DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt ulusal mücadele önderlerini yok sayarak siyaset yapmak mümkün değildirKurdinfo:14:27 - 30/1/2012

Kürt Ulusal Sorununun tek başına bir örgütün ya da bir çevrenin göğüsleyemeyeceği kadar önemli ve ağır bir sorun olduğunu bilince çıkarmamız gerektiğine inanıyorum.


29 0cak 2012 tarihinde Demokratik Toplum Kongresinin 6. Olağan Genel Kurulunun Amed’de yaptığı toplantıdan sonra açıklamış olduğu sonuç bildirgesi her şeye rağmen Kürtler açısından sevindirici özellikler taşımaktadır.

 

Bu sonuç bildirgesinde Kürt siyasi çevrelerini en fazla ilgilendiren konu Kürt Ulusal Mücadelesinde son yüzyıla damgasını vurmuş Molla Mustafa Barzani’yi ilkel milliyetçi ve 1925 Kürt Hareketine öncülük eden Şeyh Said’i de İngiliz ajanı olarak tanımlayan ve bu tanımlamada 30 yıllık bir ısrara sahip olan PKK ve onun yakın çevresinin bu önemli Kürt lider ve şahsiyetlerini Kürdistani değerler olarak sahiplenip deklare etmesidir.

 

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kürdistan Ulusal Mücadelesinin geçmişini neredeyse reddeden/yok sayan bu anlayışının terk edilmiş olması aynı zamanda şimdiye kadar bu uğurda mücadele eden tüm örgüt ve şahsiyetlerin kabulü ve onaylanması anlamına gelmektedir. 

 

Elbette ki böylesi bir açıklamanın Kürt siyasi çevrelerinde ve aynı zamanda bir bütün olarak Kürdistan Halkı tarafından büyük bir takdir görmesi kaçınılmazdır. Ancak bu açıklamaya PKK dışındaki siyasal çevrelerin ihtiyatla yaklaşması siyasi tutarlılığın bir gereği olduğu gibi en geniş anlamda Kürdistani bir birliğin oluşturulmasında da önemli bir dönüm noktası olacaktır.

 

DTK’nın Kürt toplumuna deklare ettiği bu açıklamanın PKK önderi Abdullah Öcalan ve Kandil tarafından da teyit edilmesine şiddetle ihtiyaç vardır. Böylesi bir teyit Kürt Ulusal Mücadelesine muazzam katkılar sunabileceği gibi özellikle son zamanlarda T.C. Devletinin ve mevcut iktidarın Kürt Ulusal sorunu konusundaki ayak sürüyücü/ikircikli tutumunu da önemli oranda etkileyecektir.

 

T.C. Devletinin yeni bir toplumsal sözleşmeye şiddetle ihtiyaç duyduğu böylesi hassas bir dönemde Kürt Ulusal Mücadele çevrelerinin ilkelere dayalı, bütünlüklü bir siyasi anlayışla yeni anayasanın yapılacağı bu sürece müdahil olması ve bunu Kürtlerin toplumsal kazanımına dönüştürmesi mümkün olabileceği gibi ceberut ve inkârcı Kemalist anlayışın da tarihin çöplüğüne atılması fırsatını yaratacağı unutulmamalıdır.

 

Sonuç olarak geldiğimiz aşamada Demokratik Toplum Kongresi’nin almış olduğu bu olumlu kararı önemli ve anlamlı bulmakla beraber bunun pratiğe yansımalarını görmek gerektiğini ve giderek Kürt Ulusal Demokratik Çevreleriyle ilkeli, samimi ve önemseyici ilişkiler geliştirmeleri temennilerimi belirtmek istiyorum. Kürt Ulusal Sorununun tek başına bir örgütün ya da bir çevrenin göğüsleyemeyeceği kadar önemli ve ağır bir sorun olduğunu bilince çıkarmamız gerektiğine inanıyorum.

 

Saygılarımla

30/01/2012 İSTANBUL

 

          

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur