DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Şehitler günüKurdinfo:22:34 - 21/4/2012

Sevgili kardeşim Turan seninle karşılaşmamız yıllar önce böyle bir bahar günü olmuştu. Sen daha bıyıkları yeni terlemiş yakışıklı, kibar, beyefendi bir gençtin.


Sevgili kardeşim Turan seninle karşılaşmamız yıllar önce böyle bir bahar günü olmuştu. Sen daha bıyıkları yeni terlemiş yakışıklı, kibar, beyefendi bir gençtin. O yıllar da 1 Mayısları alanlarda kutlamaya izin verilmiyordu. Genel-İş sendikası Türk-İşten yeni ayrılmıştı. Kendi iş kolunda (Genel Hizmetler İş Kolu) Türkiye çapında kutlamak istiyordu. İzin alınan yerler de alanlarda izin alınmayan yerlerde de kapalı salonlarda işyerlerinde mutlaka ama mutlaka kutlanması için karar alınmıştı.

Biz Viranşehir Belediyesi işçileri izin alamadığımızdan ancak iş yerinde kutlama kararı almıştık. Belediyenin en büyük iş yeri olan Tanzifat müdürlüğünde kutlayacaktık. Tanzifat Müdürlüğü, Hamidiye alayları kışlası olarak yapılmış büyük bir tarihi kışlaydı. Burayı Belediye Tanzifat Müdürlüğü olarak kullanıyordu. 1 Mayıs sabahı tüm işçiler burada toplanmıştık.

Sen yanında 4-5 arkadaşla Devrimci Demokrat Gençlik adına bizlere destek vermeye geldiğinizi demiş, işçilerin bayramını kutlamıştın. İşçiler adına çöpçü Memo ve Ahmet ista sana ve arkadaşlara hoş geldiniz deyip teşekkür etmiştiler. Siz talebelerden hep yanlarında olmalarınızı istemiştiler. O yıllar da gençlik hareketleri talebe olarak adlandırılırdı.

O tanışmadan sonra hep yanımız da oldun, seminerlerimizde toplu sözleşmelerimizde ve direnişlerimizde bizden ayrılmadın. Daktilo başında yazılarımızı yazdın pankartlarımızı hazırladın hep bizimle oldun. Seni nasıl unuturuz sevgili kardeşim. Tedavi amacıyla İstanbul’a her geldiğin de mutlaka görüşür konuşurduk hastalığından hiç bahsetmeden hep geçmişten anılardan bahsederdik.

Turan, seninle en son 2011 Mart’ının son haftasında Şişli Nişantaşı’da bir klinik de karşılaşmıştık. Kadim ve cevval dostların, arkadaşların, Sıraç Kırıcı ile Mustafa Kılıç’ın Almanya ve Norveç den gelerek seni görmeleri seni ziyadesiyle memnun etmişti.

Sonra Ahmedi Mehmaşa’nın  son macerasını bana anlatmıştın. Ahmet Viranşehir DYP İlçe Teşkilatıyla Siverek’e ağagile giderler yer içer eğlenirler tam ayrılacakların da ağa DYP ilçe başkanına ‘’yahu orada dobalan (keme) varsa bana 20-30 kilo alın’’ Ankara’ya hediye götüreceğim der ve ardından ekler ‘’Allah’ın işine bak Viranşehir’le Siverek yan yana aynı bölge aynı iklim aynı toprak Viranşehir’de dobalan çıkıyor Siverek’de niye çıkmıyor’’ der. Ahmedi Mahmeşa da der ki ‘’ ağa zavallı dobalan buradan korki başını çıkardığı gibi zavallı vuruyorsunuz o da gidi Viranşehir’de çıki’’ der. Ağa DYP Başkanına bakıp ‘’kimdir bu yahu’’ der. DYP başkanı da bu Ahmedi Mahmeşadır der. Ağa başkana ‘’bir daha bu bitirimi buraya getirme’’ der. Hem anlatıyordun hem gülüyordun o gülüşün gözlerimden gitmiyor. Seni hep bu fıkrayı anlatıp gülerken görüyorum Turan kardeşim.

Seni ve tüm Siverek DDKD üyesi şehitlerini saygıyla anar sizlere Allah’dan rahmet ailenize sabırlar ve başsağlığı dilerim.

21.04.2012
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur