DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Barzanî: ji derveyê serxwebûnê ez ne amademe ku xwîna gêncekî kurd bo tiştekî din were rijandinKurdinfo:11:32 - 23/4/2012

Barzani, bağimsizlik hariç, hiç bir konu için kürd gençlerinin kaninin akmasina izin vermem


Barzanî: ji derveyê serxwebûnê ez ne amademe ku xwîna gêncekî kurd bo tiştekî din were rijandin

Hewlêr 22 Nîsan / April (PNA) – Mesûd Barzanî serokê Herêma Kurdistanê weha got: “Min Qeyran dirûst ne kiriye, niha ew rewşa hey ne cihê pejrandinêye û divê were yeklakirin.” Wekî din jî ragihand ku ji derveyê serbixwebûna Kurdistanê vê carê rê nade xwîna gencekî kurd bo ti tiştekî din were rijandin.

Serokê herêma Kurdistanê îro li Pîrmam kombûnek li gel berpirsê dezgehên ragihandinên Kurdistanê sazda û despêkê bo boneya 114 saliya rojnamegeriya Kurdî pîrozbahî arastey rojnamevanan kir.

Pişter tîşk xiste ser serdana xwe ya bo welatên Emerîka, Ewrûpa û Turkiye û derbarê serdan xwe de ya bo Emerîka de weha got: Emerîka tekez li ser Iraqeke Federalî û Demokratî piralî kirye, herweha beramberî Kurdan û Herêma Kurdistanê jî girêdana xwe tekez kiriye û amadebûna xwe jî danenîşandan bo piştîvanî kirina her karekî di çarçoveya destûra herdemî de be.

Derbarê serdan xwe ya bo Ewropa de jî Barzanî weha behs kir kû, serdana wî piranî peywendiyên wê serdanê bi aliyê bazirganî ve hebû û bo vê jî pêwîste hukûmeta Herêma Kurdistanê gavên xwe bavêje.

Derbarê serdana xwe ya bo Turkiye de, Serokê Herêma Kurdistanê diyar kir kû di vê serdanê de, gotûbêj li ser rewşa Sûriye û kêşeyên navxwey yên Turkiye hatiye kirin.

Weha jî ronî kir û got: ji dervey konferansa Hewlêr kû bo yekxistina helwesta Kurdên Sûriye me sazdayî, em nikarin tiştekî din bo wan bikin, lê derbara arîşeyên navxwey yên Turkiye û Partiya Karkerên Kurdistan (PKK), hewesta me eşkere û zelale û piştevaniya her hewildaneke aşîtiyane dikin û li ne li gel wê çareseriyê ne kû bi rêyêne şer be.

Derbarê pirs û qeyrana niha ya rewşa siyasiya Iraqê Barzanî got: Min ev qeyran dirûst nekiriye, lê min basa wê qeyranê kiriye kû hîna nehatibû behskirin.

Wekî din jî eşkere kir kû: Hest dikim kû metirsiyekî mezin li ser Kurdan heye, bo vê yekê biryare li gel Celal Talebanî serok komar û aliyên siyasî yên Herêmê kombibin da kû em bizanibin çi bikin, çûnke ev rewşa niha ne cihê pejrandinêye û divê yekalî bibe.

Barzanî weha daxwiya kir kû: Ti kêşeyeke me ya kesayetî li gel Nûrî Malikî serokwerzîrê Iraqê nîne, lê eve bi qasî şeş sale em li benda pêkanîn û cêbecêkirina rêkeftinan man, lê tiştek nehate cêbecêkirin û rêzê jî li îmzeya li ser rêkeftinan nagirtiye, hemû dostanî û rêkeftineke muhirkirî daye alî, bo vê yekê eger aliyên siyasî ji van rewşên heyî razî bin, lê wê ezê qebûl nekim û divê wijdana xwe beramber gelê xwe asûde bikim.

Derbarê ragihandina dewleta Kurdî, serokê Herêma Kurdistanê weha got: Mafê çarenûsî, eger bas bikin mafekî rewaye û hîç ne gunehe, lê ev jî dema xwe dive.

Dawî de serokê herêma Kurdistanê weha got: Niha emê hewila parastina van destkeftiyan bidin û mala Kurdan bi rêktir bikin, lê vê care ne amademe kû xwîna gencê Kurd ji dervey serxwebûnê bo tişteke din were rijandin.

http://peyamner.com/Kurdi/PNAnews.aspx?ID=273738

 

 

Barzani, bağimsizlik hariç, hiç bir konu için kürd gençlerinin kaninin akmasina izin vermem


Hewler(PNA)-Kürdistan Bölgesi Başkanı “ ben kriz yaratmadım. İçinde bulunduğumuz mevcut durum kabul edilemez” diyen Başkan, bağımsızlık haricinde hiçbir şey için Kürd gençlerinin kanının akmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, yurt dışı temasları sonrası yurda döndü ve bugün basın kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. PNA adına toplantıya katılan Müdürümüz Muhammed Taha toplantının önemli konu başlıklarını yazdı.

Başkan Barzani Kürd gazeteciliğinin 114. yıl dönümü  münasebeti ile gazetecileri kutlayarak. Onların toplumda ki büyük etkisine ve gerçeğe bağlığın önemi üzerinde durdu.

Başkan, daha sonra yurt dışı gezisine değindi ve yapmış olduğu görüşmeler üzerinde ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundu. Başkan “ Amerika Federal Demokrat ve geniş katılımlı bir Irak’a çok önem veriyor ve  görüşmelerde buna  önemle  vurgu yaptılar. Aynı zaman da Kürdler ve Kürdistan bölgesi ile stratejik ilişkilere olan bağlılıklarını yinelediler. Ve anayasa çerçevesinde yapılacak her  türlü çalışmaya destek olmaya hazır olduklarını belirttiler.”

Barzani Avrupa’ya yapmış olduğu ziyaret ile ilgili olarak “ bu ziyaretim daha çok ekonomik amaçlıydı ki Kürdistan bölgesi hükümetinin bu bağlamda  adım atması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret üzerine  Başkan,  Suriye sorunu ve Türkiye’nin iç sorunları üzerinde konuşulduğunu belirtti.

Görüşmelerin içeriği konusunda ve özelikle Türk basını tarafından üzerin de çok spekülasyon yapılan PKK konusunda Başkan Barzani “ Suriye Kürdleri için Hewler’de  birliği sağlamak amacı ile düzenlediğimiz Konferans dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak Tükriye’nin iç sorunları ve PKK konusunda bizim tutumumuz ve tavrımız açık ve nettir. Biz barışçıl tüm çabaları destekliyoruz, lakin silahlı çözümün yanında yer almayacağız.” Sözleri ile silahlı çözümde değil, barışa ve diyaloga olan desteğini yinelemiş oldu.

Irak’ın içinde bulunduğu siyasi kriz konusunda Barzani “ Ben kriz yaratmış değilim tam tersine bugüne kadar üstü kapatılmaya çalışılan krizi anlatmışım.”

Kürdlere dönük büyük bir tehdit olduğunu hissettiğini belirten Barzani “  ben Kürdlere dönük büyük bir tehlike odluğunu hissediyorum. Bu nedenle Irak Devlet Başkanı Celal Talebani ve siyasi taraflarla, ne yapacağımızı tartışmak amacı ile toplanacağız. Mevcut durum kabul edilemez ve bir çözüm bulunmalı.”

Malıki ile yaşadığı sorunlar üzerine Barzani “ benim Malıki ile şahsi bir sorunum yok.  Yalnız tam 6 yıldır yapmış olduğumuz anlaşmaların yerine getirilmesini bekliyoruz, ancak şuana kadar hiçbiri yerine getirilmedi ve anlaşmalara atılan imzalara da saygı duymamıştır. Yapılmış tüm anlaşmalar ve dostlukları bir kenara itmiş. Eğer siyasi taraflar mevcut durumu kabul etseler bile ben kabul etmem, çünkü halkıma karşı vicdani sorumluluğumu yerine getirmem lazım.”

Bağımsızlığın ilanı ile ilgili olarak Barzani “  Kendi kaderini tayin etmek, bizim hakkımızdır ve bu günah değildir.Ancak bunun da zamanı var.”

Başkan son olarak “ mevcut kazanımları korumamız ve Kürdlerin birliğini sağlamak için çalışmalıyız. Ancak şunu açıkça belirteyim ki bağımsızlık haricinde, Kürd gençlerinin hiçbir şey için  kanın dökülmesine izin vermem.”

http://peyamner.com/Turkish/PNAnews.aspx?ID=273736
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur