DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Bacisinin gözüyle ZafoKurdinfo:12:43 - 29/4/2012

Hiçbir şey Zafo´nun ölümü kadar beni derinden etkilemedi. Bir yıl var kahkahaları kendime yasak ettim. Gülmeden uzak kaldım. Zafoyla beraber benimde bir yanım öldü


Siverek DDKD şehitlerinden birisi ağabeyim Zafer Alkoyun'du. Mutlaka onu herkes tanıyor, biliyordur. Ama ben evin içinden biriydim, kardeşiydim. Bu anlamda kendisiyle özel anılarım var.

 

Hiçbir şey Zafo'nun ölümü kadar beni derinden etkilemedi. Bir yıl var kahkahaları kendime yasak ettim. Gülmeden uzak kaldım. Zafoyla beraber benimde bir yanım öldü.

 

Ama her şeye inat kavgasındayım, davasındayım. Biliyorum ki, bu yolda yalnız değilim. Bütün arkadaşları bundan böyle kardeşimdirler.

 

Bu anma etkinliği kapsamında Zafoyla ilgili anılarımı Kürt kamuoyu ile paylaşacağım.

 

Bir keresinde Hasan Hilmi ve Enver Pişirci İstanbulda bize konuk olmuşlardı. Gelirken de yanlarında 3 kilo kadar karpuz çekirdeği getirmişlerdi. Yemekten sonra, eşim ile konuklar Kürt meselesini konuşmaya başladılar. Bu tartışma sabaha kadar sürmüştü. Biz tartışmaya hiç katılmadan, sabaha kadar karpuz çekirdeği yemiştik. Dudaklarımız tuzdan şişmişti. İlginç olanı Zafo'nun siyasete o gece için bu kadar ilgisiz olmasıydı. Galiba çekirdek önümüzü kesmişti.

 

Her yaşta haşarıydı. Ben 8, Zafo 12 yaşındaydı. Annem Zafo'ya bakkal dükkanı açmıştı. Arada bir yardımına gidiyordum, bir şekilde beni ikna edip dükkanı bırakıp bırakıp kaçardı. Bir keresinde dükkanda ki çatpatları çalarak kayboldu. Siverek'de Kanlı Kuyu meydanında Adalet Partisinin Süleyman Demirel'in konuşmacı olduğu mitinge giderek Yılmaz Uzun ile birlikte çatpatları patlatıyorlar, ortalık bir anda karışıyor. Sonrasında Polislere yakalanıyorlar. Olup biteni öğrenen Annem, bunu ondan sakladığım için sonradan beni cezalandırmıştı. Bu onun Kürdistanda ki çocuk generallerin öncülerinden birisi olduğunun alametidir.

 

Bir keresinde üstüm başım düzgün olduğu için 10 Kasım'da Atatürk heykeline çelenk koyma görevi bana verilmişti. Okulun penceresinden çelenk koyarken beni gören Zafo, pencereden atlayarak bana saldırıp kovalaması bir olmuştu. Eve kadar beni kovaladı. Annemin arkasına saklandım. Büyük bir öfkeyle bağırıyordu "babasının mezarına çelenk götürmüyor, Ata'sının mezarına götürüyor." O gün annem beni zorla elinden almıştı.

 

Cumhuriyet Bayramında okulun folklor grubundaydım. Yöresel giyisilerle gösterilerimizi yaptık. Eve geldim Zafo gene kızıyordu. "Niye haber vermedin? Kürt giyisileri sana çok yakışmıştı, hiç olmasa resimlerini çekerdik, dergiye koyardık." Bende çocukca bir masumiyet ile "10 Kasım'a katılıyorum kızıyorsun, Cumhuriyet Bayramında haber vermiyorum gene kızıyorsun" demiştim şaşkınlıkla.

 

Almanya'da sürgündeyken kahrını çok çekmiş kirvesi Siverek'de yaşayan Duhhar Balsatan'dan Qetine narı, isot, ve Adıyaman tütünü isterdi. "Karanfil kokuyordu cigarası." Değerlerine tutkuyla bağlıydı.

 

Sürgünde ülke özlemini böylesine derin yaşamak Zafo'ya mahsustu. Her telefon ettiğinde saatlerce konuşur, yaşadığı hasreti, acıyı bizlerle paylaşırdı. Bu hasret, bu özlem onun acı akibetinin aşağı yukarı sebebiydi de. Özellikle ben biliyordum ki toprağından ve ülkesinden uzak çok fazla yaşayamayacaktı. Tarla kuşu gibi özgürlüğüne çok düşkündü.

 

Biliyorum böylesine hayat dolu, enerjik birine ölüm hiç yakışmadı.

 

Bir kere daha ve yeniden "ÖLÜM ANAN ÖLE" diyorum.

 

Zafoyla ilgili Facebook'da ki sayfamda paylaştıklarımı bir kere daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Ağabeyim, arkadaşım, yoldaşımdı.

 

Haşarı bir çocuktu o. Sofistike bir bilge, Doğulu bir seyyah, oryantalist bir feylosof, Kürt devriminde bir haytaydı...

 

Yakışıklıydı, yiğitti, delikanlıydı, candı.

 

Sözün namusu, namusun eriydi. Kardeşimdi, arkadaşımdı, dostumdu, yoldaşımdı, özcesi ülkemdi, sevdamdı.

 

Onları anan Siverek DDKD geleneğinden gelen arkadaşlara en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün Kürdistan şehitlerinin ruhu şad olsun.

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur