DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Yasakçi zihniyetKurdinfo:19:28 - 26/3/2012

Devlet ne zaman Newruzlara yasaklama getirmişse olaylar çıkmış insanlar ölmüştür. Kurulduğundan bugüne hep kan ve ölümlerle beslenen devlet bu yasakçı tavrını hep sürdürmüştür.


Devlet ne zaman Newruzlara yasaklama getirmişse olaylar çıkmış insanlar ölmüştür. Kurulduğundan bugüne hep kan ve ölümlerle beslenen devlet bu yasakçı tavrını hep sürdürmüştür. Bu yasaklı kanlı Newruzlardan birini de  bundan 20 yıl önce 21 Mart 1992 yılında yaşamıştık.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Newruz kutlamaları için meydanlara gelen halkın üzerine halen Ergenekon sanığı olarak yargılanan Levent Ersöz’ün TİM’leri halkın üzerine ateş açmış resmi açıklamalara göre 57 kişi resmi olmayan açıklamalarda da 94 kişi devlet kurşunuyla kurşunlanarak öldürülmüş. Yüzlerce kadın, çocuk ve yaşlı sivil,halk yaralanmıştır. Cizre sokakları savaş alanına dönmüş evler dükkanlar yakılıp yıkılmıştı. Cizre’de 3 gün sokağa çıkma yasağı uygulanmış yüzlerce insan evlerinden alınıp askeri kışlalarda JITEM’in işkence hanelerine götürülmüştü.

1992 Newruzu kanlı Newruz olarak tarihe kaydedilmişti. Bu devlet saldırısının şiddeti karşısında Türkiye’nin dost ve müttefiki olan Almanya vatandaşı olan sivil kürd halkına ateş açan bir orduya silah veremeyeceğini açıklamış. Türkiye’ye olan silah sevkiyatını durdurmuştu ve bütün Türkiye bu saldırı karşısında susmuştu bugün sustuğu gibi. Ne bir meslek örgütü ne sendikalar ne de bir Allah’ın kulu karşı çıkmıştı. Tekelci Türk medyası ile cemaatçi dinci medya bu kanlı Newruzu terör saldırısı diye geçiştirmişti. Sadece Halkın Emek Partisinden seçilen 14 kürd parlamenter olayları Birleşmiş Milletlere taşımış. Birleşmiş Milletler Türkiye’ye olayları araştırmak üzere bir heyet göndermiş. Heyetin araştırma sonucu oluşturulan raporda Güvenlik Güçlerinin 20 saat boyunca sivil yerleşim yerleri ve sivil halkı kadın, çocuk, yaşlı demeden taradığını belirtmişti. Faili devlet olan her katliam gibi bu katliamda da olaylara sebebiyet veren ve bir fiil olaylarda yer alan hiçbir yetkili cezalandırılmamış.Bu 1992 yılı kanlı newruz dosyası da tozlu raflardaki diğer dosyaların arasına bırakılmıştı.

Gelelim 2012 18 Mart Newruzuna aradan 20 yıl geçmesine rağmen yasakçı ve saldırganlından hiçbir şey kaybetmeyen devlet bu yasakçı ve saldırgan tavrını sürdürerek bir test yapmak istiyordu. Neymiş efendim 18 Mart’da kutlanırsa provokasyon çıkıcakmış olaylar olacakmış.18 Mart Pazar günü değil de gününde 21 Mart Çarşamba günü kutlasınlar. Aslında izin alınmış broşürler basılmış billboardlara afişler asılmıştı. Newruz alanına güvenlik bariyerleri döşenmiş. Yerdeki taşlar bile toplatılmıştı ama AKP zihniyeti bir kez kafasına koymuştu. Test etmeyi yani kürd siyasal hareketini bir prova yapmak istiyordu. Yoksa 18 Martmış provokasyonmuş bunlar hep bahane. Çünkü Eyüp Belediyesine 18 Mart da kutlama izni verilmişti bile. Müsamere çocukları gibi devlet ekranı Türki Cumhuriyetindeki kardeşleriyle kutluyorlardı.

Dedim ya test edecek çünkü binlerce yurtsever, Belediye Başkanları,İl Meclis üyeleri, BDP üyesi partililer, yazar çizer ve gazetecileri KCK’li diye içeri tıkmışken kürd siyasal hareketini prova edecekti. Bunlar halkı KCK tehdidiyle meydanlara toplamak da halk da korkudan bunların peşinden gitmek de. ‘’ Biz bunca insanı boşuna mı içeri tıktık hazır bunlar içerdeyken halk mitinge gitmez her tarafı olağanüstü bir hal varmış gibi polisle doldurur. Panzerler, gaz bombaları, çevik kuvvet, güvenlik bariyerleri helikopterler havada uçarken ve yandaş medya ile ulusalcı medyanın provokasyon yapılacak propagandaları halkı yıldırır ve halk Newruz kutlamalarına katılmaz böylece kürd siyasal hareketin halktan kopuk, yalnız başına kalmış bir kof hareket haline dönüştürmüş oluruz.‘’dediler. Dediler ama yanıldılar halk İstanbul’da Amed’de ve tüm Kürdistan da alanlara akın akın geldiler. Güvenlik güçlerinin alanları panzerlerle, gaz bombalarıyla, silah ve joplarıyla birer ateş çemberine çevirmesine aldırmadılar. Gerdeğe girer gibi bu ateş çemberiyle çevrilmiş Newruz alanlarına girdiler. Amed’de yüz binler girdi alanlara. Canını siper ettiler gaz bombalarına Hacı Zengin gibi, yumruk yediler Ahmet Türk gibi. Binlerce on binlerce insan yılmadı korkmadı sahip çıktı Newruzu’na. Newruz zulme başkaldırıydı. Başkaldırdılar yasakçı devlet zihniyetine edî bes e dediler. Umarız bu bir ders olur Devlet de bu yasakçı zihniyetinden vazgeçer.

26.03.2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur