terk edilmeli, devam edenler mahkum edilmelidir!...

Yazımı, değerli dostum Av. Cihan İpek’in  geçenlerde  Diyarbakır’da  yayınlanan Özgür Haber Gazetesi’nde,  aynı konuda  yazdığı bir  köşe yazısında  kullandığı  Cigerxwin’in bir şiiri ile sonlandırmak istiyorum:

Çocuklar için

Aslan ve kaplan birlikte giderken

Buldular bir miktar peynir.

Bir o yedi peynirden, bir öbürü

Sonra başladılar biribirlerini sopalamaya

Biri dedi ki öbürüne

Gidelim vahşi hayvanların üstadı tilkinin yanına

O bulur bizim aramızı.

Vardılar her ikisi de tilkinin huzuruna

Sofu bir derviş gibiydiler

Anlattılar davalarını

Yürek ve ciğer dağlayan sözlerle

Tilki hemen kalkın dedi

Getirin bana bir terazi

Getirdiler önüne bir teraziyi

Koydu kefelere tilki peyniri

Birine fazlaca koydu, ötekine az

Dengelemek için ağırından ısırdı

Öbür taraftan daha da hafif oldu o taraf

Bir sağ kefedeki peynirden yedi tilki

Bir sol kefedeki peynirden

Ortada peynir kalmayana dek.

27 Ocak 2012/Diyarbekir

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur