DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Faşizme ihtar eylemiKurdinfo:20:52 - 13/3/2012

Viranşehir dönemin deyişiyle Moskova caddesindeki DDKD toplantı salonu hınca hınç dolu çıt çıkmıyordu..


 

Bugün olduğu gibi bundan 34 yıl öncede devlet vatandaşına pusu kurup öldürmekle meşguldü. Sene 1978 idi Martın 16 sıydı günlerden Perşembe saat 13 civarı asker, polis ve ülkücü faşistler ortak bir katliam yapmışlardı Beyazıt meydanında İstanbul üniversitesi merkez binasından çıkan devrimci gruba eczacılık fakültesi önünde bombalı silahlı saldırıda bulunuldu.  Önce devrimci öğrencilerin üzerine emekli yüzbaşı M.Ali ÇEVİKER tarafından askeri depodan temin edilip faşist örgütlenmenin şeflerinden Abdullah ÇAPLI tarafından tetikçi faşistlere ulaştırılan TNT tipi bomba atılır sonra faşist ülkücü canilerce silahla ateş edilir.

Saldırı sonucu yedi devrimci genç kardeşimiz (1- Hamit AKIL- DDKD üyesi, 2- Abdullah ŞİMŞEK - TİP üyesi,  3- Cemil SÖNMEZ  - TİP üyesi, 4- Baki EKİZ – İGD üyesi,  5- Murat KURT – İGD üyesi,  6- Turan ÖREN – İGD üyesi, 7- Hatice ÖZEN -DEV GENÇ) şehit edilir. 41 kişi yaralanır dava devletin yaptığı her katliamda olduğu gibi 1995 yılında zaman aşımından kapanır. Tüm faili devlet olan dava dosyaları gibi 16 Mart katliamı dosyası da tozlu raflara kaldırılır. Olay günü görevi katliamda ölen gençleri korumak olan komiser Reşit ALTAYLI korumadığı gibi kaçan katilleri yakalamaya çalışan polislere de engel olur bu gayretinden ötürü komiser Reşit ALTAYLI yükselmeye terfiye devam eder ta Hırand DİNK’İN ölümünün hazırlandığı ilin emniyet müdürü olana kadar. Fazla ayrıntıya girmeden olayı burada noktalayıp 16 Mart katliamını kınayan iki ayrı eyleme değineceğim.

Biri faşist katliamları protesto etmek için DİSK’in faşizme ihtar eylemi bir diğeri de kürt yurtsever gençlik önderlerinden DDKD üyesi Hamit AKIL arkadaşa yapılan cenaze töreni.

Yıl 1978 17 Mart günlerden Cuma yer Viranşehir dönemin deyişiyle Moskova caddesindeki DDKD toplantı salonu salon hınca hınç dolu çıt çıkmıyor herkes pür dikkat kürsüde Devrimci Demokrat Gençliğin bölge sorumlusu Vahap KUMRUASLAN (zınar) Vahap İstanbul da Ankara da öğrenim görmüş yüksek tahsilli bir genç değildi yalandan yalan söyleyenden nefret ederdi karşısındakinin yalan söylemesinden emin olmasına rağmen yalan söylüyorsun demeyecek kadar onurlu ve erdemliydi ayrıca küçük bir sanatkâr ayakkabıcı genç bir arkadaştı. Kendi kendini yetiştirdi bilimsel sosyalizmi benimseyen ilerici sosyalist bir aydındı. Çalışmaları kendi kendini yenilemesi kısa sürede Devrimci Demokrat gençliğin saygı duyduğu bir önder haline gelmesini sağladı. Devrimci Demokrat gençlik siyasetinin bölge sorumlusuydu halkın içinden geldiğinden halkla diyalogu çok güçlüydü. İşçiyle, köylüyle, gençlikle hemen diyalog kurabiliyordu. Bölgedeki kan davalarını aşiretler arasındaki kavgaları çözmekte maharetliydi. Çok güzel konuştuğu Kürtçesiyle yine kürsüdeydi  Zinar. ‘’Arkadaşlar dün sömürgeci faşistler İstanbul üniversitesi önünde yedi devrimci genç kardeşimizi katlettiler. Katledilenler arasında derneğimiz DDKD üyesi arkadaşımız Hamit AKIL da vardı. Yarın cenaze töreni mızar (karakeçi) yapılacak bu cenaze törenini sömürgeci faşistlere inat yığınsal katılımla gerçekleştirelim herkes anasını babasını kardeşini alıp gelmeli.’’

Yığınsal katılımı sağlamak için hemen çalışmalara başlandı kamyonlar dolusu otobüslerle minibüslerle işçi, köylü, gençlik tüm halkımız mızara akın etti. Mızar mezarlığı binlerce yurt severle dolmuştu. Diyarbakır dan Siverekten tüm bölgeden arkadaşlar katılmıştı. DDKD başkanı Paşa UZUN çok güzel bir konuşma yapmıştı. Mızar dönüşü hemen DİSK’in 20 Mart faşizme ihtar eylemine hazırlandık 17 mart Cuma günü Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK Genel Başkanı Abdullah BAŞTÜRK faşist saldırı ve cinayetleri protesto için Türkiye genelinde iki saatlik işi bırakma eyleminde bulunacağını açıkladı. DİSK’in çağrısını TÖB-DER TMMOB Türk tabipler birliği İstanbul barosu başta olmak üzere çok sayıda meslek ve kitle örgütleri destekledi. Türk-İş’e bağlı ve bağımsız çok sayıda sendika üyesi de faşizme ihtar eylemine katıldı. 20 Mart 1978 pazartesi günü saat 08 – 10 arasında Türkiye’nin dört bir yanında şalterler indi makineler sustu bir çok ilde elektrikler kesildi TRT yayına ara vermek zorunda kaldı, trafik kilitlendi çöpler toplatılmadı, okullarda ders verilmedi, avukatlar mahkemelere girmedi yaklaşık bir milyon insan katıldı ve bir genel grevin pek çok özelliğini taşıyan bu eyleme o güne kadar işçi katılımı açısından en büyük eylem olmuştur.

Bizde Devrimci Demokrat gençlik olarak faşizme ihbar eylemine bölgemiz Viranşehir Ceylanpınar belediyeleri ile TİM’le katılmıştık eyleme. İşçilerin yanı sıra işçilere destek için halkta katılmıştı. 20 Mart 1978 eylemi ile ilgili üç adet resim emekçilerin kararlarını çok net göstermekte. Ama bugün katliamlar karşısında sessiz kalan sendikalar ve meslek kuruluşları bu resimlerdeki kararlılıktan bir ders çıkartıp belki biraz kıpırdarlar. 16 Mart 1978 katliamında katledilen devrimcileri ve Halepçe şehitlerini saygıyla anıyorum.

13.03.12

Hasan GÖNÜLLÜ

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur