DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Bila qedexeyên li ser zimanê kurdî bên rakirinKurdinfo:11:27 - 23/2/2012

21 şubat dünya ana dil günü kutlu olsun!


Bila qedexeyên li ser zimanê kurdî bên rakirin

 

Bila 21-ê Sibatê Roja Zimanê Dayikê ya Navneteweyî li hemû gelan, bi taybetî jî li gelên ku ziman û çanda wan di bin asîmîlasyonê de ne pîroz be!

 

Bila Roja Zimanê Dayikê li Gelê Kurd pîroz be ku zimanê dayika wan di bin asîmîlasyonê de can dikişîne.

 

Bila Roja Zimanê Dayikê li gelên Çerkez, Laz, Gurcî, Ereb, Arnawût û Suryanî pîroz be ku wan jî bi Kurdan re xistine nav cendereya nijadperestiyê û dixwazin wan tune bikin.

 

Her gel wek navê xwe xwediyê zimanekî ye ku ev ziman ji kûrahiya dîrokê tê. Ji ber wê jî zimanê dayikê ji bo gelan qada jiyanê ye. Ziman di navbera însanan de navgîna ragihandin û razberiyê ye. Rastî ev e ku gava zimanê gelekî ne azad be ew gel jî ne azad e, bi çi awayî dibe bila bibe, gava ziman bimre, gelê wî zimanê jî hêdî hêdî ji qada dîrokê wenda dibe. 

 

Divê em qebûl bikin ku dinyaya me di heman demê de goristana ziman û gelan e. Îro ji sî hezar zimanên dîrokê, bi tenê şeş hezar mane, ev jî vêya îspat dike. Nîvê van zimanan ji aliyê komên deh hezarî ve tê axaftin. Axaftvanên ji çara yekê zimanan jî ji hezar kesî kêmtirin.

 

Di tunekirina zimanan de serkêşiyê Ewrûpa dikişîne û ev pêvajo ku hinek kêm bûbe jî dewam dike. Di vê qonaxa ku kapîtalîzmê û dewletên neteweyî mil dane hevdu û pêvajoya navendîkirin û standartkirinê di her qadê de bi pêş dixin de, çi para zimanan ketibe wan jî jê girt û hîn jî digrin. 

 

Îro jimara zimanên ku di parzemîna Ewrûpayê de tên axaftin daketiye 123-yan. Ji vana neh jê li ber mirinê ne. 26 jê li ber tunekirinê ne, 38 jê ketine nav xeterê. Bi vê çûyînê wê 73 zimanên din jî di demeke nêz û navgîn de tune bibin.

 

Li Tirkiyê û li Kurdistana Bakur, di serî de Kurdî û gelek zimanên din di bin asîmîlasyona giran ya şovenîzmê de, bi tunekirinê re rû bir û ne. îro ji ber ku li kuçeyan bi Kurdî tê axaftin cezaya pereyan nabirrin, yan jî bi zora zabitan nabêjin “bi Tirkî bipeyivin,” lê di qada kamûyê de, ji bilî Tirkî axaftina zimanên din qedexe ye. Berî her tiştî di makezagona bingehîn de û gelek zagonên din de, gelek zagon hene ku zimanê dayikê qedexe dikin.

 

Li Tirkiyê û li Kurdistana Bakur zimanê Kurdî ji 20 milyonî zêdetir mirovan eleqeder dike. Ji ber wê jî pirsgirêka zimanê Kurdî bi qursên taybet yan jî li zanîngehan bi gavên wek “Kursiyên Zimanên Dijîn” nayên çareserkirin.

 

- Ji bo gelê Kurd û hemû gelên bindest, berî her tiştî ji bo perwerde û hînbûna zimanê dayikê û bi awayekî azad pêşketina zimanan divê hemû astengiyên di zagon û makezagonê de hene bên rakirin. 

- Divê em bi stratejiyeke hevgirtî li hember standartkirina modernîsta ku bi kapîtalîzmê re mil bi mil dimeşe, li hember trenda navendîkirinê derkevin;

 

- Divê di mijara ziman de helwesta tevgera demokratîka neteweyî ya Kurd, di ser rêxistin/partiyan re be.  Û di diyarkirina stratejiya ziman de, divê lehçeyeke zimanê Kurdî di ser lehçeyeke din re neyê girtin. Di vê Roja Zimanê dayikê de, divê em vê berpirsiyariya xwe jî diyar bikin.

 

-Em hemû bi hewldaneke taybet, di serî de zimanê Kurdî, divê em di qada ziman de kêmaniyên xwe temam bikin. Civîn, konferans, civîna giştî çêdibe lê zimanê ragihandinê Tirkî ye. Ev şerm helbet ya rejîma nijadperest e, lê wek kadroyên siyasî, em nikarin tevlî vê kêmaniya xwe, bi vî awayî bidomînin. Ji niha pê ve ev kêmanî ya me ye.

 

Têkoşîna li hember pêkutiya giran ya ser zimanê Kurdî, divê em bi wesiteya  21-ê sibatê Roja Zimanê Dayikê yan jî Roja cejna Zimanê Kurdî ku ji sala 2007-an û vir ve di rojên 14-15-16-yên Gulanê de tê pîroz kirin, bala gel bikişînin û vê eleqeyê berdewam bikin. 

 

                                                                          Partiya Azadî û Sosyalîzmê

   (ÖSP)

 

 

 

 

 21 şubat dünya ana dil günü kutlu olsun!

Bugün 21 Şubat uluslar arası ana dil günüdür. Tüm halklara, özelde de dilleri, kültürleri baskı ve asimilasyon altındaki halklara kutlu olsun.

Asimilasyon altında ana dili can çekişen Kürt halkının ana dil bayramı kutlu olsun!

Kürt halkıyla aynı ırkçı-milliyetçi cendereye konularak yok edilmek istenen Cerkes, Laz, Gürcü, Arap, Arnavut, Süryani gibi halkların ana dil bayramları kutlu olsun.

Her halkın kökleri tarihin derinliklerine dayanan adı gibi dili de vardır. Bu nedenle ana dil halkların yaşam alanıdır. Dil, insanlar arası iletişim ve soyutlama aracıdır. Dili özgür olmayan halkın özgür olmayacağı gerçeği gibi, dilin şu ya da bu nedenle ölümü de o halkın tarihten silinmesiyle özdeş sonuçlara yol açar.

Kabul etmeliyiz ki yerküre aynı zamanda dillerin ve dolayısıyla halkların mezarlığıdır! Tarihte otuz bin civarında dilden günümüze 6 bin dilin ancak kalabilmesi bunu kanıtlar ki bu dillerin de yarısı ancak on bin kişilik gruplarca, dörtte biri ise bin kişiden bile daha az gruplarca konuşulabiliyor.

Dillerin yok edilmesinde Avrupa başı çekiyor ve azalarak da olsa bu devam ediyor. Kapitalizmin ulus devlet ile el ele vererek merkezileşme, standartlaşma süreçlerini her alanda geliştirmesinde diller de paylarına düşeni aldılar, alıyorlar.

Bugün Avrupa kıtasında konuşulan dil sayısı 123’e geriledi ki “bunlardan 9’u can çekişiyor, 26’sı tükenme tehlikesi içinde, 38’i tehlikeye doğru koşuyor”muş! Bu gidişle Avrupa kıtasında 73 dil daha yakın ve orta vadede yok olacak!

Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ında, başta Kürtçe olmak üzere bir dizi dil şovenizmin ağır asimilasyonu altında yok olma tehdidi altındadır. Bugün sokakta Kürtçe konuştun diye sana para cezası kesilmiyor ya da zabit zoruyla sokakta Türkçe konuş denilmiyor ama kamusal alanlarda Türkçe dışında başka bir dille konuşma yasağı sürüyor. Anayasa başta olmak üzere yasalarda Türkçe dışındaki ana dilleri yasaklayan sayısız yasa var!

Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ında 20 milyona yakın bir halkı ilgilendiren Kürt dili (ve lehçeleri) özel kurslarla ya da üniversitelerin “Yaşayan Diller” kürsüsü türünden adımlarla çözümlenecek bir sorun değildir.

- Kürt ve diğer baskı altındaki halkların ana dilde eğitim-öğretimleri başta olmak üzere dillerin özgürce geliştirilmesi için anayasa ve diğer yasalardaki engellerin kaldırılması; 

- Kapitalist gelişme ile el ele veren modernist standartlaşma, merkezileştirme trendine bütünlüklü bir strateji ile karşı durulması;

- Kürt ulusal demokratik hareketinin, dil konusunda parti, örgüt üstü yönelim belirlemesi ve dil stratejisi belirlenirken, Kürt dilinin lehçelerinden birini diğerine karşı ayrıcalıklı hale getirecek siyasetten uzak durması dil bayramı dolaysıyla öne çıkan sorumluluklarımız arasındalar!

- Hepimizin özel bir çaba ile başta Kürt dili ve lehçeleri olmak üzere dil alanındaki eksikliklerimizi giderebilmeliyiz. Özelde Kabul etmeliyiz ki komünist hareket olarak bizler, dil (ana dil) alanında ciddi eksiklikleri barındırıyoruz. Toplantı, konferans, genel kurul yapılıyor ama iletişim dili Türkçe! Bu ayıp elbette esasen şoven, ırkçı rejimin ayıbıdır ama kadrolar olarak bununla sürgit yaşamak da bizim eksikliğimiz olacaktır. Dünya Dil Günü’nde komünistler olarak dil alanındaki eksikliklerimizi aşmak için planlanmış bir yönelime girmeliyiz.

Kürt dili üzerindeki ağır baskıya karşı mücadeleyi, 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü ya da 2007’den bu yana 14, 15, 16 Mayıs günlerinde kutlanan Kürt Dili Bayramı gibi özel günler dolayısıyla hatırlayıp tutum almanın ötesinde süreğen kılınmalıdır.

 

   Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi

    (ÖSP)
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur