DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Süleyman Çelebi’ye MektupKurdinfo:12:46 - 7/4/2012

12 Eylül öncesi DİSK Genel-İş’te eğitmendim. Eski bir DİSK üyesi olarak tarih önünde sorumluluğumun gereği olarak HAYIRcı Süleyman Çelebi ve ekibine bazı hatırlatmaları yapmak için bu mektubu yazıyorum


12 Eylül öncesi DİSK Genel-İş’te eğitmendim. Eski bir DİSK üyesi olarak tarih önünde sorumluluğumun gereği olarak HAYIRcı Süleyman Çelebi ve ekibine bazı hatırlatmaları yapmak için bu mektubu yazıyorum.

 Sayın Süleyman Çelebi; kendini Cumhuriyetin ve ülkenin sahibi zanneden 73 milyon halkı köle kendini de sahip gören bizlere bidon kafalı karnını kaşıyan adamlar diyen ulusalcı, kızıl elmacı, satukocu, milliyetçi, şöven ve askeri vesayetçi rejimden yana olanların yanında yer aldın. Bunların yanında yer alırken 12 Eylülün işkence tezgahlarından geçirilen idamla yargılanan biz eski DİSK üyelerinin yaralarını ölen liderlerimizin kemiklerini sızlattınız sizden utanıyorum.

Yöneticisi olduğunuz DİSK’in işçi sınıfının ekonomik,politik mücadelesini kitle ve sınıf sendikacılığı doğrultusunda vermeye çalıştığı için faşist 12 Eylül cuntası tarafından tüm yöneticileri tutuklanıp idamla yargılanıyordu. Suçlarını da bugün yandaşı olduğunuz Türk-iş belirliyordu. Uluslar arası işçi kuruluşları Türk-iş’i  DİSK’le dayanışmaya çağırırken DİSK’in sendikal faaliyetlerden değil siyasi faaliyetlerinden ötürü yargılandığını söylüyorlardı utanmadan. Zaten utansalardı Sadık Şide’yi faşist cuntaya Bakan olarak vermezlerdi.

Sayın Çelebi DİSK’in Türk-iş’in deyişiyle siyasi faaliyetleri neydi biliyor musun. Budamaya çalıştıkları çalışma yasalarının  budanmasını önlemek için şanlı 16-17 Haziran 1970 direnişi,DGMlerin kaldırılması eylemleri 12 Eylüle zemin hazırlayan o dönemin Ergenekoncularınca işlenen cinayetlere dur demek için 20 Mart 1978 Türkiye genelinde 2 saat işi bırakma faşizme ihtar direnişi bir de eğemen güçlerin ihtilal provası dediği şanlı 1 Mayısları gerçekleştirmekti. Bu gün birlikte olduğun hayırcılara bak o günün onurlu insanlarından  ve sivil toplum örgütlerinden kimse var mı? Kimlerin olduğunu sana söyleyeyim mi 12 Eylül faşist yönetimine bakan verip ‘’ bu kadar çalışma yasalarının kısıtlanacağını tahmin etmemiştik’’ diyen ve tüm çalışanları 82 anayasasına evet demeye çağıran Türk-iş’tir.

20 yıldır bizim anamız ağladı bundan sonrada işçilerin anası ağlasın diyen işverenler sendikası başkanı Halit Narin bu günde Arzuhan Doğan Yalçınlar oradadırlar.DİSK’in kurucusu Büyük işçi önderi Kemal Türkler faşistlerce katledilirken kızının ve görgü tanıklarının önünde her şey ayan beyan belli iken davayı 30 yıldır  sürümcemede bırakıp zaman aşımına getiren Kemalist yargıçlardır.

Sayın Çelebi benim ve tüm Genel-iş üyelerinin aidatlarıyla yapılan Genel Merkez binamızı faşist generallerin atadığı kayum heyetince anayasa mahkemesine verilmesi nasıl bir adalet anlayışıdır? Yöneticileri idamla yargılanan üyelerinin üyeliği askıya alınarak binaları hem de adaletin anası olan bir kuruma verilirken ne yaptın. O binada biz sendika eğitimcileri DİSK üyelerine işçi sınıfının bilimini öğretecektik.

Sayın Çelebi 7 kasım 1982’de anayasa oylaması için annem,eşim ve iki kardeşimle oyumuzu kullanacağımız okula gittik zarfı aldım oy kullanma kabinine yönelirken görevli sivil polisler nereye Hasan Başkan diye seslendiler arkamdan bende oy kullanmaya dedim. Burada kullanacaksın kabine gitmene gerek yok daha doğrusu sen kendini yorma senin yerine biz kullanacağız dediler eve EVET oylarını zarfa koyup bizim yerimize sandığa attılar. Biz de sadece oy kullanma cetvelini imzalamakla yetindik.7 Kasım 1982’de HAYIR diyecektim dedirtmediler Sayın Çelebi. Ben annemin yalvarmaları karşısında susmak zorunda kaldım o gün diyeceğim HAYIRı demek için bugün EVET diyeceğim.08.09.2010

12 Eylül 2010 referandumunda hayırcıların yanında yer alan DİSK genel başkanı Süleyman Çelebiye mektup diye yazmıştım bu yazımı 8-9-2010 tarihinde. Yazıyı yayınlamak için hem kürdinfo’ya hemde Taraf Gazetesi Her Taraf sayfasına göndermiştim. Her nedense yayınlanmamıştı. Bu gün 12 Eylül’ün faşist darbecilerinden Kenan Evren ve Tahsin Şahin Kaya’nın yargılanmasına DİSK’in müdahil olması beni sevindirdi bir DİSK’li olarak. Bu nedenle yazımın yayınlanması gerektiğine inanıyorum.

06.04.2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur