DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Türk futbolu Medeni değil!Kurdinfo:11:09 - 9/2/2012

Eğer Kürtçe medeni bir dil değilse, Türk futbolu hayda hayda medeni değildir; Çünkü Kürtçenin vesayetle, asimilasyonla, şikeyle sürdürdüğü ürkütücü var oluş mücadelesine karşın, Türk futbolu ‘’ tek dişi kalmış canavar’’ gibi şike lokmasını ısırmak


Eğer Kürtçe medeni bir dil değilse, Türk futbolu hayda hayda medeni değildir; Çünkü Kürtçenin vesayetle, asimilasyonla, şikeyle sürdürdüğü ürkütücü var oluş mücadelesine karşın, Türk futbolu ‘’ tek dişi kalmış canavar’’ gibi şike lokmasını ısırmak ve yutmakla meşgul.

Kürtçenin bir söylem tekniği var ve her gün fırından yeni çıkmış buğusu üstünde taze eserlerle cilasını parlatıp, ‘’evrensel olanın merkezinde’’ sorgulanmaz bir konum kazanırken, Türk futbolu, biyolojik kamburluğuna, şike kamburunu ekleyerek, yedi ‘’hörgüçlü devede’’ kulak kalmaya fena halde gayretli görünüyor.

Kürtçenin tarih içinden oluşturduğu gelenekler birer ekol enflasyonuna dönüşmüşken, Türk futbolunun küçüçük, minacık ‘’bir ekol’’ yaratamaması, her halde medeniliğinin en büyük kanıtı sayılsa yeridir?

Dil, eğer sözcüklerin temsil ettiği nesneler dünyası ise, hemen söylemeliyim ki, Kürtçe o dünyada mutlu ve mesut bir ömür sürüyor. Her göstergenin göndergesi ve her göstergenin göndereni yerli yerinde, burada bir sıkıntı yok. Hatta ‘’ikonik bir dil’’ olduğunu bile söylemek mümkün.

Türk futbolunda ilk pozisyonun hemen arkasından gelecek ikinci pozisyonu tahmin etmek neredeyse mucizelere, bütün taraftar gurupları birer ‘’totem’’ gurusuna terfi etmişken, Allah aşkına siz söyleyin medenilik bunun neresinde? Medeniliğin biraz da aynı nedenselliklerin aynı sonuçları doğuracağını tahmin etmek değil mi?

Ne Türk futbolunun ne de Türk futbolcusunun bir tekniği yok. Kafayı öne eğip, hareket halindeki rakibin sağından topu atıp solundan geçmek, ‘’Türk usulu bir teknik’’ sayılsa bile, henüz evrensel olanın merkezinde bu ‘’ akıl dolu buluş’’ tescillenmediği için öksüz durumda.

Dil, beynin iç yazılımıdır. Eğer karşıdaki manava ‘’beş kilo kırmızı elma ver’’ diyorsanız ve Manav ‘’ beşi’’ biliyorsa ve istediğiniz ‘’kırmızı’’ elmayı sizin yardımınız olmadan sepete koyuyorsa, bu iletişim ve onun ‘’aracı’’ medenidir. Sakın bana manav beşi kırmızıyı ve elmayı nasıl bildi demeyin!

Futbol, ayakların iç yazılımıdır. Kontrol, pas, şut ve gol, aynı dizgenin sürekli tekrarlanan ürünü değil de, Kontrol bir ‘’teknik içermiyorsa,’’ pas bir ‘’doğallık ve sorunsuzluğu’’ temsil etmiyorsa, şut isabetten çok ‘’kafdağı’nın arkasındaki’’ Anka kuşuysa, o vakit gol, ilahi bir kararla ’’Godot’yu beklemek’’ olur.

‘‘Kaza’’ geliyorum demesine rağmen, eğer hiç müdahale edilmiyorsa, ‘’kader’’ olur.

Neyse ki, her yaptığımızı veya her söylediğimizi kuramsal açıklamalarla desteklememiz gerekmiyor!

Zaten bunu yapmak da olanaksızdır.

Kültürümüz bizim temel yapı malzememiz olduğuna göre, böyle bir şey yapabilmek için, derilerimizden soyunmamız kendimizi dışımızdaki başka nesneleri görürken görmemiz, bizi her şeyden önce ‘’insan özne yapan güçler’’ üstünde düşünmemiz gerekir.

 Yani, kendimizi, biz ‘’orada’’ değilmişiz gibi incelememiz gerekir.

Bu şekilde yaşam tarzımızın bütüncül, gerçek bir eleştirisini yapamayız.

Çünkü eleştiri yapabilmemiz için evvela ‘’orada’’ olmamız gerekir.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur