DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Hakimin VicdanıKurdinfo:22:55 - 3/3/2012

Yargıcın vicdanı Sadullah Ergün’ün yalanlarından da Bülent Arınç´ın yumuşak yumuşak ağlamasından da daha yumuşaktır. Çünkü kendiside kararından memnun değil ama sistem onu bu kararı vermek zorunda bıraktığını söylüyor.


Bu yazıyı Hrant Dink’in davasının sonuçlanmasından hemen sonra yazdım. O ara gündem yoğun olduğundan üç yazım yayınlandı bu yazı gündemden çıktığı için göndermedim. Ardından DDK(Devlet Denetleme Kurulu) raporu yayınlandı. Yasin Hayal’in Taraf’a yaptığı açıklamalar yazımın tam içeriğini gösteriyordu ve sonunda dünün zabıta müdürü bugünün iç işleri bakanı İdris Naim Şahin’in öncülüğünde hocalı katliamını anma yürüyüşü. Yürüyüşteki ırkçı,küfürlü sloganlar ve beyaz berelilerin Agos’a yürümesi beni bu yazıyı yayınlatmaya sevk etti.

Mahkeme beş yıl oyalama sonunda Hrant Dink’i iki çocuğun öldürdüğüne karar verdi. ‘örgüt yok’dedi. Doğruda söyledi orta yerde duran devlettir devlete örgüt demek bence doğru değildir.karar veren hakimin kendisininde bu devletin bir mensubu bireyi memuru olarak tüm haklarını ayaklar altına alarak canını,ailesini,maaşını tehlikeye atarak bu cinayeti devlet işledi demesini zaten bekleyemezdik.

Hrant Dink’in öldürülmeden hemen önce yazdığı ‘’neden hedef seçildim ve ruh halimin güvercin tedirginliği’’ başlıklı ilk yazısında işaret ettiği faillerin görmezden gelinmesiyle başlayan bir karartma bende kafleden kalan Sabiha şiirimde belirtmiştim. Valilik de valinin huzurunda ölüm kararımı imzaladılar o vali terfi edip milletvekili oldu. O valinin odasındakilerde görülmedi. Ogün samast’ın yakalandığı gece samsun otogarında Ogün’ün arkasına Atatürk imzalı bayrak asan asker,polis poz verip resim çekenler görülmedi.Veli Küçük,Kemal Kerincez,Sevgi Eren Erol,Özer Yılmaz ve Levent Temiz gibi Ergenekon sanıklarının ifadelerine başvurulmadı. Cinayet öncesi ve cinayet sonrası görevi ihmal görevi suistimal suç delillerini yok etmek,gizlemek ve değiştirmek. Suçluyu kayırmak gibi eylemleri tesbit edilen Trabzon İl Jandarma Komutanlığı,Trabzon Emniyet Yetkilileri hakkında Trabzon başsavcılığınca dosyadaki delillere rağmen takipsizlik kararı verildi.Telekomünikasyon  iletişim başkanlığı davanın başından beri kendisine yöneltilen soru ve talepleri cevapsız bıraktı.dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah daha ilk günden bu bir kişisel cinayetdir diyip kişisel olarakda sonuçlandı. Kendisi de terfi edip Osmaniye Valisi oldu.

Savcılık iddialarına bakarsak gerçekten savcının belirttiği gibi delil çok yeterinden fazla delil var. Var ama bu deliller devletin içine sızmış birkaç haddini bilmez örgüt üyeleriyle belirlenemeyecek kadar ciddi yani devletin kendisi terör örgütüne dönüşmüştür. Yani yargıç hangi delili kullansın Hrant’ın hakkında 301’den dava açan bakanı mı hükümet tarafından terfi ettirilen dönemin adalet bakanı bugünün meclis başkanı Cemil Çiçeği mi yargılasın. İktidar tarafından milletvekilliğine terfi ettirilen dönemin İstanbul valisi kendi makamında çağırıp tehdit ettirirken tehdit edenleri görmezden gelen valiyi mi? İktidar tarafından vali yapılan emniyet müdürünü mü?İstanbul valiliğinde Hrant’ı tehdit eden iki MİT görevlisini mi? Ali Öz’ü mü,Ramazan Akyürek’i mi, resim çekenleri mi,bayrak asanları mı? Ogün samast’ı mahkemeye getiren aracın tamponuna ‘’ ya sev ya terk et’’ etiketi yapıştıran memuru mu? Türkiye Türklerindir başlıklı gazetede Hrant’ı hedef gösteren yazılar yazan yazarları mı, Agos gazetesinin önüne gelip tehditler savurup polis nezaretinde slogan atıp sırtları sıvazlanarak dağılan ülkücüleri  ve İstanbul ülkü ocakları başkanını mı?saymakla bitmeyecek kadar delil var tüm kurum ve kuruluşlarıyla hükümetin muhalefetiyle valisi,emniyeti, jandarması, MİTiyle itiyle, memuru,polisi,askeriyle.hepimiz Samastız diyip beyaz bere takanı beyaz bere satanıyla Ogün’e türküler yazıp söyleyeni söyleteniyle tüm devlet işledi bu cinayeti.bunların tümüne örgüt demek ne kadar inandırıcı olur? devletin kendisi terör örgütüne dönüşmüşken devletin içinde terör örgütü aramak bence doğru değildir. Vermişler yargıcın eline iki ucu değil değneğin tamamı pisliğe batmış pis bit değnek bunu hallet. Hakim de tamamı pisliğe batmış değneği atmış bir ucuna iki küçük çocuğun pisliği bulaşmış bir değneğin temiz tarafından tutarak bu cinayeti bu iki çocuk işledi örgüt var ama delil yok diyor. Herkes yargıcın bu sözüne isyan ediyor vay efendim vicdani değil. Madem vicdandan haberdarsınız odasında Hrant’ı tehdit ettiren valiyi niye milletvekili yaptın? Hrant’ı 301’den yargılatan adalet bakanını bir daha sectirip niye meclis başkanı yaptın?tarafından atanan telekomünikasyon iletişim başkanlığının 5 yıldır beklettiği delilleri göndermemesine niye seyirci kaldın? Siyasi iktidar Hrant Dink davasında seyirciydi. Şimdi 34 köylüyü uçaklarla bombalayıp parçalayanları seyrettiği gibi. Jitem karargahında, Şırnak taburunda çıkan kemikleri seyrettiği gibi.siyasi iktidar gerçekten devleti terörist tavırlarından vazgeçirmek istiyorsa faili meçhul (aslında ayen beyan ortada failler)cinayetleri aydınlatsın faili meçhul cinayetler aydınlansaydı Hrant Dink bugün yaşıyor olacaktı.

Başbakan’ın ağzıyla Hrant’ın kanlısı değil zanlısı Cemil Çiçek 301 maddeden Hrant Dink’i yargılama kararı  vermeseydi Hrant bugün yaşıyor olacaktı. Önce devleti teröristlikden çıkarmak için 301 gibi TMK gibi seçim kanunu gibi faşist özlemli kanunları kaldırın sonra yargıcın vicdanından bahsedin.

Yargıcın vicdanı Sadullah Ergün’ün yalanlarından da Bülent Arınç'ın yumuşak yumuşak ağlamasından da daha yumuşaktır. Çünkü kendiside kararından memnun değil ama sistem onu bu kararı vermek zorunda bıraktığını söylüyor. Anlamıyorlar tıpkı Hrant’ın ruh halinin güvercin tedirginliğini görmedikleri gibi.

28.02.12
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur