DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

12 Eylül öncesi bir sürece girmeyelimKurdinfo:15:15 - 11/2/2012

Bu izini ordu vermediğinden TRT kürt değil TRT6 üniversite kürsülerinde kürt dili değil yaşayan diller mahkeme ve meclis zabıtlarında da bilinmeyen dil olarak geçiyor.


Başbakan her konuşmasında BDP ve PKK benim kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz (kürt halkının değil de başbakanın kürt kardeşleri) velev ki  diyelim BDP ve de PKK kürt halkının temsilcisi değil AKP te hala kendini türk zanneden başbakanın deyişiyle ‘’70 kürt kökenli milletvekilinin’’ başbakanın kürt kardeşlerinin temsilcisidir. Başbakanın Almanyada türk göçmenler için istediği ana dille eğitimi 5 bin yıldan bugüne kendi topraklarında yaşayan kürt kardeşlerine ana dille eğitim hakkı verebilecek mi ? kıbrısı Türkler için istediği ve Kıbrıs Türklerinin elde ettiği haklarının onda birini kendi temsilcisi olduğu kürt kardeşleri içinde isteyecek mi ?

Hiç zannetmiyorum. Son seçimlerden sonra başbakan defalarca kürt sorunu yoktur terör sorunu vardır demekte bugüne kadar Kürtlerle ilgili hiçbir resmi girişi olmamış. Ne resmi bir kürt açılımı ne Kürtlerle ilgili bir yasa ne de anayasa çalışması. Kürt kelimesi sadece nutuklarda ve medyada yada konuşmalarda var. AKP iktidarı TRT Arapça açtı Kürtçede yayın yapan kanala TRT6 dedi ama TRT Arapçaya TRT7 demedi TRT Arapça dedi TRT kürt diyemedi. Çünkü ordu kabul etmedi askeri vesayet kürt meselesinde devam etmekte ordu hala kürt kelimesini kullanmaya izin vermiyor.

Geçen meclis konuşmalarında başbakan yardımcısı Bülent ARINÇ Kürtlere ana dil eğitim dahil tüm hakları verilecektir. Bir türk ne hakka sahipse Kürtlerde aynı haklara sahip olacaktır demişti. Ne zaman ki Milliyet gazetesinde Fikret BİLA nın genelkurmay başkanı Necdet ÖZEL’le yaptığı söyleşide özel’in ana dili değitimi kabul edemeyiz dedi. Başbakanın her konuşmasında mendil elinde ağlayan sulu gözlü başbakan yardımcısı Bülent ARINÇ Diyarbakır konuşmasında hemen çark edip ana dil eğitim veremeyiz ordu pardon Türkiye ana dil eğitime hazır değil dedi.

Yukarıda da belirttiğim gibi ordu halen kürt kelimesinin kullanılmasına bile izin vermiyor. Türkiyenin en önemli sorunu olan kürt sorununu halen ordu belirliyor. Ve tüm genelkurmay başkanlarının tören ve anma günlerinde yaptıkları konuşmalar da ‘’tek bir ferd kalana kadar savaşımız sürecektir’’ demeleri bundandır.

Bu izini ordu vermediğinden TRT kürt değil TRT6 üniversite kürsülerinde kürt dili değil yaşayan diller mahkeme ve meclis zabıtlarında da bilinmeyen dil olarak geçiyor.

Bize bir TRT Arapça gibi bir TRT kürt vermeyi dahi göze alamadılar. Bu halle mi kürt açılımı yapacaklardı da başbakanın kürt kardeşlerinin temsilcisi olmayanlar kabul etmedi de açılım sekteye uğradı. Açılım açılım yok oyalama aldatma ve imha var hem ne diyor Bülent ARINÇ kürt dili medeni bir dil mi Türkçe gibi medeni olmayan bir dili istemek kabul ettirmekte elbette söz konusu değil onlar için. Görüyorsunuz inkardan ikrara gelmiştik ikrardan tekrar inkara doğru gidilen bu süreçte oslo görüşmelerine katılıp mit müsteşarı hakkında soruşturma başlattılar. Bu da her iki devletinde kürt sorununu 1990’lara taşımak istediğini gösteriyor. Bir yandan görüşmelerin önünü tamamen tıkamak bir yandan da kirli savaşı alabildiğine sürdürmek. Esas devlet olan ordu sözde devletin bir daha barış görüşmesi girişimine girişmemesi girmeye aklına bile getirmemeyi sağladı.

Sen hainsin ihanet içindesin ben daha iyi bilirim sen ajansın ben değilim sen zarar verdin ben vermedim boş şeylerle birbirimize düşmeyelim 12 eylül öncesi sürecin bir benzerini yeniden yaşamayalım ülkesi parçalanmış halkı dili inkar edilmiş tarihi mirasi imha edilmiş bir halkın zorlu mücadelesine kim katkı sunuyorsa saygı duyalım elbette eleştiri olacak ama bu eleştirilerle birbirimizi incitmeyelim düşmana koz vermeyelim birbirimizi düşman ilan etmeyelim zaten bir yandan ordu en ileri teknolojik silahlarla sivil halkımızı bile bombaladığı Uludere de katledilen sınır ticareti yapmaktan başka bir seçeneği bırakılmayan otuz dört yoksul kürt genci gibi bir yanda siyasi iktidar dini ve milliyetçi söylevlerle ortamı gerdiği bir süreçte aklı selim olalım oyuna gelmeyelim nasıl ki mecliste Kürtler aleyhine bir oylama yapılırken meclisteki tüm düzen partileri hepsi bir vücut bir ses oluyorsa biz de kendi halkımız için bir ses bir vücut olmasak ta birbirimize saygılı olalım.

10.02.2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur