DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kemal Burkay’ın gelişiKurdinfo:23:58 - 12/2/2012

Özgürce düşünmek ve yaşamak için onca yıl mücadele veren bir anlayışın, bir başkasının özgürce konuşmasını istememesi de ayrıca bir sorun.


Uzun bir süre köşeme çekilmiştim, kendimi mesleğimde (Reklam Yazarı)  ileriye taşımaya ve bu süreci yaşarken de kendi Kürt kimliğimi mesleğimle bütünleştirecek projeler hazırlamaya çalıştım. Olabildiğince siyasetten uzak durdum, çünkü beni ve beynimin içindeki somut fikirleri kapsayacak aktif bir siyasi oluşumu görmedim ta ki Kemal Burkay gelene kadar.

Bugün sanırım biz, Türkiye’deki Kürt sorununu bir yere bırakıp Kürtlerin, Kürt sorunu üzerinde tartışırsak, daha isabetli olur diye düşünüyorum. Çünkü Kemal Burkay’ın gelişi birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olmuş. Ki ben halen anlamış değilim, neden 31 yıllık sürgün hayatı çeken bir şahsın dönüşü bu kadar sorun olabiliyor. Bu rahatsızlık duyanların, sağ fraksiyondan olmalarını normal karşılardım lakin bir takım ‘özgürlükçü ‘Kürt hareketi liderlerinin rahatsız olması, malumat gerektiren bir mesele. Özgürce düşünmek ve yaşamak için onca yıl mücadele veren bir anlayışın, bir başkasının özgürce konuşmasını istememesi de ayrıca bir sorun. Kemal Burkay’ın devlet nezdi ile getirildiğini söylüyorlar. Peki devlet istemeseydi bugün mecliste olup da yıllar önce sürgün hayatı yaşayan vekillerimizin veya Kürt yurtseverlerin hangisi Türkiye’ye gelebilirdi. Tabi ki işin devletle mutabakat yapıp iktidar sözcülüğü yapmakta var. Bu normal karşılanacak bir durum değil ama biz Kemal Burkay’dan söz ediyoruz. 1965 te siyasi mücadeleye başlamış, her yurtseverin başından geçen zulümleri görmüş geçirmiş ve belki de daha fazlasını yaşamış bir liderden söz ediyoruz. Bu ağır lafları ona sarf etmek bu kadar kolay olmamalı, bu kadar da kendi kökümüze düşman olmamalıyız. Bu tabirleri yıkın artık.

Ben bundan bir yıl önce yazdığım bir yazıda da beyan etmiştim, alternatif bir Kürt siyasi hareketi şarttır, meşrudur ve ilelebet savunulmalıdır. Farklı yollar denenmeli veyahut pozitif sonuç doğuracak Kürt muhalefeti yaratılmalıdır. Eleştiriye açık, kendi hür fikrini ortaya koyabilecek bir ana parti oluşturulmalıdır. Tarihi tekerrür ettirmenin bir manası yok. Tekrar bir kardeş kavgası yaratmak, herkesim için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kürt siyasetini tek elden yürütmek, bana göre artık tekelci bir zihniyetten başka bir şey değildir. Halk mücadelesi kimsenin kontrolü altında olamaz. Bazı fikirlere özgürce karşı refleks koymak toplumdaki bireylerin de en doğal hakkıdır.

Son olarak şunu söylemek isterim ki, Kemal Burkay’ın gelişi alternatif bir siyasi zemin oluşturmak için iyi bir sonuçtur. Bu geliş sürecini farklı bir yere çekmeye çalışanlara kulak asmadan, Kürt siyasi hareketine yeni boyutlar kazandırmak bütün Türkiye halklarının görevidir.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur