DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürt halkının kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınması isteniyorKurdinfo:12:01 - 16/3/2012

Newroz alanında 4 ana talep üzerine hazırlanan metinler yurttaşların imzasına açılarak


Kürtler, "Êdî bes e, an azadî an azadî" şiarıyla düzenlenecek Newroz etkinliklerinde anayasal taleplerini imzaya açacak. "Kolektif Akılla Birlik" toplantısında Kürtlerin anayasal taleplerine ilişkin alınan imza kampanyası kararı Newroz ile birlikte hayata geçecek.

Newroz alanında 4 ana talep üzerine hazırlanan metinler yurttaşların imzasına açılarak, toplanan imzalar Mayıs ayı başında TBMM Başkanlığı'na sunulacak. 4 talep içerisinde, "Kürt halkının kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınması" talebi de var.

Yaşanan siyasal süreç karşısında ulusal birlik ile refleks göstermek için Kürtlerin yürüttüğü çalışmalar kapsamında yapılan ve farklı Kürt çevrelerden aydın, entelektüel, siyasetçi, akademisyen ve avukatların da bulunduğu ve 9 Mart'ta Diyarbakır'da toplanan "Kolektif Akılla Birlik" toplantısında Kürtlerin anayasal taleplerine ilişkin başlatılması kararlaştırılan imza kampanyası Newroz ile birlikte hayata geçecek. Toplantıya katılan imzacıların hazırladığı ve içerisinde Kürtlerin anayasal taleplerinin 4 başlık halinde sıralandığı imza metni, Newroz kutlamalarının yapılacağı alanlarda imzaya açılacak. İmza kampanyası 15 Nisan'a kadar sürecek. 15 Nisan'ın ardından toplanacak imzalar Mayıs ayının başında anayasa yazım sürecinin öncesinde TBMM'ye sunulacak.

BDP'DEN GENELGE

BDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan imzası ile PM üyeleri, İl Başkanları, Belediye ve İl genel meclis başkanı ile kadın ve gençlik meclislerine imza kampanyasına ilişkin genelge gönderildi. Genelgede, BDP'nin "Kolektif Akılla birlik" toplantısının önemli bir dinamiği olduğu vurgulanırken, "Bu toplantının kamuoyu ile paylaşılan sonuç bildirgesinde, yeni anayasa yapım sürecinde Kürt halkının temel taleplerini öne çıkaran bir imza kampanyasının toplantı bileşenlerince organize edileceği belirtilmişti" denildi. BDP olarak imza kampanyasının önemsendiğinin altının çizildiği genelgede, "Bu nedenle; Newroz'da startı verilecek bu kampanya için tüm örgütlerimiz teknik hazırlıklarını tamamlamalı, Newroz mitinglerinde kurulacak masalarla ekte gönderilen metin imzaya açılmalıdır. Örgütlerimiz yöntemde çeşitlilik yaratarak bu kampanyayı 15 Nisan'a kadar sürdürecektir. Bu süre zarfında toplanan imzalar en geç 20 Nisan 2012 tarihine kadar Partimiz Genel Merkezi'ne gönderilecektir" ifadesi kullanıldı. İmza kampanyası metninin altında katılımcı olarak, DTK, BDP, HAK-PAR, KADEP, ÖSP, TEVKURD, Nûbihar, Dicle-Fırat Diyalog Grubu ve Tevgera Demokratên Şoreşger a Kurd (TDŞK) bulunuyor.

4 ANA TALEP

TBMM Başkanlığı'na sunulacak olan ve "Kürt sorununun çözümü için yeni anaya yapım süreci tarihi bir fırsat sunmaktadır. Biz Kürtler olarak, eşit, özgür, adil ve onurlu bir yaşam için aşağıdaki maddelerin yeni anayasada yer almasını talep ediliyoruz" diye başlayan imza kampanyası metninde talepler ise şöyle sıralandı:

"* Kürt halkının kimliğinin tanınması ve anayasal güvence altına alınması

* Kürtçenin resmi dil olması dahil, yaşamın her alanında serbestçe kullanımının sağlanması ve her düzeyde Kürtçe eğitim ve öğretimin güvence altına alınması

* Kürt halkının kendi kendini yönetme hakkını içeren siyasal bir statünün tanınması

* Örgütlenme hakkının evrensel standartlara kavuşturulması, Kürt ve Kürdistan ismiyle siyasi parti ve örgütlenmelerin kurulmasının güvence altına alınması."

anf

15 Mart 2012

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur