DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Suriye´de Kürtlerin kalbini kazanma mücadelesiKurdinfo:17:12 - 18/2/2012

Dillerini Suriye okullarında kullanmalarını yasaklayan, pasaport ve kimlik almalarını engelleyen kanunlarla Kürtler bastırılmış bir azınlık.


Suriye'deki Kürt nüfusunun büyüklüğüne ilişkin kesin bir veri yok, ancak en muhafazakâr tahmin bile bu sayının 2 milyon yani Suriye toplam nüfusunun yüzde 10'u civarında olduğunu belirtiyor.


Bu, Kürtleri Suriye'yi yıllardır yöneten Alevi azınlık kadar önemli kılıyor. Kürtler, en çok ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda, Irak ve Türkiye'deki Kürt nüfusa yakın bölgelerde yaşıyorlar. Bunun yanı sıra Şam ve Halep'te önemli miktarda Kürt nüfusu var. Kürtlerin coğrafi olarak yaşadıkları bölgeler, ülkedeki siyasi önemlerini artırıyor.

3 Aralık 2011'de Salah Bayaziddi, Kurdish Globe'da şöyle yazdı: "Suriyeli Kürtlerin siyasi etkisi görmezden gelinmemeli, Kürtlerin önümüzdeki günlerde bu ülkede yaşanacak değişimlerde başlıca rol oynayacak yeterli potansiyeli var." Londra merkezli bir dış politika düşünce kuruluşu olan Henry Jackson Society'den Michael Weiss ise, "Suriye devriminin başarısını Kürtler belirleyecek." dedi ve açıkça belirtti: "Sadece Kürtlerin desteğiyle Suriye Ulusal Konseyi, Suriye halkının önemli bir kısmının bağlılığını kazanabilir." Suriyeli Kürtlerin Esed rejimine karşı devrimci bir güç olma potansiyeli var. Geçtiğimiz 40 yıl boyunca süren Baas yönetimi sırasında Suriyeli Kürtlerin yaklaşık üçte biri köken olarak Suriyeli olmadıkları bahanesiyle Suriye vatandaşlığından mahrum bırakıldı. Rejim, Kürtlerin etnik kimliklerini reddeden şovenist bir politika da yürütmekte. 1970'lerde Hafız Esed, Suriyeli Kürtleri, Türkiye ve Irak Kürtlerinden izole etmek için Arap köyleri -Arap Kemeri- inşa etti. Suriye'deki Kürt topraklarına devlet tarafından el konuldu ve bu topraklar, Kürtlere karşı silahlandırılan ve bu anlamda İsrailli yerleşimcilere çok benzeyen Arap bedevilere verildi. Dillerini Suriye okullarında kullanmalarını yasaklayan, pasaport ve kimlik almalarını engelleyen kanunlarla Kürtler bastırılmış bir azınlık. Bunlar olmadan ne tapu alabiliyor ne de üniversiteye devam edebiliyorlar.

Aylar süren tereddütten sonra Suriyeli Kürtler, Esed karşıtı ulusal ayaklanmalarda yer almaya karar verdiler. Bu, rejimin düşmesini hızlandıracak. Suriye muhalefeti bu kazanıma, perde arkasında muhalefetin yaptığı diplomasi, Kürtler arasında yapılan müzakereler ve ABD ve bölgedeki ülkelerin müdahaleleri sayesinde ulaştı. Bu da, ABD ve Barzani yanlısı diplomasinin PKK destekli İran yanlısı alternatif karşısında ulaştığı başarı ile gerçekleşti.

KÜRT ELİTLERDEKİ SEKÜLER SOLCU EĞİLİM

Müslüman Kardeşler'in üst kadrolarında yer alsalar bile -Şeyh Said Ramazan el Buti örneğindeki gibi entelektüel liderlik ve Kuftara ailesince temsil edilen Sufi liderliği gibi- Kürt elitler genel olarak seküler solcu eğilimler taşıyorlar ve Kürt partileri oldukça milliyetçi ve rejim karşıtı. Babasının Stalinliğine kıyasla Kruşçev rolü oynayacağı düşünülen Esed bile 2004 yılındaki Kürt ayaklanmalarını gaddarca bastırarak elini Kürt kanına buladı. Ancak Kürtlerin son 9 aydaki ayaklanmalara katılımı çeşitli sebeplerden dolayı Sünni Araplar kadar yoğun olmadı ve Kürt bölgeleri nispeten daha sakin kaldı. Bugünkü durumu ve gelecekteki eğilimleri anlayabilmek için Kürtlerin de içinde yaşadığı bölgesel siyasi manzarayı okumamız gerekiyor.

Suriyeli Kürtleri temsil eden gruplar kendi içlerinde ayrılmış durumda; bazı fraksiyonlar Iraklı Kürtler, bazıları ise PKK'nın Türkiyeli Kürt üyeleri tarafından destekleniyor. Bu ayrım oldukça derin. Ekim 2011'de Kürt Ulusal Konseyi (KNC) 10 Suriyeli Kürt partisini temsil eden şemsiye bir örgüt olarak kuruldu. KNC, Esed rejiminin gitmesini ve Suriyeli Kürt federalizmini destekliyor. Irak'taki Mesud Barzani'nin bir benzeri ve kardeş partisi olan Suriye Kürt Demokratik Partisi Genel Sekreteri Dr. Abdülhakim Bashar, KNC'nin genel başkanı. KNC, PKK yanlısı gruplara karşı Barzani yanlısı grupları harekete geçirmek için kuruldu. Bazı partiler Kürt Ulusal Konseyi'ne katılmayı reddetti, buna PKK ile yakın bağları olan ve Konsey'in Suriye'ye yapılacak herhangi bir dış müdahaleye karşı çıkmasını talep eden Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) de dahil.

PYD lideri Salih Muhammed, "Bu konuya karşı Kürt partilerin tavrı değişirse Kürt Ulusal Konseyi'ne koşulsuz ve tereddütsüz katılırız, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesini destekleyen hiç kimseyle birlikte çalışmayız." dedi. Suriye'deki Kürt Demokratik Partisi'nin İngiltere temsilcisi Dr. Enver Yusuf, Kürtlerin Suriye'de en azından anayasal olarak tanınmasının Türkiye'de de gerçekleşmesi gerektiği anlamına geleceğini Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın bildiğini belirtti. Diğer Kürtler Erdoğan'ın Müslüman Kardeşler'le olan yakın ilişkisinin Suriye Ulusal Konseyi'nin (SNC) Suriyeli İslamcılara muhalefette rol oynamaları ve böylece etkilerini olduğundan fazla göstermek için kullanılması anlamına geleceğinden korkuyor. Üçüncü grup ise İslami grupları, özellikle de Mustafa Müslüm önderliğindeki Kürt ulema, bağımsız Kürt figürleri ve gençlik koordinasyon komitelerinden oluşan Ulusal Eylem Cephesi. Bu grup, direniş hareketine güçlü bir biçimde katılıyor. Ancak bunların içinde en örgütlü olanı PKK yanlısı PYD ve PYD, Esed'in istihbarat servisi Muhaberat ve kötü bir şöhreti olan Suriye hükümetinin suikastçıları "Shabeeha" tarafından destekleniyor.

Türkiye'nin SNC'deki artan etkisinden korkan ve İran tarafından teşvik edilen PKK, Suriye rejimiyle olan eski ittifakını tamir etme kararı aldı. PYD ve diğerleri rejime yakın Suriye'de Demokrasi İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu'nda yer alıyor. Şu anda serbestçe hareket eden, şehir, ilçe ve köy konseyleri kuran, Kürt kültür merkezleri açan ve Kürt gençliğine yardım yapan tek Kürt grubu PYD. PKK'lı gruplar ise rejimin silahı gibi hareket ediyor ve rejim karşıtı muhalefeti susturuyor. Kandil Dağı'ndaki PKK güçlerinin başında olan Murat Karayılan'ın Esed rejiminin Kürtler için herhangi bir tehlike oluşturmadığını belirttiği söyleniyor. Güvenilir kaynaklara göre SNC'nin önde gelen üyelerinden Mishal Timo'yu PKK'nın silahlı grubu öldürdü. Mesela Halep'te muhalif aktivitelerin olmaması, şehirde PKK yanlısı unsurların güçlü olmasından kaynaklanıyor. Ancak PKK'nın eylemleri ve politikaları, Esed rejimine karşı herhangi bir sempati beslemeyen yerel Kürtlerin direnişi ve öfkesine neden oluyor.

ABD, Türkiye ve Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki ittifak, Suriye'deki Kürtler arasındaki PKK etkisini önemli ölçüde azaltmayı başardı. Geçen ay boyunca İran, üst düzey KRG yetkililerini davet etti ve Suriye muhalefetine destek vermemeleri konusunda uyardı. Ancak Iraklı Kürt liderler, Türkiye ve ABD yanlısı müttefiklerden gelen daha güçlü baskıya kulak asmak durumunda kaldı. Bu baskının odağı KRG Başkanı Mesud Barzani oldu. Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden, SNC Başkanı Burhan Galyun ve Samir Jaja ve Velid Canbolat gibi Suudi Arabistan yanlısı Lübnanlı Arap liderlerle görüştü. Ek olarak Barzani, bölgesel liderlerden pek çok mektup aldı ve bunlarla telefon görüşmeleri yaptı. Tüm bu ziyaret ve temaslar, Suriyeli Kürtlerin PKK'yı ve İran'ın tavsiyelerini dinlememeleri ve Suriye muhalefetine katılmaları için Barzani'yi nüfuzunu kullanmaya sevk ediyordu.

Sonunda Barzani, Suriye muhalefeti içinde bir koordinasyon politikası geliştirmek için Suriyeli Kürt partileri Erbil'de toplantıya çağırmaya ikna oldu. Bu toplantı 28 Ocak'ta gerçekleştirildi. Suriyeli Kürt Gruplar Toplantısı PKK tarafından resmî olarak kınandı ve "Suriye Kürtlerinin iç işlerine istenmeyen bir müdahale ve Kürtleri bölme girişimi" olarak nitelendirildi. Konferansa yakın kaynaklar, KNC'de yer alan Celal Talabani yanlısı Suriyeli grupların son dakikaya kadar Suriye muhalefetini desteklemeye ilişkin herhangi bir karar almaya karşı olduğunu belirttiler. Öyle görünüyor ki günün sonunda, grup olarak Barzani yanlısı bir duruşta karar kıldılar ve rejimin düşmesinden yana oldular. Ancak sonuç tebliği herhangi bir otonomi veya federasyondan bahsetmiyor, sadece Esed sonrası dönemde Kürt sorununun barışçıl yöntemler ve demokratik, seküler ve ademimerkeziyetçi yönetim süreçleriyle çözüleceğini belirtiyor. Bazı analizciler, tebliğin bu ılımlı tonunu Türkiye'nin etkisine ve Barzani'nin SNC Başkanı Burhan Galyun'la yaptığı anlaşmaya bağlıyor. Galyun, konferanstan önce bir televizyon konuşmasında ilk defa, "Suriye'nin yeni anayasası, Kürtler de dahil olmak üzere ayrımcılıktan muzdarip olan azınlıkları ve azınlık haklarını koruyacak." demişti. Bu, şüphesiz Suriye muhalefetinin bu belirsiz dönemde Kürt faktörünü hesaba katması gerektiğini gösteren bir işaretti.

Türkiye, SNC'nin Kürt haklarına ilişkin daha dostane olması ve konseyde Kürtlerin daha iyi temsil edilmesi yönünde SNC'yi teşvik etmek için etkisini kullanarak Suriye Kürtlerinin kalbini kazanmak adına daha fazla efor sarf edene kadar PKK kendini temsil etme imkânından faydalanacak.

Dr. Ali Othman, Erbil’de Türk-Kürt Çalışmaları Merkezi başkanı
Zaman 18/02/2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur