DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

KKTC ‘nin Kürtler ile sorunuKurdinfo:18:18 - 1/5/2012

UBP’nin başa gelmesinden bugüne kadar adadan birçok Kürt kökenli öğrenci ihraç edilip eğitim hakları ellerinden alındı.


Kendini bir devlet olarak gören ancak uluslararası kulvarda yer edinmeyen ‘besleme’  diye tabir edilen KKTC’de neler oluyor? Dünyanın dört bir tarafında okuyan Kürt kökenli öğrenciler yaşadıkları ülkelerin hiçbirinde ayrımcılığa maruz kalmadılar ve o ülkenin bütün sosyal, ekonomik, hukuki haklarından, asli vatandaşlar gibi sahip oldular. Bir ülke hariç. O da KKTC.

Çok vahim olayların yaşandığı sözde ulus olma yolunda ilerlemeye çalışan fakat ulusluktan hiçbir şekilde nasibini alamayan bu Akdeniz adasında, Kürt öğrencilere karşı ağır şartlar uygulamaktadır. Sözüm ona şuan ada yönetimini ele geçiren parti (Ulusal Birlik Partisi) ve yöneticileri KKTC’yi Kürtler için zindan haline getirmişlerdir. UBP’nin başa gelmesinden bugüne kadar adadan birçok Kürt kökenli öğrenci ihraç edilip eğitim hakları ellerinden alındı. Ve şuan orada eğitimlerini devam ettirmeye çalışan diğer öğrenciler ise sürekli polis ve bürokrasi baskısı altındadırlar. Kendini dünyanın hiçbir ülkesine tanıtamayan, yönetim ve saygınlık kazanma hastalığına kapılan KKTC,  şizofrenik belirtiler gösteriyor. Adli sistemini sadece kendi vesayetine uygulaması, orada yaşayan insanların etnik kökeninin göz önünde tutup kafasına göre yasa çıkarıp yürürlüğe koyması hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Yaptığı her hatanın bedelini uluslararası arenada kat kat ödeyecek. O adada mağdur olmuş binlerce öğrencinin ahı, gün gelecek onların vahlarına dönecek aforizması, tam da buraya uygun. Sosyal sapmaları, statüko çığırtkanlarının salyaları ve kendilerine prestij kazandırmaya çalışan bürokratlarının adilyetinden söz etmek mümkün değil. Hele ki yargı sistemlerinin çarpık işleyişini çok irdelemiyorum çünkü KKTC yönetim kadrosunun zihniyetinin faşizm olduğunu çok iyi saptaya biliyorum.

Bu yapılan zulüm ve baskıların bedeli, sadece dünya ülkelerinin saygınlıklarında mahrum kalmaları tek olmayacak. Elbet günü gelince, adayı zindan ettikleri Kürtler, karşılarına çıkıp onlardan hesap sormasını bilecek. Çok uzak bir tarih biçmiyorum ‘O’ zalimlere. Unutmasınlar, biz önce ‘kar-kurt’ sesiydik sonra Kürt olduk ve şimdi Kürdistan yolunda ilerliyoruz.  KKTC’nin sürekli ticari ilişkiler yapmak istediği Kuzey Irak Kürdistan Federal Yönetimi’nin bağımsızlığını ilan etmesiyle bazı dengelerin nasıl değiştiğini hep birlikte göreceğiz. Ve hesabını da ‘O’ kişilerden elbet soracağız.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur