DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Baydemir: Kürtlerin birliği halkların zararına olmayacakKurdinfo:12:23 - 9/3/2012

Diyarbakır´da Kürt siyasetçi, yazar ve akademisyenlerin katılımıyla ´Ortak Akılla Birlik´ toplantısı düzenlendi.


Amed - Kürt siyasi çevrelerini bir araya getiren “Ortak Akılla Birlik” toplantısında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Kürtlerin kendi aralarında sağlayacağı birlik Türk, Fars ve Arap halklarının zararına olmayacaktır. Kürtlerin onurlu bir barışın teminatı olacaktır” dedi.

Pek çok Kürt siyasi parti ve çevreyi bir araya getiren Kolektif Akılla Birlik toplantısında “Ortadoğu’da Kürtleri Bekleyen Riskler ve Avantajlar”, “Ortak Akıl, Ortak Vicdan ve Birlikte Mücadelenin Temel İlkeleri”, “Yeni Anayasa, Kürtler ve Ulusal Konferans” ile “Temenni ve Sonuç” oturumlarından oluşan toplantıya BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, KADEP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Baksi, TDŞK'dan Halim İpek, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Dicle Fırat Girişimi’nden Muhiyettin Batmanlı,  Sıtkı Zilan, Fuat Önen, Feridun Yazar, İrfan Açıkgöz gibi 50’nin üstünde Kürt siyasetçi ve akademisyen katıldı.

Toplantının çağrıcıları olan Aziz Mahmut Ak, Cabbar Leygara, Fethi Gümüş, Hasan Dağtekin, Nadir Yektaş ve Şah İsmail Bedirhanoğlu adına konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, toplantının Kürt halkının tarihinde çok büyük bir yere sahip olmasını umduğunu söyledi. Görüştükleri herkesin toplantının yapılması konusundaki memnuniyetin kendi motivasyonlarını arttırdığını ifade eden Baydemir, “Çünkü herkes böylesi bir toplantıya ihtiyaç olduğunda hemfikirdi. Herkes birlik için bir şeyler yapmak için hazırdı” dedi.

21. YÜZYILIN KAYBOLMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Ortadoğu’da ve dünyada çok ciddi değişimler yaşandığına dikkat çeken Baydemir, şöyle konuştu: “Maalesef 20. yüzyıl Kürtler için kayıp bir yüzyıldı. 21. yüzyılın Kürtler için kayıp bir yüzyıl olmaması için acaba neler yapabiliriz? Kürtlerin ve diğer halkların kültürlerinin özgürlüğünün sağlanması için neler yapabiliriz? Bütün halklar, partiler, oluşumlar arasında diyalogun gelişmesi ve bütün inançların, kültürlerin özgürlüğünün sağlanması için neler yapabiliriz? Bunun için Ortadoğu’daki şart ve koşullarda acaba Kürt halkının önündeki engeller ve fırsatlar nelerdir? Bu engelleri ortadan kaldırabilir, fırsatları nasıl değerlendirebiliriz. Bu toplantıda özelde bunları tartışacağız.”

ULUSAL KONFERANS İÇİN NASIL BİRLİK SAĞLAYABİLİRİZ?

Uzun bir zamandır bütün Kürtler için ulusal bir konferansın yapılması yönünde ciddi tartışmalar yapıldığını da hatırlatan Baydemir, “Acaba bu konferansın gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yapmamız gerekir. Özellikle de Kürt partileri ulusal konferans için arasında nasıl bir birlik sağlanabilir? Eğer sağlanamazsa Kürtlerin geleceği nasıl olur? Sorabileceğimiz birçok benzer soru var. Her şeyden önce acaba birlik nasıl sağlanabilir? Birlik sağlanamazsa geleceğimiz nasıl olur?” şeklinde konuştu.

Geçmişe bakıldığında Kürtlerin birliğini sağlayamadığını ve bundan ne kadar zararlı çıkıldığının görüldüğünü anlatan Baydemir, “Eğer bugün birlik sağlanamazsa geleceğin de nasıl olacağını görmek için geçmişe bakmamız gerekir” dedi. Çağrıcılar olarak bu toplantıdan çıkacak sonuçtan çok umutlu olduğunu belirten Baydemir, toplantı sonucunun tarihi öneme sahip olacağına inandıklarını söyledi. Baydemir şöyle devam etti:

BİRLİK OLSAYDIK KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALIRMIYDIK?

“Her şeyden önce Kürtlerin kendi aralarında sağlayacağı birlik Türk, Fars ve Arap halklarının zararına olmayacaktır. Kürtlerin onurlu bir barışın teminatı olacaktır. Bu birlik ve bu toplantı tüm halkların yararına olacaktır. Birliğin sağlanamayışının en temel sonuçlarından bir tanesi bölgemize bomba yağdırılması değil midir? Cezaevinde bulunan çocuklarımızın tecavüze uğraması bizim birliği sağlayamayışımızdan değil midir? Bütün olumsuzlukların kaynağında birlik olamayışımız yatıyor. Biz birlik olsaydık bu işkence ve kötü muameleye maruz kalır mıydık? Umuyorum ki bu toplantı böylesi sorulara yanıt olur. Toplumsal ve kolektif bir akılla herkes kendi savunduğu düşünceler çerçevesinde dostane bir dille birbirine saygı duyarak düşüncelerini dile getirip paylaşmalı.”

Baydemir “Özgürlük, birlik, barış, eşitlik ve demokrasi taleplerinde ortak hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. 12 saat süren toplantı sona erdi. Yarın saat 10.00'da Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde sonuç deklerasyonu açıklanacak.

ANF

09 Mart 2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur