DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

KCK’de Kürt Memet nöbeteKurdinfo:10:05 - 10/2/2012

Kürt sorununun ‘terör sorununa’ indirgenmesiyle gündeme gelen KCK davası, ‘Emniyet-MİT’ gerilimine dönüştü.


Kürt sorununun ‘terör sorununa’ indirgenmesiyle gündeme gelen KCK davası, ‘Emniyet-MİT’ gerilimine dönüştü. KCK davası MİT’e dayanınca devletin zirvesi hareketlendi. Binlerce Kürt 'KCK' adı altında tutuklanırken savcı gibi konuşarak operasyonlara destek veren Hükümet ve Cumhurbaşkanı Gül, MİT yöneticilerine sahip çıktı. Bu tablo, KCK davasının sınırlarının belirlenmesi olarak yorumlandı.

MİT’E YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinin yürüttüğü KCK soruşturmasında MİT’in üst düzey yöneticilerinin ifadeye çağırılmasının, 13 Ocak 2012’de BDP Diyarbakır İlçe Başkanlığına yapılan operasyon sonrası gündeme geldiği öne sürüldü.

Aramalarda Oslo görüşmelerini tamamlayıcı nitelikte olduğu ileri sürülen ve yine MİT-PKK’nin üst düzey yöneticileri arasında geçtiği iddia edilen 12 ses kaydı ve Öcalan’ın kaleme aldığı 19 mektup ele geçirildiği iddia edildi. Kamuoyuna sızdırılan haberlere göre, baskında ele geçirilen evrakı inceleyen savcılık, KCK ile MİT arasında 12-13 Mayıs 2011 tarihlerinde Oslo’daki görüşmeler üzerine yapıldığı ileri sürülen bir mutabakat taslağına ulaştı.

Söz konusu mutabakatta PKK’nın eylemlerine son vermesi karşılığında, Kürt sorunun çözümünde adımlar atılması, bazı tutukluların serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, KCK operasyonları adı altında tutuklananların serbest bırakılması gibi bazı taleplerin yer aldığı savunuldu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, “Operasyonlarda tutuklanan ve Öcalan’ın avukatlığını da yapan bazı kişiler, bu belgelerle ilgili MİT yetkililerinin haberi olduğu iddiasında bulununca savcılık harekete geçti. Soruşturmayı yürüten savcılar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Oslo görüşmelerini yürüten eski ve yeni ekipten MİT’çilerin bilgisine başvurmaya karar verdi.”

MİT yöneticilerinin ifadeye çağırılmasına gerekçe yapılan iddialardan bazıları şöyle: “- MİT heyeti, istihbarat toplama ve bilgi edinme görevinin dışında örgütün yönetilmesine aracılık etti. - Silahlı faaliyet yürütmesi en baştan beri öngörülen KCK yapılanması MİT heyetinin gözetiminde tamamlandı. - MİT gerek doğrudan temaslarında gerekse örgüt içindeki ajanları aracılığıyla elde ettiği saldırı ve eylem talimatlarının önlenmesi ve engellenmesine yönelik harekete geçmedi. - İstihbarat toplama vazifesi aşılarak devletin bütünlüğü ve anayasal düzene karşı anlaşma noktasına gidildi. - Örgütün silahlı eylemlerine ve yapılanmasına göz yumuldu. - Öcalan’la örgütün üst yönetimi arasındaki mektuplaşma trafiği sağlandı. - MİT, örgüte verdiği taahhütler kapsamında güvenlik güçlerinin operasyonlarını engellemek için çalışma yürüttü ve örgüte geri bildirimde bulundu.”

Evrensel

2012-02-10

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur