DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Beraberlik, ırkçı “medeniyetçilik” üzerinden sağlanamazKurdinfo:20:01 - 6/2/2012

Medeniyet maskesi ile bir halkın dilinin özgürce kullanılmasına karşı çıkmak tek kelime ile saygısızlıktır, defolu düşüncenin işaretidir.


"3 Şubat 2012 akşamı CNN TÜRK televizyon kanalında yayınlanan 'Neler Oluyor' programında Şirin Payzın'ın programına çıkan Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Kürtçenin eğitim dili olarak kullanılması konusundaki soruya inkârcı, klasik devlet anlayışına uygun cevaplar verdi.

'Şartlar elverirse Kürtçe sadece seçmeli ders olabilir. Yoksa ilköğretimden üniversiteye kadar Kürtçe bir eğitim yapılması mümkün değildir. Kürtçe anadilde eğitimin önünde anayasal engel var. İkincisi, anayasal bir engel olmasa, Kürtçe bir eğitimin kaliteli bir eğitim olabileceğine inanıyor musunuz? Bir medeniyet dili midir Kürtçe? Böyle anadilde eğitimi düşünmüyoruz. Anadilde eğitimin Türkçe olması hem beraberlik sağlıyor hem de Türkçe bir medeniyet dilidir. Türkçeyle eğitimin her alanına hizmet edebilir,' demiştir.

Sayın Bülent Arınç'ın bu açıklaması her bakımdan sorunlu bir açıklamadır. Yasaklar ve baskılarla sağlanan “birliktelik” düşüncesi, insan haklarına ve kardeşlik hukukuna, uluslar arası hukuka aykırıdır. Hak gaspıdır. Kabul edilemez.

Medeniyet maskesi ile bir halkın dilinin özgürce kullanılmasına karşı çıkmak tek kelime ile saygısızlıktır, defolu düşüncenin işaretidir. Cumhuriyet tarihi boyunca uygulanan yasaklar sonucu Kürt dilinin gelişmesi engellenmişse bu herkesten çok devletin ve “medeni” yöneticilerin utancı olmalıdır. Çağdışı yasaların arkasına sığınarak bir dilin, bir toplumun baskı altında kalmasını savunmak, demokrasi vaadiyle yola çıkan bir iktidarın söylemi olamaz. 

Başbakan yardımcısı, hazırlanması düşünülen yeni anayasada Kürt dili üzerindeki yasaklar kaldırılacaktır diyeceğine Kürt dilinin kullanılmasına anayasa engeli var diyorsa, bu iktidarın da geçmiştekiler gibi yaşananlardan ders çıkaramadığını gösteriyor. 

Demokratik ve eşitlikçi bir anayasanın olamayacağını işaret eden bu düşünceler yaşanan acıların büyümesine hizmet etmektedir.

Kürt halkı kendisine yapılan yüz yıllık işkence ve haksızlıklara karşı eşitlik sağlanıncaya kadar direnecektir. Beraberlik, ırkçı “medeniyetçilik” üzerinden değil, Kürtlerle Türklerin her bakımdan eşit hakları kullanılması üzerinden sağlanabilir. AKP iktidarını bunu anlamaya ve Kürtlerin Türkiye'de  Türklerle eşit vatandaş olmalarını kabul etmeye davet ediyoruz. "

6.02.2012

İbrahim Küreken

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur