DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Mahmut alınak, Köpekler manifestosuKurdinfo:11:27 - 24/4/2012

Her sözüyle gündem yaratan siyasetçi-yazar Mahmut Alınak’ın Köpekler Manifestosu Jan Yayınları’ndan çıktı.


KİTAPTAN…

Can konuşmasını bitirdikten sonra arkasında kalabalık bir köpek topluluğuyla bir çöp konteynırına doğru yürüdü…

   İnsanlar şehirde sabah dışarı çıkınca dehşet içinde kaldı. Çöp bidonları ve konteynırlar yerde yuvarlanmış, etraf çöp istilasına uğramıştı. Rüzgâra kapılan zehirli tozlar insan sağlığını tehdit ediyordu. Belediye ve polis ekipleri araçların hoparlörlerinden yaptıkları anonslarla kent halkını çöpler toplanıp konteynırlar dezenfekte edilinceye kadar evlerinden çıkmamaya çağırıyordu. 

 

 

MAHMUT ALINAK

KÖPEKLER MANİFESTOSU

Jan Yayınevi
Dizi: Roman

Sayfa: 122

 

 

Dışarıdayken yazımına başlanıp Kandıra 2 No’lu F Tipi cezaevinde tamamlanan roman…

 

Her sözüyle gündem yaratan siyasetçi-yazar Mahmut Alınak’ın  Köpekler Manifestosu Jan Yayınları’ndan çıktı.

 

Mahmut Alınak 12 Eylül darbesi yapılmadan önce, 1977 yılında da cezaevindeydi. Milletvekili seçilip mecliste ezilenlerin sesi olduğu zaman da cezaevine konuldu. Aradan uzun yıllar geçti, belki bir insan ömrü kadar zaman geçti, o gün doğan çocuklar şimdi söz söyleme imkânına bile kavuştu ama Alınak hâlâ cezaevinde.

 

Alınak, bu toprakların evvela “siyasetçi” olarak tanıdığı bir isim. Halkı için dürüstçe konuşmaya, onlardan biri olarak siyaset sahnesinde ezilenlerin haklarını savunmaya ve dürüstçe dillendirmeye başladığı günden bu yana kovuşturmalara uğradı, haksızlıklara maruz kaldı ve sık sık dört duvar arasına kapatıldı.

 

Yıllardan 2012, Alınak haksızlıklar için, insaniyet için Kandıra F Tipi Cezaevi’nde yatıyor. Köpekler Manifestosu da, bu tecridin içinde bitirildi. Bu ülkede bir şeylerin değişebileceğine dürüstçe inanan ve bunun için uğraşan herkes, bu metnin içindeki “insanlığı” da görecek, metnin “iyi edebiyat”ını da tadacak. “Ses vermek” için bundan daha iyi bir zaman yok. Emin olun.

 

 

ARKA KAPAK

 

Mahmut Alınak’ın Köpekler Manifestosu’ndaki Can adlı köpek, Jack London’ın Vahşetin Çağrısı’ndaki Buck adlı köpeğin kardeşi bir bakıma. Ama Can, Buck gibi kurtların arasına karışıp vahşi doğaya dönmek yerine, ona türlü acılar yaşatan düzene isyan ederek trajik olduğu kadar destansı bir serüvenin başkahramanı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Mahmut Alınak, bir dövüş köpeği olarak yetiştirilen Can’ın yaşadığı serüveni anlatırken, hayatın acımasız gerçeklerinin bir ütopyaya nasıl evrileceğini de göstermiş oluyor. Bu ütopyanın izini sürerken karşımıza çıkan karakterler ve olaylar ezilenlerin neden ezildiğini, isyan ve ihanetin nasıl başlayıp geliştiğini de sorgulatıyor. Soluksuz okunacak bu roman, Can ve Zer arasındaki o tutkulu aşkı da içine alarak köpeklerin dünyasından insanların dünyasına öylesine keskin ve güçlü bir bakış ortaya koyuyor ki,  bu romanı okuduktan sonra, insanlara da, köpeklere de artık farklı bir gözle bakıyor olacaksınız.

 

Köpek dövüşlerinde hiç yenilmez Can, ama karşısına bir gün öyle bir rakip çıkar ki, bile isteye yenilgiyi kabul eder ve onun ilk yenilgisi, başka bir dünyanın mümkün olabileceği o amansız serüvenin de başlangıcı olacaktır.

 

Romanın bir yerinde,  vicdanını henüz yitirmemiş insanların da duyacağı şekilde köpek kardeşlerine şöyle seslenir Can: “Mutlu bir hayat için bizim bir yurda ihtiyacımız var. Başkasının yurdunda sokak köpeği olarak yaşamak onur kırıcıdır, yakışmaz bize. Biz bir lokma ekmek için tutsak olmuşuz bu sevgisiz sokaklara ve insanlara. Şerefimiz yerlerde sürünüyor. Bu şekilde onursuz yaşamak ile ölüm kıyaslansa ben ölümü tercih ederim. Bu gecenin sabahında zincirlerimizi kırıyor ve bizi bekleyen yurdumuza gidiyoruz. Bu bir macera değil, kurtuluşa çağrıdır. Yarın şafakla birlikte bu kötülük mağarası şehri terk edip kendi özgür yurdumuza gidiyoruz.”

 

Edebiyat, aynı zamanda kurtuluşa da bir çağrıdır. Alınak’ın bu çağrısı, sessizlikle karşılanamayacak denli büyük ve güçlü. Durmayın, ses verin.

 

Köpekler Manifestosu, kuru bir “fabl” değil. Hayvanların dünyasına yaklaşan, oradan bazı mecazlar devşiren ve asık suratla “ders veren” bir metin değil. Açıkça, o dünyadan seslenen, onlar gibi düşünen ve hayvanın içindeki insanlığı, insanlığın sahip olamadığı bir insanlığı tarif eden, anlatan bir metin bu Mahmut Alınak’ın kaleme aldığı.

 

 

MAHMUT ALINAK 1952’de Kars Digor ilçesi Mevrek Köyü’nde dünyaya geldi. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar avukatlık yaptıktan sonra Kars ve Şırnak Milletvekili oldu. İlk iki kitabını milletvekili iken tutuklandığı Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde yazdı.

Yayımlanmış eserleri: HEP, DEP ve Devlet, Parlamentodan 9. Koğuşa, Nazo, Ateşte Yıkanmak, Tarihin Çarmıhında “Güneş Ülkesi”, Şiro’nun Ateşi.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur