DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Beşîkçî: "Bilim adamları ve aydınlar açılmayan arşivler üzerine yoğunlaşmalı"Kurdinfo:18:39 - 16/4/2012

Azadi örgütü lideri Cibranlı Xalid Bey ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümü nedeniyle, 14 nisan günü Çarçıra Kitapevi tarafında, Ankara da bir anma toplantısı düzenlendi.


Azadi örgütü lideri Cibranlı Xalid Bey ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümü nedeniyle, 14 nisan günü  Çarçıra Kitapevi tarafında, Ankara da  bir anma toplantısı düzenlendi.

Fikret Başkaya’ nın başkanlığını yaptığı Özgür Üniversitede düzenlenen  panele, katılımın çok yoğun olması sıkıntı yaratsa da, bana göre çok etkileyiciydi. Konuklar arasında Doğu Ergil, Canip yıldırım gibi bir çok saygın kişiliğin olması da, önemliydi. Tahsin severin sunumu ile başladı. Ayrıca” Unutturulmaya çalışılan bir örgüt ve çarpıtılan bir tarih 1925 Hareketi “kitabını da imzalayan Tahsin Sever: Batılı güçlerin yardımıyla Kurulan Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda Kürd ve Kürdistan ulusal sorunun da başlangıcıdır.

1925 hareketi ve onunla ilintili anlatımlar, bizi ve çok sonraki kuşakları da etkileyen bir süreçtir… Ağrı Dersim 1925 ve Koçgiri gibi hareketlerin ulusal direnmeler olduğunu kabul edene kadar, Kürt hareketi,  Türk soluna ve Türk devletine ve gerekse bunların Kürdistan da ki versiyonlarına karşı çok bedel ödedi, dedi.

İlk sözü paneli düzenleyen Fettah Karagöz’e verdi,

Fettah Karagöz kısaca şunlara değindi: Toplumlar kendi kökleri ile var olurlar. Bu anlamda her toplum kendi geçmişini bilme ve sorgulama hakkına sahiptir.

Azadi örgütü, Kürt tarihinde derin izler bırakan bir örgüttür. O nedenle irdelenmesi gerektiğine inanıyorum. Kürtlerde eksik olan, yaşanan tarihin bilince çıkarılmamış olmasıdır.

Kürdçe eğitim yapan medreselerin kapatılması ve Latin alfabesine geçilmesi, Kürdlerin geçmişle bağlarını koparmaktır. Aynı zamanda hafızasını silmektir. Yirminci yüz yılın son çeyreğinde tüm dünyanın gözleri önünde, Halepçe ve Enfal soykırımı ile Diyarbakır cezaevinde yapılan vahşet vekatliamları bilince çıkarmanın yanı sıra, yeni nesillere aktarmak öncelikli görevimizdir. Aksi takdirde millet olmamız mümkün değildir. diyerek sözlerini bitirdi.

Sonra panele geçildi. İlk sözü alan, Yıllar önce T.C nin kuruluşunu en iyi tahlil eden ve paradigmanının iflas ettiğini söyleyen Fikret Başkaya, bu devletin  Kürtler ve Türtklerin yalanını söyleyen bu devletin baskıcı ve tekçi yönünü anlattı. Kürt siyasetçilerinin bunu böyle bilmeleri gerektiğini vurguladı…

Naci kutlay: Azadi örgütünün Bolşeviklerle ilişkilerini anlattı… Ayrıca Azadi liderinin  Lenine gönderdiği mektubu ile ilgili bilgiler verdi.

Rus konsolosluğunun Kürdistan ın kurulması ile istemelerini içeren belgeler sundu.

M Emin Sever: Zamanının çoğunu anılara ayırırken özelikle Azadi örgütünün  Kürt tarihi cemiyetinden çıktığını söyledi… Son sözü alan

İsmail Beşikçi: Türkiye de devlet, arşivleri istediği şekilde düzenleyerek, tahribatlar yaparak açmış olduğunu veya yapamadığı tahribatları da, açmak istemediğini  söyledi. Bilim adamları ve aydınların açılmayan arşivler üzerine yoğunlaşmasını istedi. Özelikle, Bitlis Özel Harp dairesinin açılmayan arşivlerinde, devleti zora sokan Kürt ve  Kürdistan savunmalarını ortaya çıkarmak istemediğini anlamamız gerektiği üzerinde durdu…

“Kürdistan istiklal komitesi (Azadi) nin 1920 yılının sonu ile 1921 yılının ilk aylarında kurulduğu tahmin ediliyordu. Sovyet arşivlerinden çıkan belgeler, örgütün kuruluş çalışmalarını 1919 yılına kadar götürür

Geçmiş yüz yılda meydana gelen. Kürt Halkının kaderini etkileyen olayların üzerindeki sis perdesi yeterince aralanmamıştır. Bu durumun birbiriyle bağlantılı önemli sebepleri vardır. Özelikle Azadi ile ilgili bilgi ve dökümanların Genelkurmay arşivine kapatılarak sır gibi saklanması Azadinin önemini açıklamaya yeter.” (1925 Azadi örgütü… Tahsin sever)

Benisa erdem

benisaadet@hotmail.com

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur