DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtçe reklamKurdinfo:20:20 - 18/3/2012

Türkiye’deki Kürt sorununu reklamla nasıl çözebileceğimizi düşünmek için, önce beynimizden reklamın sadece kapitalist düzene hizmet aracı olduğu tezini geri planda tutarak başlayalım.


Zamanla toplum içerisindeki değişimler beraberinde bir takım entegrasyon ve adaptasyon süreçlerini de getirir. Bu değişimler, bazı sorunlara karşı üretilen sivil çözüm önerileri de olabilir veya bu yeni topluma, geçişleri sağlamak için ülkesel bazda yasalar oluşturulabilir.

Aslında bir millet sorununu, yani Türkiye’deki Kürt sorununu reklamla nasıl çözebileceğimizi düşünmek için, önce beynimizden reklamın sadece kapitalist düzene hizmet aracı olduğu tezini geri planda tutarak başlayalım. Mantık çerçevesinde bakıldığında tabi ki reklamın rekabet piyasasında önemli bir kapital getiri aracı olduğunu biliyoruz fakat burada anlatmak istediğim şey reklamın Kürt sorunu içerisinde nasıl bir çözüm aracı olacağını düşünmek. Karşı fikir ortaya atılabilir veya destek çıkılabilir bir konu olduğunu düşündüğüm için bunu gerek Kürt siyasi hareketi içerisinde yıllarını vermiş büyüklerim gerekse diğer yazar arkadaşlarımın bu husus üzerine, fikirlerini öğrenmek istiyorum.

Meseleye sorun ve soruyla devam edeyim. Etnomarketing nedir? Ve nerede uygulanmaktadır? Etnomarketing’i kısaca şöyle tanımlayabiliriz ‘etnik kökene dayalı reklam’ nerde uygulanır? Bu sorumun cevabı ise’ yerel yönetimleri güçlü federal ülkelerde kullanılmaktadır.’ Çok derin bir araştırma ve irdeleme gerektirmeyen bu tez, aslında federatif yönetime geçmek için gerekli bir değişim sürecini oluşturmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus ise önce reklam konusunda Kürtlerin bilinçlenmesidir. Yani bir ürünün lansmanı yapılırken ki bu etnik kökene dayalı bir strateji ise acaba burada Kürt kökenli insanların tepkisi ne olacak sorusunu akla getiriyor. (Ben olumlu bir tepki alır diye düşünüyorum) şöyle düşünelim; Türkiye’nin en iyi gıda markalarından bir tanesi yeni bir çikolata çıkarmış ve bu ürünün adını koyarken de Kürtçe bir isim bulmuş, Kürtçe reklam prodüksiyonu yapmış, afiş billboard ve diğer reklam mecralarında da Kürtçe bir çıkış yapmış. Bu ürünün sadece Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da satacağını düşünmeyin, üç büyük şehrin Kürt nüfusuna bakıldığında,  hedef kitle şirketlerin ağzını sulandıracak kadar kalabalık. Buradan tabi ki holding sahipleri nasiplenecekler ve elbette  Kürtçe reklamın getirisini elde etmek için mücadele edeceklerdir. Biliyorsunuz ki bir ülkedeki bütün büyük ve orta ölçekteki işletmeler arz-talep üzerine çalışır. Bu tür şirketlerin dini, dili, ırkı yoktur (kurum kimliğini esas alarak söylüyorum bunu ) yani nötr olmak zorundadırlar. Ama söz konusu kâr odaklı bir iş olunca saf değiştirmek ve toplumun yeni entegrasyon sürecine dahil olmak zorunda olduklarını da biliyorlar.

Peki, biz Kürtler olarak bu zorunluluğu yaratabilecek miyiz? Reklam verenlerin Kürtçe reklamlarla çıkardığı ürünlerini arz edip, talep edecek miyiz?

Sertaç Tarhan (Reklam Yazarı )

sertac_tarhan@hotmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur