DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Acaba AKP kimin projesi?Kurdinfo:19:45 - 29/1/2012

Her parti bir projedir elbette, ama bu proje nedir ve kimin, yada kimlerin projesidir diye, birinin kendine sorması lazımdır. Bu bağlamda, acaba AKP kimin veya kimlerin projesidir


Her parti bir projedir elbette, ama bu proje nedir ve kimin, yada kimlerin projesidir diye, birinin kendine sorması lazımdır. Bu bağlamda, acaba AKP kimin veya kimlerin projesidir ve bu proje neyi halletmeye ve neyi yoketmeye yöneliktir, diye birkaç soru birden, insanın aklına geliyor. AKP’nin genelbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, Cemil Çiçek, Beşir Atalay ve benzeri birkaç insanın daha kurduğu bu parti’nin neler yaptığı ve neler yapacağı, önemlidir elbette.

Bu parti kendi cumhurbaşkanını seçti, yani, Abdullah Gül, genel kurmayını ve onun çevrelerini, istediği bir biçimde seçti, meclisbaşkanını seçti, MİT başkanını seçti ve hepsi bir ekip olarak çalışıp çabalıyorlar. Kürtler bu seçimin neresinde? Mecliste herkes BDP’ye saldırıyor ve BDP’ye düşen ise skunet ve taşkınlıklar yapmamak elbette. Ancak onları taşkınlık yapmaya ve köpürmeye getiren bir ortam var. MHP onlara öfkeleniyor. Malum MHP’de devletin ideolojisini taşıyan farklı bir parti. CHP ise devletin farklı ideolojisini taşıyan, devlet projesi olan bir parti.

Peki eğer BDP devletin ideolojisini taşıyan bir parti olsaydı, neden bu kadar dışlanır ve bu denli düşmanca saldırılara uğrıyacaktı? Eğer AKP bir ‘Kürd sorunu halletme partisi (projesi) ‘ olsaydı, neden ‘Kürd meselesi’ onu bu kadar kızdırır ve ‘Anadil eğitimine’ bu denli düşmanca bir tavır takınırdı? Şimdi farklı bir ‘Kürt düşmanlığı’ ortaya çıkmış ki, bunun ‘bu düşmanlığın’ izlerini silmek, ilerde çok zor olacaktır.

Şunu unutmamalıyız ki, ne HAK-PAR, ne BDP, ne TDŞK, ne Rızgari, nede hiçbir Kürd örgüt ve Kürd şahsiyet devlet projesidir. Çünkü ‘Kürd ve Kurdıstan’ devlete yabancı iki sözcüktür. Gerisi aldatmacadır. Birbirimizi suçlamaya gerek yok. Kavgamız gürültümüz yersiz. Düşman ilan edilmemiz için neden ortadadır. Bu nedenle, devletin, farklı dönemin farklı ‘düşmanlarıyız’. Devletin hükümetleri, döneme ve şartlara uygun, ‘iyi Kürd’, ‘Demokrat Kürd’ veya tersi bir muamele yaparak, Kürdlerin içindeki çelişkileri hortluyor. Bugün böyle bir durumla yine karşı karşıyayız. Önemli olan bugünkü durumu en az zayiatla atlatmak.

Eğer AKP bir ‘Kürd Projesi’ olsaydı, o zaman Kürdlerin iç çelişkilerini hortlatmaz, onları barıştırırdı. Mesela ABD, Irak’ta Kürdleri barıştırmak istedi ve bunu başardı. Bu proje halen tutuyor. Ya Türkiye’de, Kürdler bir iç çatışmaya sürükleniyor. Bu kötü bir ‘Projedir’, buna dikkat etmek lazım. Müsülman kardeşlerimizin, bize olan armağanı, fitne ve fessatlıktır. ABD’de Türkiye’de böyle bir şey istiyor, yani Türkiye Kürdler’inin kendi içinde kavgalı ve gürültülü olmalarını istiyor. Onlar birbirinin politikasından memnun. Yaşasın onların birliği. Yaşasın bizim birliğimiz.

2012-01-29
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur