DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Taşçıer:´Kürd sorunu çözülmediği sürece açılan teşvik paketlerinin uygulama ve başarıya ulaşma şansı Kürdistan’da olmayacaktır´Kurdinfo:14:12 - 8/4/2012

TDŞK adına İmam Taşçıer’in Faili Meçhuller-Kayiplar Çalıştayi’nda yaptığı konuşma


Tevgera Demokratên Şoreşgêr a Kurd (TDŞK) adına İmam Taşçıer’in  Faili Meçhuller-Kayiplar Çalıştayi’nda yaptığı konuşma  
Diyarbekir, 7 Nisan 2012

 

Merhaba dostlar, arkadaşlar
Kürd Devrimci Demokratlar Hareketi (TDŞK) adına hepinizi selamlarım.

Müsaadenizle bana yapılan saldırıyı örnek vererek konuşmama başlamak istiyorum.1993 yılında ben ile iki arkadaşım Diyarbakır’ın en işlek caddelerinin birinde yürürken silahlı saldırıya uğradık. Her birimize onlarca mermi sıkıldı, iki arkadaşım olay yerinde can verdi, ben ağır yaralandım. Halen vücudumda bir kurşun taşıyorum. Kullanılan silah 10 kalibrelik takarruf marka suikast silahı.

Acil olarak hastaneye kaldırıldım. Ben daha hastaneye doğru yolda iken ve hiç kimseye haber vermemişken polis de benim evime baskın yapıyor, eşime benimle ilgili sorular sorarak evi darmadağın ediyor.

Devlet bu katliamları ÖZEL TİM, JİTEM, KONTRA gibi kendi elemanlarına, hapishanelerde itirafçı ettikleri kimselere ve kendi kurduğu HİZBULLAH gibi örgütlenmelere yaptırıyordu.

Cumhuriyet tarihinde vuku bulan katliamlar ve faili meçhul cinayetler devletin kendisi veya devlet içinde örgütlenen gizli odaklar tarafından işlenmiştir ve bunlar içiçe geçmiş cinayetlerdir. Son olarak 28 Aralık 2011 de işlenen Uludere- Robozki katlami aynı şekilde faili meçhul aslında belli bir devlet cinayetidir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna giden yolu katliamların ve faili meçhullerin başlangıç yılı olarak kabul etmek gerekiyor.

Kronolojık olarak olayları sıralarsak;
Ermeni soykırımı,
Kürd isyanlar ve tenkil-tedip hareketleri,
Tek parti dönemindeki hesaplamalar,
6-7 Eylül olayları
1943 yılında Van Özalp ilçesinde,33 kişinin hayvan kaçakçılığı iddiası ve 3. Ordu komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emriyle yargısız olarak kurşuna dizilmesi
1 Mayıs 1977 katlliamı
12 Mart ve 12 Eylül öncesi ve sonrasi olaylarda öldürülenler,
Ülkücülerin istihdam edildikleri gayri nizami operesyonlar,
Ankara Bahçelievlerde öldürülen 7 TİP öğrecisi
11 Aralık 1974 Viranşehir katliamı -22 kürt köylüsü öldürülmüştü
16 Mart 1978 İstanbul Universitesi katliamı,
Çorum, Maraş, Malatya ve Sivas katliamları,
1984 te Küristan’da başlayan ve günümüzde de devam eden gayri nizami harp ve özellikle 1990-1997 yıllarında işlenen binlerce faili meçhul cinayetler
Ve son olarak 28 Aralık 2011 Roboski’de F-16 uçakları ile kaçakçılık yapan 34 kürt insanı bombalanarak öldürülmesi.

Özellikle 1990-1997 yılları arasında  ‘terörle mücadele’ adı altında işlenen faili meçhul cinayetlerin bir devlet politikası olduğunu, ülkeyi idare edenlerin faili meçhulleri de ‘terörizm’e önlem olarak gördüklerini ve o dönemde ‘terörle mücadele’ edilirken faili meçhul cinayetlerin devlet stratejisi olarak uygulandığını o dönemin politikacılari ve  devlet bürokrasisinde görev yapan hatta üst düzeyli askeri yetkililer de itiraf etmişlerdir.

Katliamların ve faili meçhul cinayetlerin Itihat Teraki mantığı üzerinde yürütüldü. Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasıyla kurulan cumhuriyet aynı mantığı ve ideolojiyi devam ettirdi; Kürtleri tamamiyle inkar ederek onları Türkleştirmeye ve islami kesime de baskı uyguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile birlikte devletin tek ulus yaratma çabaları, red  ve inkar temelinde kıyım, asimilasyon ve sürgün/iskan uygulamaları, çok uzun bir dönem Kürtlerin yaşamının vazgeçilmez parçaları oldular. Bu tutuma elbette ki Kürtler'in itiraz hakları vardı ve bunu yaptılar. Kürtlerin itiraz biçimi dönemin anlayışına ve araçlarına uygundu ancak devletin olanakları ve araçları ile orantılı değildi.

Her itiraz sonrası yapılan katliamlar, meskun mahallerin yıkılması, Kürt Halkın'ın yaşam alanlarından kopartılması bir yana, yapılan yargılamalar da o günün yürürlükte olan kanunlarına ve evrensel hukuk kurallarına aykırıydı.

Türk devletinin şiddetine ve inkar politikasına direnen Kürdlerin aksiyon ve reaksiyon hareketlerinin 1924-1938 sürecinde kırılmasından ve sonrasında kürtlere uygulanan politikalar nedeniyle Kürtler devletin işlemiş olduğu hak ihlallerinin bölgede  yaşayan insanların Kürt olmalarından ileri geldiğini, resmen adı konmamış olsa da Türkiye'nin geri kalan kesiminden farklı bir siyaset ve hukuk rejimine maruz kaldıklarına ilişkin bir algi giderek gelişti.  Elbete bu algıyı yaratan devletın yoketme, sindirme ve ortadan kaldırma politikasıydı. Örneğin  Viranşehir'de 22 köylüyü öldüren yetkili askeri görevlinin "Peki  neden?" sorusuna "Doğal nüfus kontrolü yapıyoruz" demişti.

2005 yılı itibarıyla Türkiye’nın Avrupa Birliği üyeliği müzakereleri ile başlayan sürec  gereği demokrasi ve Kürd sorununda gözle görülür değişimler yaşandı. Ama bu değişimlerin devamı gelmedi. Devlet samimi ve içten kendi geçmişiyle yüzleşmedi. Zaman zaman İkidar partisi muhalefet partileriyle polemiklerinde onları tabir-i caizse köşeye sıkıştırmak için kürd katlamları üzerinde onları vurdu ve Dersim katliamını hatırlatı ve yarım yamalık bir özür diledi. Kürtler yarım yamalık değil doğrudan devletten kürtlere karşı sürdürülen polikasından dolayı özür bekliyor ve gereklerini yerine getirmesini diliyor.

Artık Türkiye kendi tarihiyle yüzleşmeli ve tarihte yaptıklarını kabul etmeli ve faili meçhul  aslında belli  cinayetleri ve onların tabiri ile Fırat‘ın doğusunda işlenen cinayetlerinde bir bütün olarak açığa kavuşması  ve gereğini yapılması gerekir.  Suçluları ortaya çıkarmak ve yargılamak  önemlidir. Bu mağdur ailelerine ve yakınlarına karşı ahlaki yükümlülüğünü yerine getirmektir. Bu aynı zamanda vatandaşların resmi kurumları denetimini sağlayarak demokrasinin güçlenmesini sağlayacak  ve en önemlisi bu cinayetlerin yeniden yaşamasını önleyecektir.

Bugün gelinen sürecte 12 Eylül darbesinin yargılanması ve diğer darbeler hakkında meclis araştırmasının yapılması geç kalmış ama önemli gelişmelerdir. Ama biz bu sürecin Kürd tarafı olarak Fırat ötesi faili meçhullerin kimler tarafından yapılmışsa yapılsın ortaya çıkarmasını ve sorumlularının yargılanmasını talep ediyoruz.

Itihat ve Terakiciler ikitdar yıllarında Ermeni halkına başta olmak üzere gayri muslim halklara karşı girişilen soykırım ve kıyımlar bugün bile Türkiyenin uluslararası ilişkilerde başını ağırtığını, Türkiye devleti ve hükmetinin bunlarla yüzüyüze gelmediği sürece ve tarihiyle hesaplaşmadığı müdetçe  gerçek anlamda demokrasiyi kuramayacağı ve dünyada güvenli bir devlet olmayacaği açıktır.

Kürd sorununu çözmeyen bir Türkiye’nin ne istikrarlı gelişme ne de gerçek anlamda demokarsiyi kurma şansınının olmadığı artık gün ışığı gibi ortadadır. Açılan teşvik paketlerinin uygulama ve başarıya ulaşma şansı Kürdistan’da olmayacaktır. Bu sorunun çözümünün önünü açacak anahtar Kürd örgütlerinin ortaklaştığı 4 talebini hazırlamakta olan yeni anayasaya ve yasalarda yer bulması ve uygulanması ile mümkün olabilir. Bu bir nebze olarak kürd halkını rahatlatacak ve onların da bu ülkenin vatandaşı olduğu olgusunu yaygınlaştıracaktır diye düşünüyorum.

Beni dinlediğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Faili Meçhuller - Kayıplar Çalıştayı Programı

                

TARİH              : 07.04.2012 CUMARTESİ

YER                  : SÜMERPARK RESEPSİYON SALONU

SAAT                :9.00-16.0

SAAT 9.00        AÇILIŞ KONUŞMASI (AHMET TÜRK)

 

1-İDARİ VE SOSYAL SORUMLULUK  (moderatör:  BANU GÜVEN-FERİDE LAÇİN)

 

SAAT 9.20     :BDP EŞBAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ (Siyasal Sorumluluk)

SAAT 9.30     :HAK-PAR

SAAT 9.30     :KADEP: NADİR YEKTAŞ

SAAT 9.40     :TDŞK:  İMAM TAŞÇIER

SAAT 10.00   :YAKAYDER

SAAT 10.10   : MEYA DER

SAAT 10.20   :CUMARTESİ ANNELERİ

 

SAAT 10.30   : CAFE

 

15 DAKİKA ARA

 

2-FAİLİ MEÇHUL – KAYIP (moderatör OSMAN BAYDEMİR)

 

SAAT 10.55   :İHD

SAAT 11.05   :MAZLUM DER

SAAT 11.15   :TİHV

SAAT 11.25   :TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

SAAT 11.55   :ADLİ TIP DERNEĞİ

KAYIP YAKINLARI, CİHAN SİNCAR, PERVİN BULDAN,  ŞÜKRAN AYDIN,  FEYYAZ YAMAN.

 

ÖĞLEN YEMEĞİ (GAZETECİLER CEMİYETİ)

 

3-MAĞDURLARIN ADALETE ERİŞİMİ (moderatör MEHMET EMİN AKTAR)

 

SAAT 13:50 : RIZA TÜRMEN

SAAT 14:00 :MİTHAT SANCAR

SAAT 14.10 :ŞIRNAK BAROSU

SAAT 14.20 :BATMAN BAROSU

SAAT 14.30 :CENGİZ ÇANDAR

SAAT 14.40 :YILDIRIM TÜRKER

SAAT 14.50 :NURAY MERT

SAAT 15.00 :BANU GÜVEN

SAAT 15.10 :ALİ BAYRAMOĞLU

SAAT 15.20 :HİLAL KAPLAN

SAAT 15.30 :MURAT ÇELİKHAN

SAAT 15.40 :ÖZGÜR SEVGİ GÖRAL

 

4-TARTIŞMA  

SAAT :19.00     KAPANIŞ (SONUÇ BİLDİRGESİ
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur