DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Unutulmaz acıların masalıKurdinfo:19:54 - 24/4/2012

Sözde cinlerin ahı dağlı cinleri tutmuş. Dağlı cinlerde yüz yıldan bu yana kâh atlı dağlılar olmuş, kâh eşkiya, kâh terörist, kâh kuyruklu.


Orta Asya’dan dörtnala gelenler gelmeden önce bu topraklarda binlerce yıldan bu yana bu toprakların ‘’ Asli unsuru olan inler, cinler, huriler, periler’’ ve adını sayamadığım onlarca farklı dilden, farklı dinden kavimler ve renk kültürler yaşarmış. Cinlerin bir kısmına sözde, bir kısmına dağlı derlermiş!

Dağlılar dağlık kesimlerde hayvancılık yapan göçebe bir toplulukmuş. Sözdeler daha gelişmiş, okur,  yazar oranı daha yüksek, el sanatlarında ilerlemiş büyük kadim şehirler kurmuşlar. Dağlılarla; kah dağlılar Sözdelerin idaresinde kah Sözdeler Dağlıların idaresinde yaşayıp gitmişler. Pek sorun çıkmazmış aralarında. Ayrıları gayrıları yokmuş.

Derken atlılar gelmişler dörtnala ve onlarda yerleşmişler bu toprakların bir köşesine o kadar verimli o kadar geniş topraklarmış ki herkese yetiyormuş. Atlılar savaşkan bir toplulukmuş. Ata binmeyi savaşmayı çok severlermiş. At üstünde doğup at üstünde ölürlermiş. Savaş aletleri yapmakta üzerlerine yokmuş. Atlılar kılıcın en keskinini, mızrağın en bükülmezini, oklar, zırhlar daha neler yaparlarmış.

Zamanla atlılar bu topraklarda ki onlarca kavimi kendine bağlamak için hemen seferler düzenleyip cinlerin, perilerin ülkelerini zaptı rap etmiş ve demiş ki ben sizi korurum sizde buna karşılık ürettiğinizin yarısını bana vereceksiniz öşür olarak. Bu koşulla bende sizi koruyacağım.

Bu toprakların Asli unsurları ekende biçende kendileriyle olmayanı yiyende kendilerine ortak etmişler. Bir müddette böyle geçip gitmiş ta ki Atlıların kızıl sultanı tahta çıkıncaya kadar. Kızıl sultan dağlı cinlerin egemen beylerine paşalık payesi vermeye başlamış ve dağlı cinlere siz aslında dağlı atlılarsınız cin değilsiniz demiş. Dağda gezmekten dilinizi unutmuş saçma sapan bir dil öğrenmişsiniz ne okunur ne yazılır. Hem zaten dinimizde bir bizim bende sizin ruhani liderinizim demiş. Tüm paşalarım kendi aşiretlerinden yiğit savaşçı gençlerden oluşmuş alaylar oluşturacak bu alayların başına atlıların deneyimli savaşçı subayları geçecek alaylara kızıl sultan alayları denecek. Bu buyruğumuz hemen yerine getirile buyurmuş kızıl sultan.

Dağlı cinlerin egemen beyleri aldıkları paşalık payesiyle önce yoksul fukara dağlı cinleri hizaya getirmişler, hepsini haraca bağlamışlar. Dağlı yoksul gençleri ruhani liderin buyruğu diye zorla kızıl sultan alaylarına yazmışlar. Savaştan başka bir şey bilmeyen savaşçı atlı subaylara teslim etmişler et sizin kemiği bizim diye. Daha bıyıkları yeni terlemiş yoksul dağlı gençleri.

Alaylar oluşup eğitim tamamlandıktan sonra Kızıl sultan bir buyruk daha vermiş. Sözde cinlerin malı da canı da helaldir. Kim bir sözde cin öldüre günahları af ola, kim bir sözde cini dinine getire cennete gider demiş.

Kızıl sultan alayı ruhani liderimiz böyle diyorsa böyledir deyip dalmışlar sözde cinlerin içine yakıp yıkmışlar köyleri, kadim şehirleri, mabetleri, evleri talan etmişler taş üstünde taş, omuz üstünde baş koymamışlar. Mal helal can helal deyip sözde cinlerin erlerini kılıçtan geçirmişler. Kadınların kızların ırzlarına geçip ırmaklara kuyulara atmışlar. Dinini dilini unutturup kendi dinini aşılayıp cennete gitmek için buluğ çağına gelmemiş sözde cinlerin peri kadar güzel küçük kızlarını atlarının terkisine atıp kaçırmışlar. Oğul uşak, pir ukal’ları çöle sürmüşler sudan çıkmış balık misali.

Balığı çöle sürdüler. Çöle uyum sağlayamayınca sözdeler yüz binlerce kayıp verdiler. Kimi açlıktan, kimi hastalıktan kimi de harami ve çöl bedevilerinin saldırılarından öldüler. Ölüleri açıkta kalıp kurda kuşa yem oldu. Geride kalanlar yıllarca yol boylarında kurda kuşa yem olarak bıraktıkları analarının babalarının atalarının acılarını yüreğinde yaşattılar ve bir gün atlı subayların atının terkisinde götürdüğü körpe kızlarının dönüp geleceği hayaliyle yaşadılar.

Buluğa ermemiş, sözde cinlerin peri kadar güzel kızları bir gün yeniden evlerine öz ana öz babalarına kendi öz diline dinine dönme umuduyla yaşadılar ve o günler gitsin bir daha geri gelmesin dediler onca acı günleri hatırladıklarında.

Sözde cinlerin ahı dağlı cinleri tutmuş. Dağlı cinlerde yüz yıldan bu yana kâh atlı dağlılar olmuş, kâh eşkiya, kâh terörist, kâh kuyruklu. En sonunda bir nevroz sabahı dağlılarda sözde olmuş ve gökte üçtaş görünmüş biri sözdelerin başına biri dağlıların başına biride gökte asılı henüz…

23.04.12

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur