DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Aman Beşşar, Kürtlere DikkatKurdinfo:15:45 - 23/3/2012

Erdoğan, Esed’e “Irak’taki Kürt yönetimi Suriye’nin Kürt bölgelerinde iç karışıklık çıkaracak” demiş


Stratfor’un kaynağı Beşşar Esed’in danışmanı anlatıyor: Erdoğan 2009’da Suriye lideri Esed’i bir Kürt isyanı konusunda uyardı. Erdoğan, Esed’e “Irak’taki Kürt yönetimi Suriye’nin Kürt bölgelerinde iç karışıklık çıkaracak” demiş 

Stratfor yazışmaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye lideri Beşşar Esed’in ayaklanmalar öncesindeki diyaloguna da ışık tutuyor. Suriye’de geçen yıl alevlenen rejim karşıtı ayaklanmaya kadar iki lider birçok konuda fikir alışverişi yaparak birbirlerine tavsiyeler vermiş. Yazışmalarda Erdoğan’ın Esed ile görüşmelerinde sıkça gündeme getirdiği konulardan birinin de Kürt meselesi olduğu ortaya çıkıyor. Stratfor’un, kaynak olarak bilgisine başvurduğu Beşşar Esed’in bir danışmanı, 14 Ağustos 2009’da Erdoğan’ın, Kürtlerin Suriye’de düzeni bozmak isteyebilecekleri konusunda Esed’i, Halep’te yaptıkları son görüşmede uyardığını anlatmış. Ortadoğu uzmanı Reva Bhalla, danışmanın kendisine aktardıklarını şöyle özetliyor: “Kaynağım, Erdoğan’ın Esed’e, Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı; Kamışlı, Hasaka, Der Zor ve Halep gibi bölgelerde karışıklık yaratarak Suriye’deki iç barışı baltalama peşinde olduklarını söylediğini anlatıyor. Erdoğan endişeliymiş, zira olası Kürt isyanının çıkabileceği bölgeler Türkiye’de ve milyonlarca Kürdün yaşadığı Doğu Anadolu’ya çok yakın. Kaynağıma göre Erdoğan Esed’e, Kürtlerin Irak, Suriye, Türkiye ve İran topraklarında bağımsız bir Kürt devleti kurma amacından açıkça vazgeçmediğini dile getirmiş.”

“Irak’ta Maliki’yi desteklemeliyiz”

Erdoğan, yine aynı görüşmede, son aylarda hem Sünniler hem de Kürtlerin yoğun eleştirilerine maruz kalan Irak’ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki’ye de destek olunması gerektiğini söylemiş. Aslında Esed’in İran ve Lübnan’daki Şii gruplarla olan ittifakı göz önüne alındığında, Irak’ta da Maliki kanadı doğal partnerleri olarak görünüyor. Ancak buna rağmen, danışmanın anlattıklarına göre Erdoğan, Maliki’nin politikasının Türkiye ve Suriye için olumlu olduğunu vurgulama ihtiyacı hissetmiş. Bhalla kaynağının sözlerini şöyle aktarıyor: “Kaynağım, ABD’nin Irak Başbakanı’na, Musul ve Kerkük vilayetlerini Irak’taki Kürdistan bölgesinin dışında tutması için yeşil ışık verdiğini söylüyor. Maliki’nin her iki kentin Irak Kürdistanı tarafından ilhak edilmesini önlemek için gerekirse askeri gücü dahi kullanmaya kararlı olduğunu söylüyor. Kaynağım, Halep’teki son görüşmede Erdoğan’ın Esed’e Maliki hükümetini desteklemesini söylediğini belirtiyor. Erdoğan Esed’e, Maliki’nin Irak Kürdistanı politikasının başarısının Suriye ve Türkiye’nin istikrarı için önemli olduğunu açık bir şekilde ifade etmiş.”

‘Biz zaten Kürtlere baskı yapıyoruz’

Aynı danışman bu görüşmeden bir ay önce de Stratfor’a, Türkiye’de Esed’in PKK üyelerine af vaat etmesinin çok konuşulduğu bir dönemde basında Suriye yönetimine yönelik “PKK’ya göz yumuyor” gibi eleştirilerin yersiz olduğunu söylemiş. Danışmanın yanı sıra Esed’e çok yakın bir işadamıyla görüşen Bhalla, 2 Temmuz 2009’da şunları aktarmış: “Her ikisi Suriye’nin Kürt muhaliflerin peşinden gitmek için teşvike ihtiyacı olmadığını söylüyor. Suriye güvenlik güçleri Kürt aktivistleri düzenli olarak hedef alıyor. Geçen mayısta Azadi Partisi’nin [Suriye’deki yaklaşık 14 Kürt partisi arasında en kuvvetli gruplardan biri] merkez komitesi üyelerinden Mahmud Sadun’u tutukladılar. Birkaç gün önce de Kürt aktivist Hanan Abdülkadir Mahmud, Şam’da hava kuvvetleri güvenlik birimi tarafından işletilen bir cezaevinde işkence altında öldü. [...] Türkiye’nin ültimatomu sonrası Suriye’nin aldığı aşırı katı önlemler sonucu PKK neredeyse yok oldu. Erdoğan hükümeti Kürt karışıklığı ile baş edemediği için yoğun baskı altında. Türkler için ülkedeki Kürt sorunun bölgesel boyutunu dile getirmek önem taşıyor. Özellikle Suriye’de Kürtlere yönelik tutuklamaları büyütmelerinin ve dramatik hale getirmelerinin nedeni de bu.”

23.03.2012 Taraf 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur