DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

TDŞK Meclis Açıklaması:“ Tarihi fırsatların ufukta olduğu bir dönemde sorumlu davranmak elzemdir”Kurdinfo:18:45 - 15/4/2012

Kürt sorununu çözmeyen bir Türkiye’nin istikrarlı gelişme ve gerçek anlamda demokarsiyi kuramayacağı açıktır.


Meclisimiz, 8 Nisan 2012 tarihinde yaptığı toplantısında ülke ve bölgemizdeki ulusal ve uluslararası konjüktürel gelişmeleri değerlendirmiş, değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşmayı gerekli görmüştür. Buna göre;

Suriye’de uluslararası konjonktürün Kürtlerin lehine estiği Güneybatı Kürdistan’da Kürt muhalefetinin karşı karşıya olduğu tehlikeler ve fırsatlar değerlendirilmiş, Suriye egemenliği altında bulanan Kürdistan parçasında Kürt muhalefetinin birleşmesi ve ortak bir cephe kurarak mücadelelerine devam etmesinin hayati olduğu vurgusu yapılarak her koşulda desteklenmesi ve katkı sunulması kararlaştırılmıştır.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Avrupa ve ABD’ye yaptığı ziyaret ve devlet ve hükmet başkanlari ile yaptığı görüşmelerin halkımız lehine olumlu bir hava yarattığı sevinçle karşılanmıştır. Meclisimiz, Neçirvan Barzani başbakanlığında kurulan ve Kürdistan Parlamentosu tarafından onaylanan 7. Kürdistan Bölgesi Hükümetine başarı dileklerini bildirir.

Meclisimiz, Türkiye’de ve Kürdistan’ın Kuzeyinde yaşanan gelişmeleri değerlendirmiş, TC Başbakanı ve hükümetinin, adil ve demokratik çözümler yerine, eski vesayetçi anlayışın devamı olarak güvenlik temelinde sorunu çözme politikalarını benimsemesi, yeni ölüm ve katliamlara, göçlere, kitlesel tutuklamlara, yeni iç çatışmalara doğru yönelmenin başta Türk ve Kürt halkı olmak üzere, Türkiyede bütün halklara büyük zararlar vereceği bir kez daha hatırlatmayı görev olarak görüyoruz.

Yeni  bir anayasa yapma sürecinde, Türk hükümetine bu politikalarından vazgeçmesi,  barışçıl ve siyasal çözümün yolunu açmak için diyalog sürecinin tekrardan başlatılması gerekliliği çağrısı yapılması kararlatırılmıştır.

Gelinen sürecte 12 Eylül darbesinin yargılanması ve diğer darbeler hakkında meclis araştırmasının yapılması geç kalmış ama önemli gelişmeler olduğunu belirten Meclisimiz; Kürt tarafı olarak tüm faili meçhullerin ortaya çıkarmasını ve sorumlularının yargılanmasını; bir bütün olarak Türkiye kendi tarihiyle yüzleşmesini ve tarihte Kürt halkına yaptıklarını kabul etmesini ve gereğini yerine getirmesini işaret etmiştir.

Kürt sorununu çözmeyen bir Türkiye’nin istikrarlı gelişme ve gerçek anlamda demokarsiyi kuramayacağı; açılan teşvik paketlerinin başarıya ulaşma şansının Kürdistan’da olmayacağı açıktır. TDŞK Meclisi, bu sorunun çözümünün önünü açacak yolun, Kürt örgütlerinin ortaklaşa formüle ettikleri taleplerinin hazırlamakta olan yeni anayasa ve yasalarda yer bulması ve uygulanması ile mümkün olabileceğini belirtmiştir.

Kürt siyasal güçlerinin büyük bir aciliyet arz eden  birlik sorununu çözmek için ilk adım olan ulusal konferansın toplanması için üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmeleri, silahların susması, sivil demokratik ve barışçıl bir anlayışla Kürtlerin meşru ulusal ve demokratik haklarının elde edilmesi için, verdikleri/verecekleri mücadeleyi daha da güçlü kılacağı gerçeğinin bir kez daha  altının çizilmesini gerekli görüyoruz.

Meclisimız, geleneği olduğu 42 yıllık siyasi tarihimizde örgüt içinde cereyan eden ayrışma ve bölünmeleri, talihsizlikeri, hata, yanlış ve tecrübesizlikleri duygusalıktan uzak bir biçimde gözden geçirmiş; bir daha aynı hataları tekrarlamanın bu geleneğe en büyük kötülük olacağinı ve bu tarihinden ders almama anlamına geleceğini belirtmiştir. Bu inançla bir bütün olarak Kürt halkının birlik, dayanışma ve işbirliğine ihtiyac duyduğu ve tarihi fırsatların ufukta olduğu bir dönemde sorumlu davranmanın ve bu geleneğin kültürüne yakışmayan tutum ve davranışlardan kaçınması gerektiğini kalın çizgilerle belirtmek gereksinimini duymuştur.

Diyarbakır; 08.04.2012

TDŞK- Tevgera Demokratên Şoreşgêr a Kurd
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur