DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Nuri Çelik‘in yazısı üzerine: İspatlamazsan müfterisin!Kurdinfo:19:55 - 6/2/2012

Nuri iyi tanıdığım bir şahıstır. PSK´ye, Sayın Burkay´a ve KOMKAR’a bu iftirayı bilerek yaptığından kuşku duymuyorum. Çamur at izi kalsın misali!


 

Rizgarî sitesinde Nuri Çelik adıyla yayımlanan, kendisiyle çelişen ve gerçekleri yansıtmayan makalesine itirazım var. Öncelikle şunu söylemem gerek: Herkes aynı düşünmek zorunda değil. Şiddete varmayan farklı düşüncelere her zaman saygı duymuşumdur. Ancak insanların farklılıklarını ya da farklı düşüncelerini ortaya koymak için gerçeklerden uzaklaşarak şüphe ve varsayımlar üzerinden başkalarını itham etmelerini de eleştiri olarak görmem. Nuri iyi tanıdığım bir şahıstır. PSK´ye, Sayın Burkay´a ve KOMKAR’a bu iftirayı bilerek yaptığından kuşku duymuyorum. Çamur at izi kalsın misali! Doğrusu çok da cidiye aldığım bir yazı değil. Ancak okuyucuların Nuri’nin yazısına yönelik tepkisini önemsediğim için, etik olmayan bu çirkef iftirası üzerine birkaç satır yazmayı uygun gördüm.

Nuri Çelik de “ne yazayım?” derken sonunda yazacak konu bulmuş. Konu, Sayın Kemal Burkay ve PSK çizgisi. Malum, Burkay´a karşı açılan kampanyada bir o eksikti. Herkes yazdı çizdi, ayıbolur, millet merak ediyor, gözü-kulağı Nuri´dedir!

Nuri Çelik, Sayın Burkay´ı, PSK´yi ve Köln´de yapılan “Diyaspora Kürt Konferansı´nı kastederek isim vermeden KOMKAR’ı itham ediyor. Ama yalan söylüyor. Bak, ben sana “yalan söylüyorsun” diyorum. Yalanlarınla dezinformasyon yayıyorsun. Bu iftirayi bilerek söylürsun, `çamur atayım izi kalsın´ diyorsun! Dürüst bir insan değilsin...

KOMKAR olarak o günkü göndeme uygun olarak, 2010 Ağustosu´nda Anaysasa Referandumu ile ilgili ‘’Diyasporada Kürt Konferansı’’ düzenledik. Bunu tamamen kendi imkanlarımız ölçüsünde gerçekleştirdik. Altmış kişi düşünmüştük ama bu sayı davetli olmayıp da Köln ve çevresindekilerin de katılımıyla 100 kişiye çıktı. Katılımcıların birçoğu konferans gecesi dost ve tanıdıklarında kalmıştı, ki sen de öyle yaptın. Bir kısım katılımcı arkadaşları da otelde ağırladık. Öyle çok büyük ya da altından kalkamayacağımız bir masraf da değildi. Zaten altından kalkamayacağımız işlere de girişmeyiz. Bu konferansa sen de dahil birçok Avrupa ülkesinden yazar, aydın ve farklı kesimlerden siyasetçi davet ettik. İki günlük tartışmaların ardından, sen de dahil 60 kişinin altına imza attığı ortak bir deklerasyon yayınladık.

Konferansın finansmanıyla ilgili kamuoyunu yanlış yönlendirecek itham ve iftiralarda bulunuyorsun. 30 yıldan fazladır yurtdışındaki Kürtlerin hakları için mücadele eden, ülkedeki mücadeleye katkılar sağlayan bir örgütü böylesi ithamlarla zan altında bırakmanın ne yurtseverlikle, ne demokratlıkla ne de en temel ahlak ölçüleriyle alakası olamaz. İddialarını ispatlamakla yükümlüsün. Eğer ispatlayamıyorsan sen de müfteri (iftiracı) durumuna düşersin. Bu durumda da seni kamuoyuna havale etmekten başka yapacak bir şey kalmıyor.

Çelik, KOMKAR`a yönelik iftiralarla kalmıyor. Kendisini hakem yerine koyuyor, PKK ve Sayın Kemal Burkay´ı da aynı kefeye koyarak merkeziyetçilikle suçluyor ve şöyle diyor: ‘’Kendilerinden başkasına tahammülleri yok. Biribirlerini devletle ilişkilerinden dolayı suçluyorlar. İllegaliteden vazgeçmiyorlar ama barış ve demokrasiden söz ediyorlar.’’

Nuri Çelik bu satırları yazarken ya kendisini uzayda sanıyor ya da Kürtleri başka bir gezengende farzediyor. Bir kere Sayın Burkay ve 30 yıla yakın bir süre liderliğini yaptığı PSK, kuruluşundan beri Kürtlerin birliğini esas almıştır. Kürtler arasındaki sorunların çözümü için de demokratik ve barışçıl yöntemleri savunmuştur. Kürt örgütleri arasında güçbirliği konusunda ilk adımı PSK atmıştır. Örneğin 1979´da, 3 Kürt örgütünün yanyana gelmesinde ve Ulusal Demokratik Güçbirliği-UGD´nin oluşumunda girişimci olmuştur. 1980´den sonra yurtdışında birçok birlik çalışmalarının aktörlüğünü yapmıştır. Ülkede legal zeminde DBP olarak mücadelesini sürdürürken, bir legal partide Kürtlerin birliğini sağlamak için DBP´nin feshedilmesinden sonra diğer yurtsever kesimlerle HAK-PAR ın oluşumunda yer aldılar. Bu konudaki örnekleri çoğaltmak mümkün...

Öte yandan, bugüne kadar illegal ya da legal planda birçok yurtsever Kürt siyasetçisi örgüt kurma girişimlerinde bulundu. Kemal Burkay ve PSK hangisinin önüne geçti, onlara engel oldu? Hangi girişime “Bize rağmen bir şey yapmazsınız” dedi? Kendisi gibi düşünmeyen örgütleri, yazarları, siyaset adamlarını hain ilan edip düşman mı gördü? Hangi yurtsever örgüte saldırdı, kimin kafasını kırdı?

Lagalleşmeye gelince...

Nuri’nin bir zamanlar içinde çalıştığı örgüt de dahil, hiçbir Kürt örgütü illegal çalışmayı kendi isteğiyle seçmedi. Sayın Burkay’a gelince... O, başından beri legal mücadeleyi savunmuş, Kürtlerin legal alanda verdikleri mücadeleye önem vermiştir. PSK ve çevresi demokratik ve kültürel dernekler kurmuş, sivil toplum örgütlerinde çalışmış, sendikal mücadelede yerini almış, DİSK´in Kürdistan´daki 10. Bölge Temsilciliği´ni yapmıştır.

Bugün de bir yandan Kürt örgütlerinin kendi kimlikleriyle legal alanda çalışma zemininin yaratılması için koşulları zorluyor, diğer yandan da özgürlük ve demokrasi mücadelesini bugünkü yapısıyla sürdürüyor. Ha, ucuz internet siyasetçileri bundan rahatsız olabilirler. Biz de siyaseti onların için değil, Kürt halkı için yapıyoruz. Hiç kimse “Burkay ve dava arkadaşları Kürt halkının özgürlüğü ile ilgili taleplerinden vazgeçti ya da taviz verdi” diyemez. Seksenli yıllara kadar Kuzey Kürdistan´da 10´un üzerinde Kürt örgütü vardı. Bunların çoğu 30 yıllık sürede örgüt olarak varlıklarını koruyamadılar. PSK ise kararlı, ilkeli ve tutarlı politikasıyla bugün de mücadele alanındadır. Maalesef bazı internet yazarlarında renk körlüğü var. Asıl mesele de çekememezliktir...

Bakanlarla görüşme sorununa gelince...

Sayın Burkay, siyasi mücadelede, bütün hayatı boyunca, hep barışçıl demokratik mücadele yöntemini esas almıştır. Dolayısıyla sorunun demokratik ve barışçıl bir şekilde çözümü için, tarafların diyaloğunun gerekliliğine inanan siyasi bir aktördür. Önemli olan Kürt halkının hak ve özgürlüklerini savunmaktır. Bunun için de Sayın Burkay, çözümle ilgili taleplerini, kendi duruşuna yakışır bir tarzda, hiç kimseden çekinmeden onurlu bir şekilde dile getiriyor. Bu da bazılarının uykusunu kaçırıyor tabii.

Çelik, ‘’Kemal Burkay ‘ın PKK ve devlet arasındaki ilişkilerle ilgili savları doğrudur’’ diyor ve devam ediyor: ‘’Burkay geçmiş alışkanlıklarından taviz vermeden ve hiç bir yeni şey sunmadan kanal kanal dolaşıp, hepimizin çok iyi bildiği devlet PKK ilişkisini yeni bilgilermiş gibi anlatıp arının deliğine çomak soktu.’’

Peki Nuri’ye sormak lazım, PKK cenahında dünden bugüne ne değişti? PKK´nin etki alanında olan ve Doğu Kürdistan´da faaliyet yürüten PJAK ile İran rejimi arasında silahlı savaşa son verilmesi hangi anlaşmalara dayanarak yapıldı! Yine, Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi´nde yer almaktansa Beşar Esad´ı tercih eden ve Afrin şehrinde Suriye rejimine karşı eylem yapan Kürt yurtseverlerine saldıran Batı Kürdistan´daki PKK´ye yakın PYD´lileri, arı deliğine çomak sokmadan nasıl teşhir edersin? Elbette bu herkesin kârı değil. Bunu yapmak için Kürt halkının özgürlük mücadelesine karşı sorumluluk duymak gerek. Buna da yürek gerek!

Sayın Burkay, her gün toplu mezarların ortaya çıktığı coğrafyamızda, bizzat Abdullah Öcalan’ın ‘’30 bin şehidin 16 binini biz infaz ettik’’ itirafına rağmen, gerçekleri halktan saklayıp, Sayın Şerafettin Elçi gibi “PKK yanlız itirafçı ve hainleri öldürüyor” mu desin! Sayın Burkay´ın yıllardır doğruları komuoyuna iletmesi ve hiçbir yönüyle Kürt halkına hizmet etmeyen çirkeflikleri deşifre etmesi, elbette ki kendi çıkar ve kariyerinden başka hiçbir şeyi düşünmeyeleri rahatsız eder. Derler ya “Leyleğin ömrü laklakla geçer.” Nuri´ninki de o misal.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur