DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Merhaba SiverekKurdinfo:15:47 - 29/4/2012

Herkese ve her şeye rağmen bu anmayı görev sayıp, anma töreninde hazır olanlar azımsanmayacak sayıdaydı.


Merhaba Siverek

Hayatın çoğu zaman kendini tekrarladığını düşünürüm. Hep aynı renk ve aynı hakimiyet. Rutin umutlar, rutin beklentiler ve rutin hazimetler…. En kötüsü ise bu kısır döngüyü fark etme halleri… Çekilmez bir hayat seni bekler o vakit…Artık farkındasındır tüm gerçekliğin… Benim adım Tatar Ramazan ben bu oyunu  bozarım demiyorsan taş kesilen sen olursun...  

Yalnız kalma pahasına bunu yapabilmelisin. Öbür türlü sen sen değilsindir. Çok başka birisindir. Olmadık biri olmak seni mutlu ediyorsa sen de idarenin adamısındır demektir. Tatar Ramazan replikleri bir nevi rutine başkaldırıştır. İnsanı kendine getiren türden. Doğruya dair yalnızlığa dair ve en önemlisi hayatı onurlu kılacak kadar içten Merhaba yarenler,  merhaba felaket arkadaşlarım diyebilmektir asıl marifet…

Herkesin mevcut renklerin hakimiyetin de ezilip büzüldüğü, bir zamanda Siverek Eski DDKD Şube Başkanı Adnan ÖZBİNGÖL ve arkadaşlarının DDKD şehitlerini anma tertibi oldukça önemli ve anlamlıdır.

Herkesin el etek çektiği, uğrunda şehit olmuş yoldaşlarını unuttuğu, İskandinav soğuk yalnızlığa büründüğü, üç beş kuruş için geçmişini unutup idari kadro uğruna kendini kandırdığı, yılgınlığın alabildiğince nefeslerine işlediği böyle bir zamanda Siverek DDKD şehitlerini anma tertibi umarım onların irkilmesine sebep olmuştur.

Herkese  ve  her şeye rağmen bu anmayı görev sayıp, anma töreninde hazır olanlar azımsanmayacak sayıdaydı. Siverek asri mezarlığının girişine DDKD şehitlerinin (Ahmet KARLI, Necmettin BÜYÜKKAYA, Mehmet TÜYSÜZ, Ekrem KARAHAN, Turan SEYFİOĞLU,  Hamit AKIL,  Suat KARATAŞ, Şevket ÖZLAHLAN, Zübeyir MIZRAKLI, Esat YILDIRIM, Nusret İBİŞ, Kemal UZUN, Mustafa GURBET, Zafer ALKOYUN,  Hasan Hilmi ÇOKGEZER,  İsmail İLHAN) ortada olmak üzere, solda Dr.Şivan’ ın, sağda ise  Turan Seyfioğlu’nun bez afişleri kendilerini anmaya gelen yoldaşlkemelarını selamlıyordu.

Beyaz saçlı Devrimci Demokratların arasında Dr.Şivan geleneğine bağlı ve o gelenekten gelen yoldaşları sahiplenmek adına gençlerin orda bulunmaları ise ayrı bir mutluluk ve umut vadediyordu. Bu anlamda böyle bir buluşmayı gerçekleştiren tertip komitesinin emeğine sağlık.

Anma sonrasında Siverek’e gidip Hayriye Mahallesi’ne uğramamak hata olurdu. Gittik gördük hüzünlendik sonra ise mutlu olduk. Hayriye Mahallesini ikiye bölen bir cadde yapılmakta. Oldukça  büyük bir cadde. Şair İbrahim Caddesinden başlayıp, Çermik yoluna bağlanılacak bir cadde. Top koşturduğumuz (bize o zaman çok büyük görünürdü) park bereket yerinde duruyor. O mahalle de doğan herkes o parkta mutlaka top koşturmuştur  ve  hatta etrafı kalın duvarlarla çevrili olduğu için hemen hemen her çocuk top koştururken düşüp kafasını o duvarda kırmıştır.

Yol yapımı için birçok ev  yıkılmış. O evler, o dar sokaklar Kürt Tarihi’nin yiğit çocuklarını barındırdı. O günlerin birer tanığıydılar. Hayriye Mahallesi’nin diğer bilinen adıyla Ordu Mahallesi’ni iki yakaya ayıran cadde de yol alırken duvar da büyük kırmızı harflerle bir yazı dikkatimi çekti. “Mehmet Uzun Caddesi” yazıyordu. Hemen yanımdakine sordum: Doğru mu bu yazı ? Doğru dedi. Siverek Belediye Meclisi kararıyla Mehmet Uzun’un da doğup büyüdüğü mahalleye kendi ismi verilmiş . Tabi ki mutlu olduk. Belediye meclisini bu kararından dolayı adıma  kutluyorum. O mahalle de doğmuş ve isimleri Kürt Tarihine altın harflerle kazılacak olan Ferit Uzun ve Necmettin Büyükkaya’ yı unutmamalarını dilerim.

Fırat Kaya

firatkaya1@gmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur