DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Bülent Arınç’ın inkâr üzerinden kurmaya çalıştığı medeniyetKurdinfo:17:09 - 9/2/2012

Iktidar partisi ve onun sözcüleri şunu iyi bilmelidir ki Kürt halkı da diğer milletler gibi kendi onur kavgasını ve kendine ait kültürünü yaşatmakta oldukça ısrarlı olacaktır.


Geçtiğimiz günlerde Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan ‘‘Kürt dili ile eğitim yapmayı düşünüyor musunuz?’’ şeklindeki soruya vermiş olduğu cevabı farklı zamanlarda Kürt sorunu konusunda ılımlı ve kısmen olumlu açıklamalarıyla tanıdığımız ya da bize kendisini öyle tanıtan birisi olarak kendisine yakıştıramadığımız gibi Kürt halkına yapılmış bir haksızlık ve hakaret olarak tanımlayabiliriz.

         

Yaşadığımız bölgenin en kadim milletlerinden biri olan Kürt halkının sömürgeciler tarafından gasp edilen tüm hakları gibi dili de sömürgeciler tarafından inanılmaz bir baskı altında tutulmuştur. Kürt halkı çoğu zaman kendi dilini konulan yasaklar nedeniyle kullanamamış olmasına ve bazen de dilini kullanmaktan dolayı cezai yaptırımlara uğramış olmasına rağmen Kürtlerin kendi dillerini nesilden nesile taşıyabildiği gibi birlikte yaşadığı diğer uluslara az da olsa öğretmesini/taşımasını becerebilmiştir.

 

Bahsi geçen Kürt dili eğitim ve öğretimde yasaklanıp baskı altına alınmasına rağmen Kürt halkı içerisinde inatla kullanılan yaklaşık 6.000 yıllık bir dil olarak kendini bu günlere taşıyabilmiştir.

 

Bülent Arınç’ın mensubu olduğu partinin yaklaşık 3 yıldan beri Kürt açılımı ve demokratikleşme konusunda iddialı sözler etmiş oldukları ve bu çıkışlarından dolayı da Kürt seçmeninden büyük destekler aldıkları unutulmamalıdır.

 

Kürtlerden almış oldukları bu krediye rağmen muktedirleştikçe Kürt açılımı ve demokratikleşme konularında samimiyetsiz bir tutum içerisinde gördüğümüz iktidar partisi ve onun sözcüleri şunu iyi bilmelidir ki Kürt halkı da diğer milletler gibi kendi onur kavgasını ve kendine ait kültürünü yaşatmakta oldukça ısrarlı olacaktır.

 

Sayın Bülent Arınç’a Kürt dilinin tüm yasaklara rağmen bir medeniyet dili olduğunu bazı örnekleriyle anlatmaya çalışacağım:

 

a)   Örneğin Sayın Bülent Arınç kendi diliyle konuşurken ‘‘it yattı, eşek yattı, babam yattı, anam yattı’’ demek zorundadır. Bunun Kürtçede karşılığı ‘‘sé dolangırt, kér merixi, bavo palda, dayé raza’’ diye ifade edilir. Ayrıca bu ifadelerin Kürtçede cinsiyete göre farklı ifadeler aldığı da bilinmektedir.

 

b)   Sayın Bülent Arınç yine kendi diliyle konuşurken ‘‘su içiyorum, sigara içiyorum’’ diyorken, Kürtler bunun karşılığında ‘‘av weduxum, cıxare dıkşınım’’ diyebilmektedirler.

 

c)   Bir medeniyet dili olduğunu iddia ettikleri Türk dilinin %80’inin Arapça, Kürtçe ve Farsçadan alındığı da bilimsel bir gerçektir.

 

d)   Türk dilinin 29 harften ibaret, Kürt dilinin ise 32 harften oluştuğunu ayrıca her harften 500 ile 800 kelime üretilebildiğini de belirtmek istiyorum.   

 

Aslında konumuz Kürt dilinin bir medeniyet dili olduğunu ispatlamak değildir. Zaten tüm baskı ve zorbalığa rağmen 6.000 yıldır kullanılan bir dil olması onun ne denli derinlikli bir kültürden ve ısrardan geldiğini göstermesi açısından yeterlidir.

 

İtirazımız yüzlerce yıldır varlığımızın inkâr edilmesi sorunudur. Dünyanın giderek demokratikleştiği ve her milletin kendini kendi kültürü ve tarihiyle ifade ettiği günümüzde Kürtlerin de kendi onurlarıyla kendi vatanlarında yine kendilerini ifade etme sorunudur.

 

Yeni bir toplumsal sözleşmenin toplumun tüm kesimlerini tatmin eder bir biçimde ortaya çıkarılmasının zorunluluk sayıldığı günümüzde başta Bülent Arınç gibileri olmak üzere tüm sorumluluk ve yetki sahiplerinin Kürt halkının tüm hak taleplerini medeni insanlar gibi değerlendirip cevap olmalarını ısrarla beklemekteyiz.

 

Aksi durum Kürt, Türk ve diğer halkların bir birini boğazlaması sonucunu doğurur ki bundan hiçbir taraf hayır görmez.

 

                Saygılarımla

 

 

                M. Hüseyin Taysun

 

                09/02/2012 İSTANBUL                 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur