DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

8 Mart yüreğimde sızıdırKurdinfo:23:15 - 7/3/2012

Bu yılki 8 Mart öncesinde Kürt toplumunun ve kadınının gündemi epey yüklü ve kabarık. Çözüme dair elle tutulur bir umut ve ışık henüz yakınlarda görünmüyor gibi.


Gene bir 8 Mart'a daha geldik. Sağcısı, solcusu, liberali, demokratı, milliyetçisi, muhafazakarı, islamcısı, komünisti, gene 8 Mart'ın anlam ve önemini belirten konuşmalar yapacak. Basında ve televizyonlarda boy boy görünecekler... Akşamıysa; balolara, kokteyllere, kutlamalara katılacaklar. Kadının öneminden, kadına duyduğu saygıdan bahsedecekler. Yalanın bini bir para olacak. Kadına şirin gözükmeye çalışacaklar. Aşağı yukarı ben her kesimde bu ikiyüzlülüğü gördüm ve yaşadım. Ben tanık olmaktan bıktım, bezdim... Onlar yalan söylemekten bıkmadılar. Bu bakımdan da iyiden iyiye içi boşaltılan, herkesin kadını kullanmak, kadın popülizmi yapmak için fırsat bellediği 8 Mart'lar giderek bende anlamını kaybediyor. Değersizleşip, önemsizleşiyor... 

   

Diğer bir mesele de "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" mü? Yoksa "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" mü? Buna dair bir tartışma yıllardır sürüp gidiyor. Bu konuda henüz bir mütabakat sağlanabilmiş değil. Herkes kendi siyasal perspektifine, siyasal çıkarlarına uygun bir zemine oturtmaya çalışıyor. Diyeceğim şu: AYIPTIR! YAZIKTIR!!! 

 

Bu yılki 8 Mart öncesinde Kürt toplumunun ve kadınının gündemi epey yüklü ve kabarık. Çözüme dair elle tutulur bir umut ve ışık henüz yakınlarda görünmüyor gibi. 

 

Büyük acılar yaşayan kürt kadınlarının hala bir örgütü yok. Elle tutulur bir örgütlenme çabası da yok ve üstelik bunaniyeti de yok. Kürt kadını ülkesi gibi darmadağın ve paramparça. Konusu kadın olan, kadın sorununu işleyen periyodik yayınları da yok. Bundan onbeş yıl öncesine göre daha kötü durumdayız. Kürt kadınıyla ilgili araştırma yada çalışma yapan akademisyen veya araştırmacı yok. Yada ben bilmiyorum. 1915'li yıllarda İstanbul'da bir avuç kadın Kürt Kadın Teali Cemiyetini kurabiliyorken bu gün ortaya çıkan resim hepimiz adına utanç vericidir. Kimse bu sorumluluktan kendini kurtaramaz, mazeret bulamaz... 

 

Onun içindir ki yıllardır " Cumartesi Anneleri" acılarını bir başlarına yaşıyorlar. Yanlarında güçlü bir destek bulamıyorlar. Sesleri büyük bir hızla sessizliğimizde yok olup gideceğe benziyor. 

 

Kazılarda "Kemiklerini" arayan anaların, eşlerin, kızların gözlerindeki ifadeleri okumaktan hepimiz aciziz. "Bari bir mezarı olsun" temennisindeki o insani duyarlılığı yakalamadan içselleştirmeden insanlığımızı kurtarmak mümkün görünmüyor. Görünen o ki, kayıp yakınları ağıtlarını bir başına yakıyor. Gözyaşlarını bir başlarına döküyorlar. 

   

Kürt kadınları asker, polis ve korucular tarafından defalarca tecavüze uğradılar. Büyük bölümü sustu ve gizledi. O güveni veremediğimiz için; tecavüzü ve tecavüzcüleri eşkere edemediler. Onları acılı dünyalarında yalnız başlarına bıraktık. 

   

Kadın cinayetleri, aile içi şiddet ve taciz hepimizin alnının orta yerinde kara bir leke olarak durmaya devam ediyor.

 

Yaşadığı ağır koşullardan ötürü yüzlerce kadın hayatlarının baharında intihar etti. Hala aklında intiharı kuran binlerce kadın var. Yanlarında olamadık. Yaşama gücünü, hayat sevincini onlara veremedik. 

 

Göç ve mültecilik kürt kadını için yeni hapishaneler demekti. Metropollere, kentlere doğru akan bu insanlar yabancısı olduğu hayatlarla baş edemezken, sorunlarla boğuşurken, nefes alamazken, boğulmalarına, bunalımlarına sessiz kaldık. 

 

Pozantı Cezaevinde işkence gören, tecavüze uğrayan kürt çocukları için kadınlar cephesinde şimdilik bir hareketlenme görünmüyor. Görüneceğe de benzemiyor...

 

Biz sustukça, biz karşı durmadıkça Emine Erdoğan ve onun gibiler buldukları her fırsatı bizi aşağılamak, bize hakaret etmek için kullanacaklarının işaretini 6 martta yaptığı Uludere gezisinde verdi. 

 

Bombardıman uçaklarıyla katledilen otuzdört kürt çocuğunun taziyesine üç ay sonra ancak gidebildi. "Hava muhalefeti" nedeni ile ertelenen geziyi ancak yapabildi. İsteseydi üç ayda yürüyerek giderdi Uludere'ye. Kocası olacak Recep Tayyip Erdoğan meclis araştırma komisyonunun bile "pisi pisine öldüler" dediği bu çocuklar için ailelerinden bir özrü bile çok görmüşken, Emine Erdoğan'ın gözyaşları sahtedir. Naylondur... 

 

Hem öldür, hem ağla... 


Sen gitme, eşini gönder... Kürt toplumunun manevi değerlerine sığın. İstismar et... Pişkinliğin ve ikiyüzlülüğün bu kadarına pes doğrusu demekten başka ne diyebilirim ki?

 

                                  

 

 

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur