DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

İsmail Beşikci Vakfı açılışı gerçekleştiKurdinfo:13:54 - 6/5/2012

Vakıf´ın nihai hedefinin bir müze ve üniversite kurmak olduğunu da belirten Gürbüz, Kürt halkının destekleriyle bunu hedeflediklerini belirtti.


Beşikçi: Kitap, gazete, dergi toplamanın elbette önemli olduğunu fakat bunları korumanın daha da önemli olduğunu belirten Beşikci, 1970 ve 80'lerde kitap ve dergilerin devlet tarafından çok önemli bir suç aleti olarak kabul edildiğini insanların baskı ve baskınlara maruz kaldığını söyledi.

 

İsmail Beşikçi Vakfı aralarında yazar Celile Celil, KDP Türkiye Temsilcisi Omer Mirani, BDP milletvekilleri, Hüsamettin Zenderlioğlu, Sabahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, yazar Tarık Ziya Ekinci, Battal Batti, ressam Behram Haco, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Berlin Parlamentosu eski milletvekillerinden Giyasettin Sayan, yazar Ahmet İnsel'in de aralarında bulunduğu davetlilerin katılımıyla açılışı gerçekleşti.

Vakfın açılış kurdelesini İsmail Beşikci, eşi Leman Beşikçi, Celile Celil, Tarık Ziya Ekinci, Omer Mirani ve İbrahim Gürbüz kestiler. Kurdelenin kesimi esnasında konuşan Vakıf Başkanı İbrahim Gürbüz, İsmail Beşikçi'nin eserlerini ve arşivini araştırmacıların hizmetine sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Ressam Behram Haco ise "Qîrên - Çığlık" adlı tablosunu Vakıf'a hediye etti.

Açılışın ardından sinevizyon gösterisi ve konuşmalara geçildi. İbrahim Gürbüz yaptığı konuşmada Vakfın kısa, orta ve uzun vadeli çalışma programlarını açıkladı. Gürbüz, Vakıf bünyesinde "Roni" adlı yayınevinin kurulduğunu ilk eser olarak İsmail Beşikçi'in "Mektuplar" adlı yeni kitabını bastıklarını söyledi.

Vakıf'ın nihai hedefinin bir müze ve üniversite kurmak olduğunu da belirten Gürbüz, Kürt halkının destekleriyle bunu hedeflediklerini belirtti. Gürbüz, İsmail Beşikci'nin arşivinin korunmasında ve bugünlere gelmesinde önemli bir paya sahip olan Beşikci'nin eşi Leman Beşikci'ye ayrıca teşekkür etti.

Daha sonra söz alan İsmail Beşikçi Kürtçe olarak misafirlere hoş geldiniz dedi. Bu günün hepimiz için mutlu bir gün olduğunu söyleyen Beşikçi, bu mutlu günde bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ediyorum dedi.

Kitap, gazete, dergi toplamanın elbette önemli olduğunu fakat bunları korumanın daha da önemli olduğunu belirten Beşikci, 1970 ve 80'lerde kitap ve dergilerin devlet tarafından çok önemli bir suç aleti olarak kabul edildiğini insanların baskı ve baskınlara maruz kaldığını söyledi. "1990'larda elimizdeki kitap, dergi ve arşivi nasıl koruyacağız ve gelecek kuşaklara nasıl aktaracağız kaygısı başlamıştı" diyen Beşikçi, işte Vakıf bu amaçtan dolayı kuruldu dedi.

Beşikci konuşmasını şöyle sürdürdü: "Son otuz yılda Kürt toplumunda çok büyük bir değişim yaşandı ve verilen mücadele sonucu Kürtler kendi kimliklerinin bilincine vardılar. Bu mücadele Türk toplumunu da etkiledi. Resmi tarih ile yaşanan tarih arasında çok büyük, hatta çok derin uzlaşmaz bir farkın ortaya çıktığı, eski tarih ile yaşananlar ve bilinenlerin çok değişik olduğu görüldü. Bu açıdan kurduğumuz kütüphanenin araştırmacılar için çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Türkiye'nin iç ve dış politikasını belirleyen temel sorun Kürt sorunudur diyen Beşikci, "Fakat hükümetler, devlet sorunun ağırlığı konusunda yeterli kadar duyarlı değildirler. İnkar ve asimilasyon politikalarını sürdürmeye gayret etmektedirler. Sorun artık uluslararasıdır" dedi.

Başta AK Parti olmak üzere bir kısım partilerin seçmeli derslerden bahsettiğini, bunun devletin Kürt sorununu anlamamakta ne kadar ısrarcı olduğunu gösteren bir konu olduğunu söyleyen Beşikci, "seçmeli dersler Türkler, Araplar, Farslar, Almanlar, Amerikalılar, Ruslar için söz konusu olabilir ve Kürtçeyi seçmeli ders olarak okutabilirler. Ama nüfusu yirmi milyonu aşkın bir ulus için seçmeli ders söz konusu olabilir mi? Mümkün değildir. Bu hükümetin Kürt sorununa ne kadar duyarsız olduğunu, bunu kavramamakta ne kadar ısrarcı olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin siyasal partileri örneğin Barış ve Demokrasi Partisi Kürtçe mecburi eğitimi savunmalıdır. Bence doğru olan da budur" dedi.

Beşikçi'nin ardından yazar Celile Celil, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve yazar Battal Batti kısa birer konuşma yaptılar.

http://www.gelawej.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4688:smail-beikci-vakf-acl-gercekleti&catid=135:politika

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur