DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

İş cinayetleriKurdinfo:18:38 - 12/4/2012

Türkiye ‘de çalışanlar yalnız iş kazalarıyla yaşamını yitirmekle kalmıyor bir de 14 Mart 2012 Çarşamba günü Kütahya ‘nın Emet ilçesinde Kürt oldukları için faşist guruhlarca saldırılıyor.


Türkiye sosyal devlet olduğunu iddia ederek anayasasına da yazmış. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ama ne demokrat olabildi ne laik ne de sosyal bir hukuk devleti. Sosyal bir devlet de istihdamın hemen hemen yarısı kayıt dışı olabilir mi?

Kayıt dışı istihdam resmi istatistiklere göre Kürdistan da %67 Türkiye de %40’lara yakındır. Kayıt dışı istihdamı önlemeden hükümet tutmuş bir de yeni teşvik paketleriyle artacak istihdamdan bahsediyor. Sen önce istihdam ettiğin insanların iş güvenliğini can güvenliğini sağla istihdamı arttıracak yeni teşvik paketlerini sonra açıkla. Büyüme hızımız Çin’i bile geçmişmiş. Ekonomik gelişmede rekora gidiyormuşuz nutukları atıldığı bugünlerde iş kazaları Türkiye’de başını almış gidiyor. Ne soran var ne ilgilenen. Aslında buna iş kazası demek yanlış bu ölümler birer iş cinayetidir. Gözlerini para hırsı bürümü feodal zihniyetli patronlar işçileri göz göre göre ölüme sürüklemek de.

Sadece 2012 Mart ayında 59 işçi, Nisan ayı içerisinde 13 işçi iş kazası sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. 2012’nin ilk iş kazası 25 Şubat 2012’de Adana’nın Kozan ilçesinin yakınlarında geçen Göksu Irmağı üzerinde inşa edilen barajın gövdesinde çatlaklar tespit edilince tahliye kararı alınıyor. İlkel yöntemlerle yapılan tahliye sonucu kapaklar patlıyor. 12 işçi sulara kapılıyor 2 işçi yaralı 2 işçi ölü bulunuyor 8 kayıp daha 10 baraj işçisinin acısı taptazeyken İstanbul Esenyurt da AVM inşaatı şantiyesinde işçilerin kaldığı çadırda 11 işçide diri diri uykuda yanarak can verdi. 3 Nisan’da 5 Tedaş işçisi, 7 Nisan’da Tuzla tersanesindeki patlamada 2 ölü 6 yaralı. Bunlar hepsi insandı birer evleri aileleri çocukları hayaleri vardı. Anadolu’nun uzak diyarlarından gelmiş kayıt dışı çalışarak sigortasız güvencesiz çocuklarına ekmek parası göndermeye. Onların ölümü elbette ki en başta sendikaları ilgilendirirdi. Hayvanları koruma cemiyetinin köpek it lafına gösterdiği duyarlılığı sendikalar kendi üyelerine, çalışanlarına göstermemekte. Sadece 2012 yılı 3 ayında toplam 72 işçinin yaşamını kaybettiği bir ülkede yaşıyoruz. İşçilerin ölmeyeceği iş güvenliğinin iş yerlerinde sağlanmasını getirecek yasa meclis de bekliyor. Sendikalar ve ana muhalefet partisi ‘efendim şike ve MİT yasası 4+4+4 yasaları alelacele meclisten geçerken iş yasaları neden geçmiyor?’ diyemiyor. Ergenekonculara darbecilere ağlamakla meşguller.

Kağıt üzerinde sosyal hukuk devleti olan Türkiye ‘de çalışanlar yalnız iş kazalarıyla yaşamını yitirmekle kalmıyor bir de 14 Mart 2012 Çarşamba günü Kütahya ‘nın Emet ilçesinde Kürt oldukları için faşist guruhlarca saldırılıyor. Emet’de PKK  istemiyoruz sloganları atılarak şantiye basılıyor. İşçilerin kaldığı çadırlar, konteynırlar yakılıyor. İşçiler Emet ilçesi sağlık ocağına sığınarak personelin kapıları kapatmasıyla kurtuluyorlar. Saldırıda bulunan yüzlerce faşist guruhun güvenlik güçlerince sırtları sıvazlanarak yalvar yakar dağıtılıyor. Gazla tazikli suyla değil yalvararak dağıtılıyor ve 30 kadar inşaat işçisi Kürt Emet’den ayrılıyor. Çalışma özgürlüğü olmayan bu Kürt işçilerin sesini ve acısını bir Allah’ın kulu yüreğinde hissetmedi. O işçiler memleketlerine gittiğinde ana baba çocuklarına bizi artık Türkiye’de istemiyorlar iş vermiyorlar demesi ne duyarsız sendikaların ne de ana muhalefetin gündeminde var. Onların gündeminde Mehmet Haberal’ın annesini görmesi var.

Bir hukuk devletinde 3 ay içinde ölen 72 kişinin ölümüne sebebiyet veren cezalandırılan var mı? 30 Kürt işçisine linç girişiminde bulunan şantiyeye zarar veren faşist guruhdan yargılanan var mı? İşte size sözde sosyal hukuk devleti…  12.04.12

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur